15. 12. svátek má Radana

„Záchytná stanice je problematická záležitost, vždy bude ztrátová,“ zaznělo v pořadu Na Slovíčko

2. července 2019   (13:31)

„Záchytná protialkoholní stanice je tu proto, aby pomáhala nemocnicím. Ulehčujeme jim práci, aby svou péči mohli věnovat lidem, kteří ji skutečně potřebují,“ uvedl Tomáš Cipra, ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram


Nejen o příbramské Protialkoholní a protitoxikomanické záchytné službě jsme si v pořadu Na slovíčko povídali s Mgr. Tomášem Ciprou, Dis, ředitelem Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram.

Jakou oblast sociálních služeb považujete v Příbrami za nejvíce problematickou?
Spíše než oblast je problematická cílová skupina. Jedná se o nízkopříjmové seniory, osoby bez přístřeší, které migrují z jiných regionů. Dále například rodiny ze severu Čech nebo z Moravy, kteří mají Příbram jako mezistupeň. Zde využívají azylové bydlení a pak jdou dále.
 
Chystáte nějaké organizační změny v Centru sociálních a zdravotních služeb města Příbram?
Ani ne tak změny, jako novinky. Dojde k transformaci pečovatelské služby, a ta bude především personální. S některými klienty budeme muset ukončit spolupráci a těm stávajícím poskytovat nové služby tak, abychom jednali v souladu s novou platnou legislativou. Dojde také ke změně ve způsobu financování ze strany Středočeského kraje.
 
Jaká je aktuální čekací doba do domova seniorů v Příbrami?
Čekací dobu nelze ani zprůměrovat, je to individuální. V současné době máme více jak 200 žádostí, o umístění rozhoduje hned několik faktorů. Stává se také, že klient, který je na řadě, náhle odmítne. Pak dostanou šanci ti, kteří jsou další v pořadí.
 
V Příbrami vyroste nový domov seniorů s kapacitou 20 lůžek. Zahrnuje pořadník, který již běží, i místa do tohoto nového zařízení?
Ano, pořadník bude platit i pro tento nový domov seniorů. Toto nové zařízení však bude cílit na celodenní péči o imobilní osoby.
 
Klienti Nízkoprahového denního centra a Noclehárny si mohou na svůj pobyt přivydělat prací...
Jedná se o takzvanou aktivizační práci. Není to novinka, fungovala již v minulých letech. Dříve se ale aktivizace týkala jen Nízkoprahového denního centra a Noclehárny. My jsme ji po vzoru berounské charity rozšířili i na ostatní střediska v rámci Centra. Klienti obchází tato střediska a vykonávají drobné údržbářské a úklidové práce.

Uvažujete o tom, že by klienti pracovali i na městských pozemcích?
Na tuto otázku by bylo zajímavé se zeptat úřadu práce, který již nyní prostřednictvím aktivní politiky zaměstnanosti umožňuje příspěvkovým organizacím ve městě využívat veřejně prospěšné práce. My nemůžeme klienty zaměstnávat, protože aktivizace je čistě sociální činnost
 
Klienti Záchytné protialkoholní stanice dluží městu přes milion korun...
Záchytná stanice je problematická záležitost, vždy bude ztrátová. Nikdo ji neprovozuje pro zisk. Ve Středočeském kraji jsou pouze dvě záchytné stanice. Nejedná se tedy jen o klienty z Příbrami, jsou tu i klienti z jiných měst. Příbram konkrétně zastřešuje jih ze Středočeského kraje. Plošně se vybere cca 30 % všech pohledávek, zhruba 70 % jsou pak nevymahatelné pohledávky. Děláme vše pro to, abychom peníze dostali zpět. Posíláme upomínky, někteří klienti skončí u soudu. Milion je skutečně vysoká suma, ale Záchytná protialkoholní stanice je instituce, která je tu proto, aby pomáhala nemocnici. Ulehčujeme jim práci, aby svou péči mohli věnovat těm, co ji skutečně potřebují.
 
Děkujeme za rozhovor.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: japDalší články

Fotografie z Prahy v galerii nemocnice Fotografie z Prahy v galerii nemocnice V polovině prosince bude v nemocniční galerii zase rušno. Ještě před Vánocemi obsadí prostory galerie Fotografie z Prahy. 14. prosince 2019   (18:07) Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hustý dým je vidět na kilometry 14. prosince 2019   (14:14) AKTUALIZOVÁNO Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Už několik dní se řidiči potýkají s dopravními komplikacemi při výjezdu z obchodních domů. 14. prosince 2019   (13:13) Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. 14. prosince 2019   (09:50) Flusárna se probrala ze tmy Flusárna se probrala ze tmy Ačkoliv je Flusárna frekventovanou spojnicí mezi starou Příbramí a sídlištěm, byla dlouhé roky zahalena tmou. To se změnilo instalací nového osvětlení. 14. prosince 2019   (07:38) Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Hrozí poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a budovách. 13. prosince 2019   (19:24) U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti Záchranné složky vyjížděly dnes po patnácté hodině k dopravní nehodě, hasiči vyhodnotili havárii jako mimořádnou událost. 13. prosince 2019   (16:46) Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Svatá Lucie před Vánoci kontrolovala pořádnost hospodyněk. Pokud neměly naklizeno, tvrdě je potrestala 13. prosince 2019   (13:24) Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Při návštěvě areálu Nový rybník dbejte opatrnosti. 13. prosince 2019   (10:45) Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Komunitní lednice v Příbrami funguje již téměř rok a půl. Bez pomoci potravinové banky by však neplnila svůj účel 13. prosince 2019   (08:45)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz