28. 10. je státní svátek
Zdravé malé ježky nesbírejte, pomoc nepotřebují. Do zimy přiberou, upozorňují záchranáři

9. října 2021   (12:04)
Zdravé malé ježky nesbírejte, pomoc nepotřebují. Do zimy přiberou, upozorňují záchranáři
foto: ilustr/freepik

Záchranná stanice v Hrachově vnímá každoroční národní podzimní sport – sbírání ježků – velmi negativně.


Ježek je jeden z nejstarších savců, který žije na naší planetě. Nemá to však s námi lidmi ani trochu jednoduché. Třeba naše záliba v úzkostlivém úklidu zahrad ježkům vůbec nesvědčí. Bereme jim tak jejich přirozené prostředí a oni se pak často nemají kam schovat a kde přečkat zimu.

Možná jste také na podzim ve volné přírodě natrefili na pobíhajícího ježka a přemýšleli jste, jak mu nejlépe pomoci. Spousta lidí si dnes již navykla kontaktovat záchrannou stanici. Například v Hrachově již tři týdny nejezdí téměř pro žádná jiná zvířata. Každý den jich přivezou minimálně pět. Podle ředitele Ochrany fauny ČR Pavla Křížka by lidé měli při podzimním úklidu zahrad nechat nějaký prostor právě pro tato zvířata. „Stačí nechat někde stranou listí, které pomůže ježkům přečkat zimu,“ řekl Křížek pribram.cz.
Lidé stále častěji do záchranných stanic vozí i dospělé jedince. Takové je přitom lepší nechat ve volné přírodě. Jsou totiž už dostatečně velcí na to, aby zimu přežili. Podle Křížka se v první polovině října nesbírají jedinci nad 150 gramů. „Máme denně několik telefonátů, kde lidem vysvětlujeme, že je zbytečné ježky sbírat, v horším případě vozit do záchranné stanice,“ řekl.  
Záchranáři radí: Řiďte se zdravým selským rozumem
Pokud vám ježek běhá po zahradě, máte vyhráno. Jedině on totiž dokáže zlikvidovat veliké množství slimáků. Rád vyhrabává a pořádá jejich vajíčka. Nechte mu někde na zahradě hromadu listí nebo složená prkna, aby měl kde v bezpečí prožít svůj zimní spánek. Nebo mu kupte speciální dřevěný domeček, který ho uchrání před psy a kočkami. Před usnutím ho můžete krmit kočičími granulemi a konzervami. Na jaře se vám bohatě odvděčí.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz