15. 8. svátek má Hana

„Záchytná stanice je problematická záležitost, vždy bude ztrátová,“ zaznělo v pořadu Na Slovíčko

2. července 2019   (13:31)

„Záchytná protialkoholní stanice je tu proto, aby pomáhala nemocnicím. Ulehčujeme jim práci, aby svou péči mohli věnovat lidem, kteří ji skutečně potřebují,“ uvedl Tomáš Cipra, ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města PříbramNejen o příbramské Protialkoholní a protitoxikomanické záchytné službě jsme si v pořadu Na slovíčko povídali s Mgr. Tomášem Ciprou, Dis, ředitelem Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram.

Jakou oblast sociálních služeb považujete v Příbrami za nejvíce problematickou?
Spíše než oblast je problematická cílová skupina. Jedná se o nízkopříjmové seniory, osoby bez přístřeší, které migrují z jiných regionů. Dále například rodiny ze severu Čech nebo z Moravy, kteří mají Příbram jako mezistupeň. Zde využívají azylové bydlení a pak jdou dále.
 
Chystáte nějaké organizační změny v Centru sociálních a zdravotních služeb města Příbram?
Ani ne tak změny, jako novinky. Dojde k transformaci pečovatelské služby, a ta bude především personální. S některými klienty budeme muset ukončit spolupráci a těm stávajícím poskytovat nové služby tak, abychom jednali v souladu s novou platnou legislativou. Dojde také ke změně ve způsobu financování ze strany Středočeského kraje.
 
Jaká je aktuální čekací doba do domova seniorů v Příbrami?
Čekací dobu nelze ani zprůměrovat, je to individuální. V současné době máme více jak 200 žádostí, o umístění rozhoduje hned několik faktorů. Stává se také, že klient, který je na řadě, náhle odmítne. Pak dostanou šanci ti, kteří jsou další v pořadí.
 
V Příbrami vyroste nový domov seniorů s kapacitou 20 lůžek. Zahrnuje pořadník, který již běží, i místa do tohoto nového zařízení?
Ano, pořadník bude platit i pro tento nový domov seniorů. Toto nové zařízení však bude cílit na celodenní péči o imobilní osoby.
 
Klienti Nízkoprahového denního centra a Noclehárny si mohou na svůj pobyt přivydělat prací...
Jedná se o takzvanou aktivizační práci. Není to novinka, fungovala již v minulých letech. Dříve se ale aktivizace týkala jen Nízkoprahového denního centra a Noclehárny. My jsme ji po vzoru berounské charity rozšířili i na ostatní střediska v rámci Centra. Klienti obchází tato střediska a vykonávají drobné údržbářské a úklidové práce.

Uvažujete o tom, že by klienti pracovali i na městských pozemcích?
Na tuto otázku by bylo zajímavé se zeptat úřadu práce, který již nyní prostřednictvím aktivní politiky zaměstnanosti umožňuje příspěvkovým organizacím ve městě využívat veřejně prospěšné práce. My nemůžeme klienty zaměstnávat, protože aktivizace je čistě sociální činnost
 
Klienti Záchytné protialkoholní stanice dluží městu přes milion korun...
Záchytná stanice je problematická záležitost, vždy bude ztrátová. Nikdo ji neprovozuje pro zisk. Ve Středočeském kraji jsou pouze dvě záchytné stanice. Nejedná se tedy jen o klienty z Příbrami, jsou tu i klienti z jiných měst. Příbram konkrétně zastřešuje jih ze Středočeského kraje. Plošně se vybere cca 30 % všech pohledávek, zhruba 70 % jsou pak nevymahatelné pohledávky. Děláme vše pro to, abychom peníze dostali zpět. Posíláme upomínky, někteří klienti skončí u soudu. Milion je skutečně vysoká suma, ale Záchytná protialkoholní stanice je instituce, která je tu proto, aby pomáhala nemocnici. Ulehčujeme jim práci, aby svou péči mohli věnovat těm, co ji skutečně potřebují.
 
Děkujeme za rozhovor.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: jap

Další články

Orlík vyplavil tělo mrtvého muže Orlík vyplavil tělo mrtvého muže Česko se připravuje na další bouřky, které doprovodí přívalové deště s kroupami Česko se připravuje na další bouřky, které doprovodí přívalové deště s kroupami Adventure golf baví malé i velké. Příbramské hřiště se dnes otevře také v noci Adventure golf baví malé i velké. Příbramské hřiště se dnes otevře také v noci Golf označovaný jako dobrodružný je především zábavou, která přesto důkladně prozkouší schopnosti hráče. V Příbrami a v blízkém okolí najdeme netradičních minigolfových hřišť hned několik. 15. srpna 2020   (11:45) Kvalita vody se v některých přírodních koupalištích opět zhoršila Kvalita vody se v některých přírodních koupalištích opět zhoršila Loutkové odpoledne v Březnici navštíví také pejsek, kočička a brdský duch Fabián Loutkové odpoledne v Březnici navštíví také pejsek, kočička a brdský duch Fabián Setkání loutek a malých diváků patří v Březnici již k tradičním prázdninovým událostem. Letošní Konvent plný loutek se koná příští sobotu. 15. srpna 2020   (07:16) Hasiči vyjížděli k dopravní nehodě na dálnici D4. Během několika okamžiků došlo k další Hasiči vyjížděli k dopravní nehodě na dálnici D4. Během několika okamžiků došlo k další Jedna nehoda se obešla bez zranění, při druhé skončily tři osoby v nemocnici. 14. srpna 2020   (21:17) Záviš v Dobříši, Divokej Bill v Chlumci: Open air akce jsou stále na programu Záviš v Dobříši, Divokej Bill v Chlumci: Open air akce jsou stále na programu Počasí letním festivalům a koncertům doposud celkem přálo. Některé akce se ale ruší. 14. srpna 2020   (18:20) Špičkoví jezdci na skateboardu se předvedou v Příbrami Špičkoví jezdci na skateboardu se předvedou v Příbrami Reprezentační tým České republiky ve skateboardingu vyrazil na exhibiční turné. V neděli 23. srpna uvidíme tricky vrcholových sportovců i v Příbrami. Na programu je také soutěžní klání pro místní skateboardisty a workshop. 14. srpna 2020   (14:55) Meteorologové zpřísnili varování: Bouřky budou mnohem intenzivnější Meteorologové zpřísnili varování: Bouřky budou mnohem intenzivnější
V obvodu Příbram jde do senátních voleb osm kandidátů V obvodu Příbram jde do senátních voleb osm kandidátů ANO na Příbramsku nenasadilo žádného kandidáta. 14. srpna 2020   (12:23)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz