29. 9. svátek má Michal

Žáci by se měli na začátku září třikrát testovat na covid-19

28. června 2021   (11:44)
Žáci by se měli na začátku září třikrát testovat na covid-19
foto: ilustr/freepik

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) by pro ně měla nakoupit 4,2 milionu antigenních testů, které by mohly stát asi 210 milionů korun.


Žáci základních a středních škol by se měli po návratu do lavic mezi 1. až 9. září třikrát preventivně otestovat na covid-19. Testování hned první školní den by nemělo být pro školy povinné, budou ho asi moct odsunout na 2. září. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) by pro ně měla nakoupit 4,2 milionu antigenních testů, které by mohly stát asi 210 milionů korun. Parametry testů by mělo ministerstvo zdravotnictví stanovit do 30. června. Pokud by se testováním na začátku září odhalila lokální ohniska nákazy, mohlo by se v něm pak pokračovat do konce září. Vyplývá to z materiálu, který dnes ministerstvo zdravotnictví (MZd) předloží vládě. Materiál má ČTK k dispozici.

Z aktuálních dat podle ministerstva vyplývá, že systém plošného testování letos na jaře přispěl ke zlepšení epidemie, takže je možné ho nyní nahradit cíleným testováním a trasováním. Přesto je možné očekávat, že kvůli zvýšenému pohybu lidí o prázdninách opět vzroste riziko zhoršení epidemie na podzim. Preventivní testování žáků po návratu do škol by mělo riziko snížit.
Ačkoli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) původně mluvil o tom, že by chtěl pro testování ve školách v září využít metodu PCR, nakonec se jeho úřad přiklonil k neinvazivním antigenním testům. PCR testy s výsledkem z laboratoře jsou přesnější, ale také dražší než antigenní testy s výsledkem na místě. Pro použití PCR testů podle ministerstva nemají laboratoře dostatečnou kapacitu. Z průzkumu, který úřad udělal, vyplynulo, že zájem o testování neinvazivní metodou PCR, tedy třeba ze slin, jich má 57. Mohly by zpracovat asi 100.000 testů za den. Při jednom termínu ve školách se počítá s provedením asi 1,4 milionu testů.
Antigenní testování ve školách by se podle návrhu mělo konat 1. či 2. září, potom v pondělí 6. září a ve čtvrtek 9. září. Pro první termín doporučilo ministerstvo zdravotnictví využít už první školní den, zohlednilo ale i zájem ministerstva školství umožnit školám nenarušenou organizaci slavnostního přivítání prvňáků. Pokud se nákaza mezi dětmi potvrdí 2. září, měla by pak jít celá třída do karantény.

V případě, že by se v některém okrese vyhodnotilo víc než 25 testů ze 100.000 provedených jako pozitivní, mělo by testování pokračovat i po třetím termínu. Mohlo by se konat například jedenkrát týdně každé pondělí do konce září, záleželo by ale i na aktuální epidemické situaci, plyne z návrhu.

MZd proto předpokládá, že SSHR nakoupí 4,2 milionu testů pro první tři termíny, a pokud by se zhoršila epidemické situace, mohla by na přelomu srpna a září oslovit vybraného dodavatele s požadavkem na doplnění testů nad základní objednávku. Využít by se pak mohly i nespotřebované testovací sady ze skladů SSHR.

Pokud by se některé školy rozhodly zajistit si testování metodou PCR, mohlo by se jim podle doporučení ministerstva školství v září za jeden PCR test proplatit zpětně 200 korun. Stejnou částku za PCR test mají školy od státu dostat i za testování do konce června.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Král: Nová cyklotrasa opět ukazuje, že radnice má v oblibě polovičatá řešení Zastupitel města Příbrami Vladimír Král (Šance pro Příbram) reaguje na nově vznikající … Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Kvůli ptačí chřipce muselo být letos utraceno přes čtvrt milionu ptáků Ptačí chřipka se nyní vyskytla v obci Trhové Dušníky. V okolí ohniska se vytyčí … Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Po čtyřech měsících se v ČR znovu objevila ptačí chřipka, je na Příbramsku Ohnisko je v malochovu v obci Trhové Dušníky. V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále se konala Myslivecko-rybářská slavnost spojená s výlovem Sadoňského rybníka V Rožmitále pod Třemšínem se konal v sobotu 25. září další ročník Myslivecko-rybářské … Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína Česko slaví svátek svatého Václava. Podle legend pečoval o chudé a založil v zemi tradici pěstování vína V kalendáři na svátek Václava připadá Den české státnosti. Proč se vůbec slaví a jaké … Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v příštích týdnech? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Nejchladnější byl v tomto období rok 1972, kdy průměr klesl na šest stupňů. Naopak v … ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota ŘSD ve středu zahájí opravu silnice I/18 v úseku Líchovy - Břekova Lhota Provoz bude řízený kyvadlově. K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření K pocitu bezpečí se můžete vyjádřit v dotazníkovém šetření Čas na vyplnění a odevzdání dotazníku je do 31. října 2021. Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Podívejte se, kdo na Příbramsku kandiduje do Poslanecké sněmovny Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. října a v sobotu 9. října.
Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Říjnová výzva 10 000 kroků startuje za pár dní Zcela nejpřirozenějším lidským pohybem je chůze. Aniž bychom o tom přemýšleli, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz