16. 12. svátek má Albína

Alka má nové vedení

25. června 2019   (09:51)
Alka má nové vedení

Novou ředitelkou je Mgr. Lenka Mottlová, která má mnohaleté zkušenosti s řízením a rozvojem sociálních služeb pro cílovou skupinu osob se zdravotním postižením.


Společnost Alka, o.p.s. ukončila výběrové řízení na ředitele společnosti, které bylo vyhlášené 19.3.2019 s termínem podávání přihlášek do 19.4.2019. Do výběrového řízení se přihlásilo 18 uchazečů a kvalita uchazečů předčila veškerá očekávání. Výběr nakonec probíhal ve třech kolech a pohovorů se účastnila také dozorčí rada organizace. Na základě posouzení všech uchazečů správní i dozorčí radou a na základě konzultací se zakladateli společnosti a odborníky na neziskový sektor i na sociální služby byla nakonec vybrána na pozici ředitele Alka, o.p.s. Mgr. Lenka Mottlová, která má mnohaleté zkušenosti s řízením a rozvojem sociálních služeb pro cílovou skupinu osob se zdravotním postižením.

Mgr. Lenka Mottlová byla jmenována od 1.7.2019 do funkce ředitelky Alka, o.p.s. na schůzi správní rady konané 13.5.2019. K 30.6.2019 zároveň byla odvolána z funkce ředitelky Kateřina Tichá, DiS., kterou správní rada jmenovala od 20.3.2019 ředitelkou po dobu probíhajícího výběrového řízení. Správní rada tímto děkuje paní ředitelce, Kateřině Tiché, DiS., za zajištění chodu organizace v tomto přechodném, leč pracovně velice náročném období.

Předsedkyně správní rady, Ing. Lucie Šťovíčková, doplňuje: „Výběr nového ředitele nebyl snadný, protože se přihlásili v hojné míře profesionálové se zkušenostmi v oboru. Náš konečný výběr ovlivnily velmi dobré reference Mgr. Lenky Mottlové z předchozích projektů, má za sebou velký kus práce a zkušenosti s oblastmi, které vnímáme nyní jako klíčové pro další rozvoj společnosti.“.
„Věříme v další profesionalizaci organizace, byť se nejedná o institucionálního poskytovatele sociálních služeb, ale o ryze komunitní projekt rodičů resp. opatrovníků osob s kombinovaným zdravotním postižením a lidí z terénu, kupříkladu speciálních pedagogů.“, vysvětluje zakladatel společnosti a člen správní rady, Ing. Leopold Roule.

Petr Holánek, člen správní rady, k tomu upřesňuje: „Naším záměrem je po určité době stagnace poskytovaných služeb zajistit nyní rozšíření počtu klientů. Chceme obnovit služby, které již dříve byly v Alce poskytovány a v posledních letech se jejich utlumení neukázalo jako přínosné. Chceme také z dlouhodobého hlediska přinést nové služby a koncepty pro rodiny a jejich handicapované členy, a to i přes to, že jde o běh na dlouhou trať a bude to zřejmě znamenat i rozšíření prostor a počtu zaměstnanců v přímé péči.“.

Mgr. Lenka Mottlová, nově zvolená ředitelka Alka, o.p.s. ke svému zvolení vysvětluje: „Pro mě je stěžejní kvalita poskytovaných služeb, její zajištění na odborné úrovni a hledání dalších možností poskytování péče s důrazem na klientovy potřeby. Zásadní je pro mě rovněž aktivní zapojení klienta do rozhodování o sobě.“. Mgr. Lenka Mottlová dále vysvětluje aktuální priority neziskové společnosti na rok 2019 a 2020: „Alka bude letos vycházet z již poskytovaných zdravotních služeb, tj. rehabilitačního lékaře a fyzioterapií, a hlavně ze sociálních služeb, tj. sociální rehabilitace, denního stacionáře, odlehčovacích služeb a sociálně aktivizačních služeb pro osoby se zdravotním postižením, které ještě v roce 2019 doplní o některé vybrané terapie“.

Mgr. Lenka Mottlová ještě doplňuje:
„Alka za poslední rok zahájila poskytování odlehčovacích služeb o víkendech pobytovou formou a byly zahájeny první terénní služby pro klienty, kdy zaměstnanci Alky jezdí přímo za klientem domů či s ním vyřizují požadované úkony v terénu mimo domov i Alku. Tyto služby vyžadují klienti mnoho let a budeme se věnovat zajištění jejich rutinního provozu až bude ukončeno jejich financování z projektu Nadačního fondu Avast.“ Nadační fond Avast podpořil projekt na rozjezd výše uvedených služeb a na integraci klientů do společnosti pro roky 2018-2019 částkou 2 mil. Kč.

„Výrazně bude zapotřebí ve střednědobém horizontu rozvíjet fyzioterapie, ergoterapie a další zdravotní služby, bez kterých nemohou naši klienti dosáhnout celoživotně maximální soběstačnosti a sebeobsluhy a vést dobrý život v rámci toho, co jim jejich postižení potenciálně umožní“, zdůrazňuje Kateřina Tichá, DiS., ředitelka a ergoterapeutka, která se plánuje této oblasti poskytovaných služeb v Alce od 1.7.2019 dále věnovat.

„Z velmi dlouhodobého hlediska se budeme zamýšlet nad modelem péče o naše klienty v situacích, kdy jejich rodiny potká nečekaná událost nebo vzhledem ke změně zdravotního stavu bude nutné zajistit péči o klienta z mnohem větší míry mimo zdroje rodiny. Chceme usilovat o takový model, aby klient byl v láskyplném prostředí co nejblíže své rodině, na kterou byl po celý život zvyklý, a nebylo nutné ho umístit do dlouhodobých ústavních zařízení. Tyto modely zatím nejsou příliš rozpracované a budeme prostřednictvím nově zvolené paní ředitelky, Mgr. Lenky Mottlové, hledat inspiraci v ČR i v zahraničí.“, říká Ing. Lucie Šťovíčková, předsedkyně správní rady.


Kateřina Tichá, DiS. pracovala během studia na přírodovědném gymnáziu jako dobrovolnice v ÚSP Stráž nad Nežárkou, ústavu pro mentálně postižené ženy. Následně studovala obor diplomovaný ergoterapeut na Vyšší zdravotnické škole J. E. Purkyně v Mostu. Po ukončení školy nastoupila jako vychovatelka a po dvou letech následně i jako třídní učitelka speciální třídy (speciální pedagog) při ZŠ Kamýk nad Vltavou. V roce 2008 se stala prvním zaměstnancem Alka, o.p.s, až do roku 2015 zde působila na pozicích ergoterapeutky, terapeutky metody Therasuit a jako pracovnice v sociálních službách. V letech 2015 – 2018 – byla zaměstnána jako ergoterapeutka Oblastní nemocnice Příbram. V roce 2016 se jí narodilo druhé dítě a po mateřské dovolené byla jmenována jako ředitelka Alka, o.p.s. po dobu probíhajícího výběrového řízení na nového ředitele.

Mgr. Lenka Mottlová vystudovala na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy obor zdravotní vědy – ošetřovatelství a dále na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity obor Rehabilitační - psychosociální péče o postižené děti, dospělé a seniory. V současné době dokončuje studium na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v oboru Řízení a supervize v sociálních a zdravotnických organizacích. Sedm let vykonávala pozici ředitelky příspěvkové organizace Středočeského kraje- Nalžovický zámek, poskytovatel sociálních služeb. Tato organizace v současné době poskytuje pět sociálních služeb jak ambulantního, tak pobytového charakteru pro děti i dospělé osoby s postižením. Za jejího působení došlo v dané organizaci k rozvoji poskytovaných služeb, vytvoření kvalitního týmu pracovníků a iniciaci a vytvoření kapacity pobytových sociálních služeb komunitního charakteru na území města Příbram. Paní Mgr. Mottlová má ze své praxe rovněž bohaté zkušenosti s poskytováním péče v zahraničí, kde absolvovala dlouhodobé stáže v zařízení v Rakousku a Izraeli.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Kateřina Tichá DiS

autor: topDalší články

Když jsou popelnice plné a odpad z bistra musí pryč, poslouží i temné zákoutí ulic Když jsou popelnice plné a odpad z bistra musí pryč, poslouží i temné zákoutí ulic Ze zbytků potravin udělali skládku. 15. prosince 2019   (20:30) Plamínek z betlémské jeskyně opět rozsvítí svatohorskou baziliku Plamínek z betlémské jeskyně opět rozsvítí svatohorskou baziliku Betlémské světlo rozveze po Česku 62 vlaků. Na Svatou Horu dorazí poslední adventní neděli 15. prosince 2019   (17:26) Dějiny betlémů v Čechách začínají rokem 1560. Marie Terezie je později zakázala Dějiny betlémů v Čechách začínají rokem 1560. Marie Terezie je později zakázala Kde se vzala tradice betlémů? 15. prosince 2019   (14:14) Krabice od bot potěší stovky dětí na Příbramsku Krabice od bot potěší stovky dětí na Příbramsku Dárkové krabice od bot věnovali chudším dětem i žáci příbramského Gymnázia Legionářů. Děti z celého regionu připravily celkem 970 dárků, v Příbrami udělají na Štědrý den radost 420 chlapcům a dívkám 15. prosince 2019   (11:59) Příbram má již 41 nových „zelených“ parkovacích míst Příbram má již 41 nových „zelených“ parkovacích míst Tento týden byla dokončena parkovací místa ve vnitrobloku v Šachetní ulici 15. prosince 2019   (09:32) Požár v Sedlčanech napáchal škodu za dva miliony. Příčinou zahoření bylo samovznícení Požár v Sedlčanech napáchal škodu za dva miliony. Příčinou zahoření bylo samovznícení Škodu vzniklou požárem odhadl vyšetřovatel hasičů po konzultaci se zástupcem firmy na dva miliony korun, hodnoty ve stejné výši se hasičům podařilo uchránit. 15. prosince 2019   (07:14) AKTUALIZOVÁNO Fotografie z Prahy v galerii nemocnice Fotografie z Prahy v galerii nemocnice V polovině prosince bude v nemocniční galerii zase rušno. Ještě před Vánocemi obsadí prostory galerie Fotografie z Prahy. 14. prosince 2019   (18:07) Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hustý dým je vidět na kilometry 14. prosince 2019   (14:14) AKTUALIZOVÁNO Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Už několik dní se řidiči potýkají s dopravními komplikacemi při výjezdu z obchodních domů. 14. prosince 2019   (13:13) Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. 14. prosince 2019   (09:50)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz