18. 1. svátek má Vladislav
„Záchytná stanice je problematická záležitost, vždy bude ztrátová,“ zaznělo v pořadu Na Slovíčko

2. července 2019   (13:31)

„Záchytná protialkoholní stanice je tu proto, aby pomáhala nemocnicím. Ulehčujeme jim práci, aby svou péči mohli věnovat lidem, kteří ji skutečně potřebují,“ uvedl Tomáš Cipra, ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram


Nejen o příbramské Protialkoholní a protitoxikomanické záchytné službě jsme si v pořadu Na slovíčko povídali s Mgr. Tomášem Ciprou, Dis, ředitelem Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram.

Jakou oblast sociálních služeb považujete v Příbrami za nejvíce problematickou?
Spíše než oblast je problematická cílová skupina. Jedná se o nízkopříjmové seniory, osoby bez přístřeší, které migrují z jiných regionů. Dále například rodiny ze severu Čech nebo z Moravy, kteří mají Příbram jako mezistupeň. Zde využívají azylové bydlení a pak jdou dále.
 
Chystáte nějaké organizační změny v Centru sociálních a zdravotních služeb města Příbram?
Ani ne tak změny, jako novinky. Dojde k transformaci pečovatelské služby, a ta bude především personální. S některými klienty budeme muset ukončit spolupráci a těm stávajícím poskytovat nové služby tak, abychom jednali v souladu s novou platnou legislativou. Dojde také ke změně ve způsobu financování ze strany Středočeského kraje.
 
Jaká je aktuální čekací doba do domova seniorů v Příbrami?
Čekací dobu nelze ani zprůměrovat, je to individuální. V současné době máme více jak 200 žádostí, o umístění rozhoduje hned několik faktorů. Stává se také, že klient, který je na řadě, náhle odmítne. Pak dostanou šanci ti, kteří jsou další v pořadí.
 
V Příbrami vyroste nový domov seniorů s kapacitou 20 lůžek. Zahrnuje pořadník, který již běží, i místa do tohoto nového zařízení?
Ano, pořadník bude platit i pro tento nový domov seniorů. Toto nové zařízení však bude cílit na celodenní péči o imobilní osoby.
 
Klienti Nízkoprahového denního centra a Noclehárny si mohou na svůj pobyt přivydělat prací...
Jedná se o takzvanou aktivizační práci. Není to novinka, fungovala již v minulých letech. Dříve se ale aktivizace týkala jen Nízkoprahového denního centra a Noclehárny. My jsme ji po vzoru berounské charity rozšířili i na ostatní střediska v rámci Centra. Klienti obchází tato střediska a vykonávají drobné údržbářské a úklidové práce.

Uvažujete o tom, že by klienti pracovali i na městských pozemcích?
Na tuto otázku by bylo zajímavé se zeptat úřadu práce, který již nyní prostřednictvím aktivní politiky zaměstnanosti umožňuje příspěvkovým organizacím ve městě využívat veřejně prospěšné práce. My nemůžeme klienty zaměstnávat, protože aktivizace je čistě sociální činnost
 
Klienti Záchytné protialkoholní stanice dluží městu přes milion korun...
Záchytná stanice je problematická záležitost, vždy bude ztrátová. Nikdo ji neprovozuje pro zisk. Ve Středočeském kraji jsou pouze dvě záchytné stanice. Nejedná se tedy jen o klienty z Příbrami, jsou tu i klienti z jiných měst. Příbram konkrétně zastřešuje jih ze Středočeského kraje. Plošně se vybere cca 30 % všech pohledávek, zhruba 70 % jsou pak nevymahatelné pohledávky. Děláme vše pro to, abychom peníze dostali zpět. Posíláme upomínky, někteří klienti skončí u soudu. Milion je skutečně vysoká suma, ale Záchytná protialkoholní stanice je instituce, která je tu proto, aby pomáhala nemocnici. Ulehčujeme jim práci, aby svou péči mohli věnovat těm, co ji skutečně potřebují.
 
Děkujeme za rozhovor.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: japDalší články

Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Policisté silnici obousměrně uzavřeli. 17. ledna 2020   (19:46) Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Kvůli mrznoucímu dešti bude v sobotu ledovka 17. ledna 2020   (17:21) Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého momentu a okradl příbramské hasiče. 17. ledna 2020   (17:20) Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07) Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Nehoda si vyžádala zranění jedné osoby 17. ledna 2020   (08:47) Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Zastupitelé obdrželi dokument podepsaný 173 občany, kteří s moderní kašnou nesouhlasí. O nové podobě kašny by se mělo znovu rozhodnout v březnu 17. ledna 2020   (06:07) Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Policisté kontrolují CHKO pomocí terénních vozidel, čtyřkolek a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. 16. ledna 2020   (19:26) Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Před fiktivní soutěží o mobilní telefon iPhone 11 varuje Česká pošta. Na sociálních sítích se začaly objevovat klamavé zprávy. Podvodná hra se projevuje také formou úhrady poštovného ve výši 51 korun. 16. ledna 2020   (17:06) Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Energetici před dalšími pracemi odpojí v místě elektřinu 16. ledna 2020   (14:01)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz