ZAT dodá systém řízení pro bulharskou elektrárnu Kozloduj za 15,5 mil. eur
26. března 2023 (09:29)
foto: ZAT/PR
Jde o další jadernou elektrárnu v Evropě, kterou bude řídit systém vyvinutý a vyráběný v Příbrami.
Příbramská společnost ZAT dodá systém řízení regulačních tyčí reaktoru (RRCS) pro pátý a šestý blok bulharské jaderné elektrárny Kozloduj. Smlouvu za 15,5 milionu eur (zhruba 367 milionů korun) podepsali zástupci firem v polovině března téměř po dvouletém jednání. Jde o největší kontrakt na dodávku českého zařízení pro bulharskou elektrárnu za posledních 20 let, oznámila společnost ZAT v tiskové zprávě.
Dodávka dvou systémů pro pátý a šestý blok jaderné elektrárny Kozloduj je naplánována v dalších třech letech. V prvním roce se počítá s projektovou fází, v roce 2025 přijdou na řadu dodávky, montáž a oživení na prvním bloku, na druhém bloku o rok později. Úkolem zařízení je regulovat, zpomalovat či v případě nutnosti zastavit štěpnou reakci v reaktoru.
"Jde o další jadernou elektrárnu v Evropě, kterou bude řídit systém vyvinutý a vyráběný v Příbrami. Aktuálně jde o jeden z nejmodernějších řídicích systémů v oblasti jaderné energetiky na trhu splňující nejnáročnější podmínky na bezpečnost dle požadavků evropských regulačních orgánů," uvedl člen představenstva ZAT Ivo Tichý.
Řídicí systémy a know-how společnosti jsou aktuálně nasazeny na 30 procentech jaderných elektráren v EU a na 10 procentech ve světě. Bulharsko bylo poslední zemí v EU, kde doposud nebyl nasazen český řídicí systém na elektrárnách typu VVER. Po ukončení dodávky do Bulharska bude systém RRCS od ZAT provozován na 13 jaderných reaktorech typu VVER 1000.
ZAT je dodavatelem zejména v oborech jaderné energetiky, klasické energetiky, povrchové těžby a dopravy surovin, plynárenství, dopravy a průmyslových procesů. Sídlí v Příbrami a má pobočky v Plzni a Benešově, v zahraničí na Slovensku a na Kubě. Působí v 65 zemích. Řídicí systémy ZAT jsou dnes využívány na 43 jaderných blocích v sedmi zemích, konkrétně ve Francii, Ukrajině, Slovensku, Maďarsku, Finsku, České republice a Arménii. Aktuálně má firma rozpracované dodávky řídicího systému pro čtyři reaktory VVER v České republice, dále pro dva nově stavěné bloky VVER jaderné elektrárny v Maďarsku a zároveň dodávky řídicích systémů pro tři bloky jaderných elektráren typu REP 1300 ve Francii.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Velikonoční program chystají ve středních Čechách skanzeny, památky i města
•Natáčení upířího hororu omezí v Rožmitále parkování i dopravu již tento týden
•Fotogalerie: Na Orlické přehradě pokračuje výstavba bezpečnostního přelivu
Další články
Hledaný muž byl nalezen mrtvý ve Voznici
Policisté hledali muže, který odešel z domova, kde nechal dopis na rozloučenou. …
AKTUÁLNĚ
Učíme děti pro svět zítřka: virtuální realita se stává součástí výuky v Chrašticích
Virtuální realita už dávno není jen doménou her. Na Základní škole a mateřské škole …
Brdský běžecký pohár 2026: Přes 30 závodů a 300 kilometrů
Harmonogram BBP pro rok 2026 nabízí řadu závodů nejen pro dospělé běžce, ale také v …
COOP zradil slepice i zákazníky a dál obchoduje s utrpením, říká organizace OBRAZ - Obránci zvířat
Organizace OBRAZ - Obránci zvířat bude v pátek 23. ledna v Příbrami protestovat před …
Hasiči z výsuvného žebříku museli otevřít násilím byt
Ve středu 21. ledna před 18. hodinu byli hasiči povoláni k technické pomoci do …
Příbramská rodačka a bývalá moderátorka Rádia Kiss bojuje s těžkou nemocí. V Milíně se chystá benefiční akce
Bára Tlučhořová, rodačka z Příbrami a dlouholetá moderátorka ranního vysílání Rádia …
Přepravní kontroloři mají k dispozici přenosné kamery
V rámci modernizace postupů přepravní kontroly Integrované dopravy Středočeského kraje …
Pohádky do kapsy se vracejí do příbramského divadla
Na Velkou scénu příbramského divadla se vrací oblíbené dětské představení Pohádky do …
Policie ve Středočeském kraji posílila kontroly. Zaměřila se na chodce, cyklisty i technický stav vozidel
Středočeští policisté se ve dnech 15. až 17. ledna zapojili do speciální …
Skauti zvou veřejnost na výrobu zákopových svíček pro Ukrajinu
Příbramští skauti zvou veřejnost k zapojení do celorepublikové sbírky Světlo a teplo …




