23. 10. svátek má Teodor
Zůstat u ústředního topení se vyplatí

PR
18. srpna 2020   (11:32)
Zůstat u ústředního topení se vyplatí

V poslední době se množí rady a doporučení přejít na vlastní zdroj vytápění. Z nezávislé studie bytového domu v Příbrami ale jasně vyplývá, že taková změna nemusí být k lepšímu.


Možná se vám v současné době teplého počasí může zdát úvaha o vytápění tzv. "mimo mísu", ale pravý opak je pravdou. Majitelé objektů s vlastním zdrojem lokálního vytápění moc dobře vědí, že nejlepší čas pro nakoupení paliva na zimu je právě v létě. Věděli to i naši předci, když topivo na zimu po celý rok pečlivě schraňovali, aby měli jasnou odpověď až se zima zeptá, co dělali v létě.

V současnosti jsme ve městech zvyklí na centrální způsob vytápění, zejména v případě bytů. V poslední době se objevuje u některých bytových domů trend přechodu z odběru z centrálního dálkového zdroje tepla na lokální topeniště. Zpravidla se jedná o nové plynové kotelny v suterénech bytových domů.

Hlavním motivačním prvkem jsou sliby dodavatelských firem takových kotelen, že se po změně zdroje tepla z dálkového na místní dostaví značná finanční úspora. Jak však ukázala nedávná studie, výsledky zdaleka nejsou takové jaké dotyčné firmy slibují a v mnoha případech na tom mohou obyvatelé v dlouhodobém horizontu být hůře než před změnou zdroje vytápění.


V první řadě je samotný přechod na vlastní plynový kotel nebo tepelné čerpadlo poměrně nákladná investice. Ta se ale ne vždy vyplatí, když vezmeme v úvahu, že životnost vlastních kotlů a čerpadel bývá kratší, než se uvádí, připočteme další nečekané provozní náklady nebo případné značné problémy výpadku dodávek tepla v případě poruchy takového zařízení uprostřed největších mrazů. S výstavbou a provozem je také spojena extrémní byrokracie a nutnost neustále hlídat měnící se předpisy a legislativu. Máte-li vlastní kotel, je třeba provádět řadu pravidelných kontrol a revizí a naučit se ovládat poměrně složité zařízení, což v přpadě větších kotelen v útrobách bytových domů musí dělat proškolená osoba, která k obsluze mnohdy potřebuje i "atestaci" z mnoha příslušných odborných vyhlášek. Takovou osobu je nutno samozřejmě platit.
 
Je pravda, že centrální vytápění a ohřev vody vyjde nepatrně dráž. V konkrétním případě je to přibližně 1,8 Kč na den. Za zanedbatelný rozdíl v ceně ale získáte jistotu dodávek, bezstarostný provoz a nepřetržitou směnu odborníků, kteří vám pomohu, když něco nefunguje.

Pokud se nyní v létě právě zabýváte nabídkami dodavatelů lokálních kotelen, kteří vás budou přesvědčovat o absolutní výhodnosti při odpojení od centrálního zdroje vytápění, zjistěte si důkladně všechny aspekty, než uděláte rozhodnutí, které může být jen obtížně vratné, případně značně nákladné.

Jsme Energo Příbram. Koupili jsme Příbramskou teplárnu, která byla mnoho let zmrazena co do investic i dalšího rozvoje. I proto se vzedmula vlna nabídek různých společností nabízejících "výhodnější" způsob zajištění dodávek tepla a teplé vody. Okamžitě po jejím převzetí jsme se pustili s veškerým úsilím do inovací, které v důsledku přinesou obyvatelům a podnikatelům v Příbrami levnější teplo, což jsme prokázali ve velmi krátké době, když jsme cenu tepla jednorázově snížili v průměru o 10%, v některých případech až o 13%. 

Dále jsme okamžitě zahájili práci na změně paliva, z kterého se teplo vyrábělo. Tím bylo uhlí. Vzhledem k naší vysoké odpovědnosti k životnímu prostředí jsme provedli výměnu uhelného kotle za nový, který spaluje dřevní štěpku. Je jednak levnější než uhlí, ale především její spalování je mnohem ekologičtější, čímž přispíváme ke zlepšení Příbramského ovzduší. S instalovaným výkonem 138 MW tepla a 44 MW elektřiny zásobujeme více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 kilometrech vlastní rozvodové sítě. Páru dodáváme do mnoha podniků včetně příbramské nemocnice.

Máme zájem podílet se na zlepšení kvality života obyvatel a podnikatelů v Příbrami. Jedním z nich je také ekonomicky výhodná a ekologická dodávka tepla a teplé vody. Přesvědčte se o tom a navštivte náš nový web www.energopribram.cz a při úvahách o změně zdroje dodávek tepla a teplé vody si dobře zjistěte všechny informace.

Vaše Energo Příbram (bývalá Příbramská teplárna) 

  
Možná se vám v současné době teplého počasí …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: PR
autor: PR
Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz