vývoj COVID-19
17. 5. 2021
Bezděkov 1
Bohutín 1
Březnice 9
Bukovany 1
Čenkov 1
Chrást 1
Čím 1
Dobříš 32
Drásov 1
Dublovice 1
Dubno 1
Hlubyně 1
Jablonná 2
Jince 4
Kamýk n. V. 1
Klučenice 3
Kosova H. 3
Krásná H. 4
Láz 1
Lešetice 1
Milín 11
Nalžovice 1
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 1
Nová Ves p. P. 4
Nový Knín 6
Obecnice 7
Obořiště 1
Ouběnice 2
Petrovice 2
Pičín 2
Příbram 84
Rožmitál p. T. 5
Rybníky 1
Sedlčany 18
Sedlec-Prč. 6
Stará Huť 6
Trhové Dušníky 3
Věšín 1
Višňová 5
Voznice 3
Vys. Chlumec 1
Vysoká u Pb 1
Zalužany 3
Zduchovice 2
ONP Příbram
Čekající na termín očkování282
Přiřazený termín / týden1136
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování323
Přiřazený termín / týden2290

Zřizovatelé škol ve středních Čechách mají obavy z nedostatku testů

30. dubna 2021   (07:07)
Zřizovatelé škol ve středních Čechách mají obavy z nedostatku testů
foto: ilustr/pribram.cz/Jakub Pečenka

Řešila jsem, jak to bude, když se státu nepodaří sehnat antigenní testy. Přes ministerstvo školství nás uklidnili, že nemáme zatím nic podnikat sami, řekla místostarostka Příbrami Zorka Brožíková.


Pondělní návrat dětí na druhé stupně základních škol ve Středočeském kraji se po organizační stránce zvládne, obavy však mají zřizovatelé z nedostatku antigenních testů. Nynější zásoby, určené původně jen pro první stupeň, by se bez doplnění rychle vyčerpaly, uvedli zástupci zřizovatelů v anketě ČTK. Správa státních hmotných rezerv má proto školám poskytnout 185.000 sad testů na covid-19, které nakoupila pro testování úředníků. Změní se i frekvence testování; první stupeň se bude nově testovat jednou týdně, žáci z 2. stupně podstoupí testování dvakrát za týden prezenční výuky.

"Naši ředitelé to připraví během chvilky. Problém vidím jenom v tom, aby byl dostatek antigenních testů," řekla k návratu dětí na druhý stupeň místostarostka Příbrami Zorka Brožíková (ANO). Podobně se vyjádřil i místostarosta Benešova Zdeněk Zahradníček (Volba pro Benešov). Podle něj mají školy testy na dva týdny a po návratu starších dětí do školy se tato zásoba rychle vyčerpá.
Podobné obavy má Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj), náměstek pro školství libereckého primátora. Žáci druhých stupňů se v pondělí do škol vrátí i v tomto kraji. "Jsem šťastný za to, že v pondělí přijde u nás do škol o další čtvrtinu víc dětí, než může chodit. Nejsem si ale jistý, jak to bude s testováním, protože my v pondělí vyplýtváme zbývající testy," podotkl.
Považuje to ale za okrajové, zásadní je návrat dětí do škol. "Jenom je škoda, že se to naši ředitelé dozvěděli předposlední pracovní den a že to bude pro ně organizačně hodně náročné, aby vše zvládli," řekl náměstek. Dodal, že ředitelé základních škol v kraji jsou jednoznačně už několik měsíců přesvědčeni, že děti patří do školy. "A udělají maximum pro to, aby tam byly," uzavřel náměstek.

Také středočeský krajský radní pro školství Milan Vácha (STAN) upozornil, že školy mají zásoby testů předpokládající nynější počet testovaných žáků. Se zapojením dětí z druhého stupně se doba, na niž testy vystačí, přiměřeně zkrátí.
"S ohledem na zrušené výběrové řízení na další testy je to reálný problém," dodal Vácha. Narážel tím na skutečnost, že Správa státních hmotných rezerv musela původní zakázku na pořízení testů do škol zrušit a vypsat ji znovu.

Brožíková se už připravovala i na variantu, že testy dojdou. "Řešila jsem, jak to bude, když se státu nepodaří sehnat antigenní testy. Přes ministerstvo školství nás uklidnili, že nemáme zatím nic podnikat sami," uvedla. Poukázala na to, že kdyby měl kupovat antigenní testy zřizovatel, musel by také vyhlásit výběrové řízení, což by se těžko stíhalo. Věří, že se nakonec vše zvládne.

Pro pedagogy podle Zahradníčka nebude návrat dětí na druhý stupeň představovat problém. "Školy jsou organizačně připravené. Udělaly si své úvazky, protože musejí pořád kombinovat distanční a prezenční výuku, takže nemohou vycházet ze stálého rozvrhu a stálých úvazků. Při každé změně to upravují," dodal Zahradníček. Podobně to vidí i Brožíková. "Máme všechny ředitele šikovné, to nebude problém," uzavřela.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Celkově bude období od 17. května do 13. června teplotně podprůměrné a pršet bude … Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Od dnešního dne je možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících … Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Nadýchal 1,5 promile, test na drogy odmítl. Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přichystáno bude více jak dvacet elektrokol na vyzkoušení a otevíráme zbrusu nový … Komerční sdělení Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Řidič po nehodě skončil se synem v nemocnici. Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Čtyřletý Kája tvrdě cvičí, aby se naučil sedět nebo lézt, aby zvládl držet předměty, … Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a  fitness centra Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a fitness centra Ode dneška byla pro školy zrušena i podmínka, že se v nich nesmí potkávat děti z … Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Záchranná služba vyjížděla v neděli odpoledne k úrazu cyklisty do obce Láz na … Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Jaro je v plném proudu a pěkné počasí láká do přírody. Při užívání si sluníčka bychom …
Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Interpretem Nedělní varhanní půlhodinky je Adam Suk. On-line přenos začíná ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz