17. 9. svátek má Naděžda
Zřizovatelé škol ve středních Čechách mají obavy z nedostatku testů

30. dubna 2021   (07:07)
Zřizovatelé škol ve středních Čechách mají obavy z nedostatku testů
foto: ilustr/pribram.cz/Jakub Pečenka

Řešila jsem, jak to bude, když se státu nepodaří sehnat antigenní testy. Přes ministerstvo školství nás uklidnili, že nemáme zatím nic podnikat sami, řekla místostarostka Příbrami Zorka Brožíková.


Pondělní návrat dětí na druhé stupně základních škol ve Středočeském kraji se po organizační stránce zvládne, obavy však mají zřizovatelé z nedostatku antigenních testů. Nynější zásoby, určené původně jen pro první stupeň, by se bez doplnění rychle vyčerpaly, uvedli zástupci zřizovatelů v anketě ČTK. Správa státních hmotných rezerv má proto školám poskytnout 185.000 sad testů na covid-19, které nakoupila pro testování úředníků. Změní se i frekvence testování; první stupeň se bude nově testovat jednou týdně, žáci z 2. stupně podstoupí testování dvakrát za týden prezenční výuky.

"Naši ředitelé to připraví během chvilky. Problém vidím jenom v tom, aby byl dostatek antigenních testů," řekla k návratu dětí na druhý stupeň místostarostka Příbrami Zorka Brožíková (ANO). Podobně se vyjádřil i místostarosta Benešova Zdeněk Zahradníček (Volba pro Benešov). Podle něj mají školy testy na dva týdny a po návratu starších dětí do školy se tato zásoba rychle vyčerpá.
Podobné obavy má Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj), náměstek pro školství libereckého primátora. Žáci druhých stupňů se v pondělí do škol vrátí i v tomto kraji. "Jsem šťastný za to, že v pondělí přijde u nás do škol o další čtvrtinu víc dětí, než může chodit. Nejsem si ale jistý, jak to bude s testováním, protože my v pondělí vyplýtváme zbývající testy," podotkl.
Považuje to ale za okrajové, zásadní je návrat dětí do škol. "Jenom je škoda, že se to naši ředitelé dozvěděli předposlední pracovní den a že to bude pro ně organizačně hodně náročné, aby vše zvládli," řekl náměstek. Dodal, že ředitelé základních škol v kraji jsou jednoznačně už několik měsíců přesvědčeni, že děti patří do školy. "A udělají maximum pro to, aby tam byly," uzavřel náměstek.

Také středočeský krajský radní pro školství Milan Vácha (STAN) upozornil, že školy mají zásoby testů předpokládající nynější počet testovaných žáků. Se zapojením dětí z druhého stupně se doba, na niž testy vystačí, přiměřeně zkrátí.
"S ohledem na zrušené výběrové řízení na další testy je to reálný problém," dodal Vácha. Narážel tím na skutečnost, že Správa státních hmotných rezerv musela původní zakázku na pořízení testů do škol zrušit a vypsat ji znovu.

Brožíková se už připravovala i na variantu, že testy dojdou. "Řešila jsem, jak to bude, když se státu nepodaří sehnat antigenní testy. Přes ministerstvo školství nás uklidnili, že nemáme zatím nic podnikat sami," uvedla. Poukázala na to, že kdyby měl kupovat antigenní testy zřizovatel, musel by také vyhlásit výběrové řízení, což by se těžko stíhalo. Věří, že se nakonec vše zvládne.

Pro pedagogy podle Zahradníčka nebude návrat dětí na druhý stupeň představovat problém. "Školy jsou organizačně připravené. Udělaly si své úvazky, protože musejí pořád kombinovat distanční a prezenční výuku, takže nemohou vycházet ze stálého rozvrhu a stálých úvazků. Při každé změně to upravují," dodal Zahradníček. Podobně to vidí i Brožíková. "Máme všechny ředitele šikovné, to nebude problém," uzavřela.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Děti na škole v přírodě potřebovaly záchranku, pravděpodobně se otrávily jídlem Na místo byl přivolán i zdravotnický vůz pro evakuace a mimořádné situace. Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Město Příbram pozemky na Padáku zatím neodkoupí Podle znaleckého posudku mají pozemky hodnotu 5 milionů korun. Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Bikeři již ladí formu na Svatohorský Downtown Ulice Příbrami zaplní již tuto sobotu překážky a jezdci na kolech. Již popáté se … Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Policie již zná příčinu úmrtí mladíka, který zemřel po potyčce a zásahu městských strážníků v Březnici Událost se stala v noci na neděli 1. srpna kolem 2:00. Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 Aquapark by se mohl začít stavět ve třetím kvartálu roku 2022 O rekonstrukci aquaparku budou ještě jednou rozhodovat zastupitelé. V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko V třídění odpadu ve Středočeském kraji bodoval Nový Knín, z nejmenších obcí pak zvítězilo Třebsko Do vítězné trojky mezi většími městy se dostala i Příbram Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Dobrovolníci budou v sobotu uklízet přírodu od odpadků Do celorepublikové výzvy Ukliďme Česko se na Příbramsku zapojí Višňová, Jince, Lazsko … Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru Řidič měl za nedodržení vzdálenosti podle prvotní sněmovní verze dostat pokutu až … Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Noc literatury odhalí, co se čte v Evropě Ve středu 22. září představí svou novou knihu v příbramském Junior klubu také …
Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Práce na realizaci cyklotrasy z Drkolnova k Novému rybníku a Flusárně pokračují Od začátku září probíhá postupná realizace opatření na nové cyklotrase vedoucí z …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz