22. 8. svátek má Bohuslav

„Záchytná stanice je problematická záležitost, vždy bude ztrátová,“ zaznělo v pořadu Na Slovíčko

2. července 2019   (13:31)

„Záchytná protialkoholní stanice je tu proto, aby pomáhala nemocnicím. Ulehčujeme jim práci, aby svou péči mohli věnovat lidem, kteří ji skutečně potřebují,“ uvedl Tomáš Cipra, ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram


Nejen o příbramské Protialkoholní a protitoxikomanické záchytné službě jsme si v pořadu Na slovíčko povídali s Mgr. Tomášem Ciprou, Dis, ředitelem Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram.

Jakou oblast sociálních služeb považujete v Příbrami za nejvíce problematickou?
Spíše než oblast je problematická cílová skupina. Jedná se o nízkopříjmové seniory, osoby bez přístřeší, které migrují z jiných regionů. Dále například rodiny ze severu Čech nebo z Moravy, kteří mají Příbram jako mezistupeň. Zde využívají azylové bydlení a pak jdou dále.
 
Chystáte nějaké organizační změny v Centru sociálních a zdravotních služeb města Příbram?
Ani ne tak změny, jako novinky. Dojde k transformaci pečovatelské služby, a ta bude především personální. S některými klienty budeme muset ukončit spolupráci a těm stávajícím poskytovat nové služby tak, abychom jednali v souladu s novou platnou legislativou. Dojde také ke změně ve způsobu financování ze strany Středočeského kraje.
 
Jaká je aktuální čekací doba do domova seniorů v Příbrami?
Čekací dobu nelze ani zprůměrovat, je to individuální. V současné době máme více jak 200 žádostí, o umístění rozhoduje hned několik faktorů. Stává se také, že klient, který je na řadě, náhle odmítne. Pak dostanou šanci ti, kteří jsou další v pořadí.
 
V Příbrami vyroste nový domov seniorů s kapacitou 20 lůžek. Zahrnuje pořadník, který již běží, i místa do tohoto nového zařízení?
Ano, pořadník bude platit i pro tento nový domov seniorů. Toto nové zařízení však bude cílit na celodenní péči o imobilní osoby.
 
Klienti Nízkoprahového denního centra a Noclehárny si mohou na svůj pobyt přivydělat prací...
Jedná se o takzvanou aktivizační práci. Není to novinka, fungovala již v minulých letech. Dříve se ale aktivizace týkala jen Nízkoprahového denního centra a Noclehárny. My jsme ji po vzoru berounské charity rozšířili i na ostatní střediska v rámci Centra. Klienti obchází tato střediska a vykonávají drobné údržbářské a úklidové práce.

Uvažujete o tom, že by klienti pracovali i na městských pozemcích?
Na tuto otázku by bylo zajímavé se zeptat úřadu práce, který již nyní prostřednictvím aktivní politiky zaměstnanosti umožňuje příspěvkovým organizacím ve městě využívat veřejně prospěšné práce. My nemůžeme klienty zaměstnávat, protože aktivizace je čistě sociální činnost
 
Klienti Záchytné protialkoholní stanice dluží městu přes milion korun...
Záchytná stanice je problematická záležitost, vždy bude ztrátová. Nikdo ji neprovozuje pro zisk. Ve Středočeském kraji jsou pouze dvě záchytné stanice. Nejedná se tedy jen o klienty z Příbrami, jsou tu i klienti z jiných měst. Příbram konkrétně zastřešuje jih ze Středočeského kraje. Plošně se vybere cca 30 % všech pohledávek, zhruba 70 % jsou pak nevymahatelné pohledávky. Děláme vše pro to, abychom peníze dostali zpět. Posíláme upomínky, někteří klienti skončí u soudu. Milion je skutečně vysoká suma, ale Záchytná protialkoholní stanice je instituce, která je tu proto, aby pomáhala nemocnici. Ulehčujeme jim práci, aby svou péči mohli věnovat těm, co ji skutečně potřebují.
 
Děkujeme za rozhovor.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: japDalší články

Město Příbram chce revitalizovat vnitrobloky, setkalo se však s mizivým zájmem rezidentů Město Příbram chce revitalizovat vnitrobloky, setkalo se však s mizivým zájmem rezidentů Lidé žijící ve vnitroblocích měli šanci se vyjádřit k tomu, co by se mělo v místě jejich bydliště zlepšit, využili toho však jen minimálně 22. srpna 2019   (06:27) Autíčko na vysílačku je podle inspekce nebezpečné, nemáte ho doma? Autíčko na vysílačku je podle inspekce nebezpečné, nemáte ho doma? Čínská hračka obsahuje mnohonásobně více toxického olova a kadmia, než povoluje norma. 21. srpna 2019   (19:52) Aktuálně: Se střelnou zbraní ohrožoval ženu, na místo byla povolána zásahová jednotka Aktuálně: Se střelnou zbraní ohrožoval ženu, na místo byla povolána zásahová jednotka Po incidentu se dal na útěk 21. srpna 2019   (16:37) V létě se opět konal oblíbený Sportovní příměstský tábor pod taktovkou SZM V létě se opět konal oblíbený Sportovní příměstský tábor pod taktovkou SZM Všechny tři termíny byly téměř okamžitě plně obsazené 21. srpna 2019   (14:39) Projekt vyžaduje nové chodníky a prodlužuje uzavírku Projekt vyžaduje nové chodníky a prodlužuje uzavírku Provádějící firma požádala o prodloužení termínu dokončení stavby o pět týdnů. 21. srpna 2019   (12:25) Příbramští policisté zastavili během pátku a soboty 127 aut, odhalili 53 přestupků Příbramští policisté zastavili během pátku a soboty 127 aut, odhalili 53 přestupků 29 řidičů překročilo povolenou rychlost 21. srpna 2019   (10:55) „Doufám, že v co nejbližší době venku body urveme,“ říká Jan Starka, majitel klubu 1. FK Příbram „Doufám, že v co nejbližší době venku body urveme,“ říká Jan Starka, majitel klubu 1. FK Příbram Do pořadu Na slovíčko jsme si tentokrát pozvali Bc. Jana Starku, majitele klubu 1. FK Příbram. 21. srpna 2019   (08:36) Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví Předzahrádky jsou v Příbrami osvobozeny od místního poplatku, jejich vzhled není městem ovlivňován 21. srpna 2019   (06:12) V Rožmitále srazilo auto dítě na kole, to skončilo v nemocnici V Rožmitále srazilo auto dítě na kole, to skončilo v nemocnici Dopravu řídí hasiči kyvadlově 20. srpna 2019   (18:51) Kraj vypsal výběrové řízení na nového ředitele Čapkova památníku Kraj vypsal výběrové řízení na nového ředitele Čapkova památníku Uchazeči o funkci by měli mít vysokoškolské vzdělání ekonomického, právního, technického nebo humanitního zaměření, manažerské schopnosti, zkušenost s řízením kolektivu a alespoň dvouletou praxi v územním samosprávném celku nebo příspěvkové organizaci. 20. srpna 2019   (15:59)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz