11. 8. svátek má Zuzana

Začíná advent. Co vlastně toto období znamená a na jaké tradice byste neměli zapomenout?

27. listopadu 2022   (07:24)
Začíná advent. Co vlastně toto období znamená a na jaké tradice byste neměli zapomenout?
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Pomalu ale jistě se blíží pro mnohé z nás jedno z nejkrásnějších období, kterým jsou Vánoce. Právě vánočním svátkům předchází advent, což je období čtyř neděl, kdy se lidé na Vánoce připravují. Jedná se o období rozjímání a dobročinnosti.


Dneškem začíná doba přípravy na vánoční svátky, je první adventní neděle. Dříve advent představoval hlavně duchovní přípravu na Vánoce, dobu rozjímání a dobročinnosti. V současnosti znamená často především nakupování dárků či zahajování vánočních trhů a rozsvěcování vánočních stromů ve městech. V předchozích letech ovšem byly jak nákupy, tak veřejné akce spojené s Vánocemi poznamenány omezeními kvůli pandemii nemoci covid-19.

Čtyři neděle před Vánocemi se označují železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Čtyřtýdenní adventní doba končí se západem slunce o Štědrém večeru. Tradicí je, zapálit každou neděli jednu svíci na adventním věnci. Dnes tedy budou lidé zapalovat první ze čtyř svící. První svíčka je nazývána svící proroků, kteří podle bible předpověděli narození Ježíše Krista.
Historie adventního věnce sahá do 19. století, kdy ho poprvé v Hamburku vytvořil protestantský teolog Johannes Wichern. Kruhový tvar představuje boží věčnost, jednotu, vzkříšení a věčný život a společenství. Zelené rostliny jsou zase symbolem života, nezničitelnosti, stálosti ve víře a také věčnosti.

Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Křesťané totiž advent vnímají jako dobu očekávání příchodu spasitele. První neděle adventní je pak zaměřená na Kristův druhý příchod na konci světa s výzvou, aby byl na něj člověk připraven. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. V době adventu mohou také lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.
K období adventu se váže několik tradic. Jednou z nejznámějších je adventní věnec, kdy se každou adventní neděli zapaluje jedna ze svící. Každá z nich má pak skrytý symbol. První je svící proroků, kteří předpověděli příchod Ježíše Krista, druhá je betlémská, třetí pastýřská a čtvrtá andělská. Čtvrtá adventní neděle přitom může připadnout na Štědrý den.

Na svátek Barbory, tedy 4. prosince, je zavedena tradice řezání „barborek“. Jedná se o větvičky stromů a keřů, které mohou do Vánoc rozkvést. Takto rozkvetlá větvička pak přináší štěstí a předpovídá svatbu. Mnoho z nás si svoje domovy zdobí jmelím, opět se jedná o tradici, která má přinést štěstí a políbení pod ním pak lásku minimálně do příštích Vánoc.
O den později si poté připomínáme svátek sv. Mikuláše, který dle tradice obchází s andělem a čertem rodiny s dětmi, kterých se ptá, jestli jsou hodné. Takové dostávají něco dobrého, ty zlobivé pak uhlí a jiné čertovské dary.
Pečení vánočního cukroví má pak svůj původ v pohanské tradici oslav slunovratu. Z funkce obřadní se pak cukroví stalo především věcí slavnostní. Dnes je významnou součástí rodinného života a trávení času společně. V některých rodinách se pak také pečou vánočky. Ty jsou opět symbolem zdraví a bohatství pro příští rok. Z toho důvodu se do nich zapékaly mince. Nepovedená vánočka naopak znamenala pro svého autora neštěstí.
A žádné Vánoce se neobejdou bez jesliček a vánočního stromku, jehož zdobení bylo považováno dříve za pohanský zvyk. Větve jehličnanů se staly symbolem věčného života. Ke zdobení se původně používalo pečivo, perníky, ovoce a ořechy, později kraslice a slaměné ozdoby.

V poslední době je velmi populární také tradice Betlémského světla, které je skauty rozšiřováno do celého světa.
Na náměstí T. G. M. v Příbrami dnes proběhne slavnostní rozsvícení vánočního stromu
V Příbrami dnes proběhne zahájení adventu. Samotnému rozsvěcení bude předcházet odpolední program, ve kterém se můžete těšit na pohádkové představení Bylo nebylo, chybět nebude příbramská ZUŠ A. Dvořáka. Nejen děti si budou moci vyzkoušet svoji šikovnost při výrobě adventních věnců v rukodělné dílně. „Na místě bude také řezbář, truhlář a kovář,“ řekl pribram.cz vedoucí Městského a kulturního centra Vlasta Ševr s tím, že vyvrcholením programu bude samotné rozsvícení vánočního stromu v čase od 16:45 do 17:00. „Na závěr se mohou lidé těšit na vystoupení zpěvačky Anety Langerové,“ dodal.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Nový Knín slaví 250 let včelařské školy. Dorazí i Marie Terezie a Vojta Nedvěd Nový Knín slaví 250 let včelařské školy. Dorazí i Marie Terezie a Vojta Nedvěd Unikátní kapitolu českého včelařství připomene o víkendu Nový Knín. Právě před 250 … ZAJÍMAVOSTI Demence nemusí přijít tak brzy. Tři rizikové faktory rozhodují o celých 13 letech života Demence nemusí přijít tak brzy. Tři rizikové faktory rozhodují o celých 13 letech života Demenci dnes neumíme zastavit, ale podle nové studie ji dokážeme výrazně oddálit. Až o … ZDRAVOTNICTVÍ Novela stavebního zákona zrychluje výstavbu. Přírodu ale může stát víc, než se zdá Novela stavebního zákona zrychluje výstavbu. Přírodu ale může stát víc, než se zdá Novela stavebního zákona, kterou poslanci schválili v červenci, má zrychlit povolování … POLITIKA Srpnové zatmění Slunce: krátká tma uprostřed léta. Co uvidíme a kdy zvednout oči k nebi Srpnové zatmění Slunce: krátká tma uprostřed léta. Co uvidíme a kdy zvednout oči k nebi Ve středu 12. srpna 2026 nás čeká jeden z nejhezčích nebeských úkazů — částečné … ZAJÍMAVOSTI Při dalším poklesu Orlíku začne Povodí Vltavy využívat zásobu vody ze Slap Při dalším poklesu Orlíku začne Povodí Vltavy využívat zásobu vody ze Slap Hladiny všech toků klesají a situace začíná být kritická. Pokud hladina Orlické … AKTUÁLNĚ Tropické teploty v práci. Kdy musí zaměstnavatel zajistit pitný režim a ochranné nápoje Tropické teploty v práci. Kdy musí zaměstnavatel zajistit pitný režim a ochranné nápoje Letní vedra mohou výrazně ovlivnit pracovní podmínky. Pokud teploty na pracovišti … NEPŘEHLÉDNĚTE Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji Nájemné dál roste a lidé mění své preference. Největší zájem je o menší byty, které se … NEPŘEHLÉDNĚTE Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu Žně na Příbramsku dnes dramaticky komplikuje extrémní sucho a silný vítr, které … AKTUALIZOVÁNO Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte! Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte! Je čas prázdnin a dovolených a tak se v přírodě pohybuje více lidí než jindy. S tím … NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči Na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči poskytne Středočeský kraj 15 organizacím … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz