vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno: 18. 9. 2020
Bohutín 2
Březnice 6
Chotilsko 1
Dobříš 16
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 5
Hluboš 1
Jablonná 1
Jince 1
Kamýk nad Vlt. 6
Klučenice 1
Lazsko 1
Lešetice 1
Malá Hraštice 2
Mokrovraty 1
Narysov 2
Nechvalice 6
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 1
Nový Knín 1
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 91
Příčovy 2
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 7
Rybníky 2
Sedlčany 6
Sedlec-Prčice 3
Smolotely 2
Stará Huť 2
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Zbenice 1
Zduchovice 1
Zachránili ve svém volnu muže, který byl v bezvědomí a nedýchal

Nepřehlédněte
7. června 2020   (09:28)
Zachránili ve svém volnu muže, který byl v bezvědomí a nedýchal

Jen díky kvalitní a včas zahájené resuscitaci, kterou zahájili Matěj a Tomáš, dostal muž "druhou šanci" a může ten osudný den slavit jako své druhé narozeniny.


Ke konci května došlo na Příbramsku k pádu muže z kola. Muž byl v bezvědomí, nedýchal a bez zahájení resuscitace by byl tzv. "bez šance".

Jen shodou okolností místem projížděli ve svém volnu dispečer Matěj Zemek a záchranář Tomáš Popule, kteří okamžitě začali u muže s náhlou zástavou oběhu s oživovacími pokusy, a to až do příjezdu posádek, které pokračovaly v resuscitaci a podaly pacientovi nezbytnou medikaci.
Boj o život muže pokračoval desítky dlouhých minut, při kterých záchranáři nepřímou masáží srdce a výboji dosáhli obnovy srdečního rytmu.

Poté byl pacient letecky transportován do motolské nemocnice.
Jen díky kvalitní a včas zahájené resuscitaci, kterou zahájili Matěj a Tomáš, dostal muž "druhou šanci" a může ten osudný den slavit jako své druhé narozeniny.

Proč jste byli zrovna na místě?

T: Protože mi něco bouchalo na zadní nápravě, tak jsme jeli auto projet, abychom zjistili, co by to mohlo bejt.

M: Stavil se u mě Tomáš, že má něco s autem, tak jsme se jeli projet, co mu tam bouchá na nápravě.
Jak probíhala vaše KPR? Vaše myšlenky?

T: Při příchodu na místo vlastně nikdo nevěděl, co se stalo. Nejprve jsme mysleli, že došlo ke sražení cyklisty. Proto jsme ho otáčeli při čištění dutiny ústní od zvratků oba. Myšlenky? Sakra, potřebuju kufr a monitor!

M: Pak někdo řekl, že pán pouze spadl z kola, že ho nic nesrazilo. Provedl jsem záklon hlavy, zkontrolovali jsme dýchání - měl gasping - a Tomáš začal stlačovat. Operátorku měl někdo z dalších svědků na telefonu, tak jsme jim řekli, že jsme na místě my. Řekla, že nám posílá vrtulník, a slyšeli jsme její úlevu v hlase, že tam má někoho, kdo pomáhá. Myšlenky? Podle oblečení a kola asi sportovec, není nejstarší, musíme makat.
Jak fungovala vaše spolupráce?

T+M: Studovali jsme společně, takže tak nějak jsme ty postupy měly naučené. Jen to vybavení nám chybělo.

Co se dělo po příjezdu posádek?

T: Těsně před příjezdem dorazil ještě Béďa Kučera (řidič záchranář) a pomohl se stlačováním hrudníku. Po příjezdu si to posádky od nás převzaly. Já jim tam ještě zůstal k ruce a pomáhal, s čím bylo potřeba dál.

M: Vzhledem k množství lidí, co kolem bylo po příjezdu, mi přišlo, že už jsem tam navíc, takže jsem chvíli sledoval opodál, ale pak jsem jel projet to auto, abych to stihnul, než pojedu na noční na dispečink.
Vraceli jste se k tomuto zážitku v myšlenkách?

T: Vzhledem k tomu, že takových případů řešíme měsíčně víc, tak jsme se spíš zajímali, jak pán dopadl. Zpětná vazba je pro nás důležitá.

M: V myšlenkách vysloveně ne - řešit každý případ v myšlenách, asi bychom se zbláznili, ale zájem o výsledek jsme měli. Jen jsem se na noční samozřejmě musel pochlubit holkám na dispečinku. :D

Proč jste si vůbec vybrali práci na záchrance a jak dlouho a v jaké pozici pracujete?

T: Vystudoval jsem to, takže asi zájem o obor a hlavně práce v terénu mě baví - nevíme, kam jedeme, pokaždé je to jiné. Takže teď pracuji už skoro dva roky na pozici řidič/záchranář.

M: No, vyhodili mě z VŠCHT a tohle mi nabídla známá, že by mě mohlo bavit, měla pravdu. :D Pracuji už třetím rokem jako operátor na 155.

Jak relaxujete?

T: Děláme na autech, učíme se nové věci, co nás baví. Pivko po práci taky občas bodne.

M: Už cestou z práce se zrelaxuju při jízdě ve svém pomazleném autě, pak si dám drink a šlofíka s kočkou.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ZZS Středočeského kraje
foto: ZZS

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Babí léto potrvá, v příštím týdnu bude až 25 stupňů Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků Příbramské školy mají problém se sháněním kvalitních notebooků Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Hamáček: Nastal čas maximálně omezit sociální kontakty a zrušit hromadné akce Za fatální chybu považuje, že se odkládalo znovuzavedení roušek 19. září 2020   (09:23) Nepřehlédněte Od vysvěcení kostela na Březových Horách uběhne 130 let Od vysvěcení kostela na Březových Horách uběhne 130 let V neděli 20. září oslaví kostel sv. Vojtěcha narozeniny, účastníci se mohou těšit na hudební vystoupení i komentovanou prohlídku. 19. září 2020   (08:42) Pokračování 4. dílu Svatohorského Downtownu již dnes v Příbrami Pokračování 4. dílu Svatohorského Downtownu již dnes v Příbrami Hasiči likvidují požár v CHKO Brdy u Bratkovic. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu Hasiči likvidují požár v CHKO Brdy u Bratkovic. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu Sobotní farmářské trhy namíchají gastronomické i kulturní ingredience Sobotní farmářské trhy namíchají gastronomické i kulturní ingredience V Rožmitálu pod Třemšínem k pohádce zakousnete domácí dobroty nebo popijete burčák. Tradiční prodejní trhy proběhnou opět i v Příbrami. 18. září 2020   (19:30) V Praze i Středočeském kraji budou roušky povinné i venku V Praze i Středočeském kraji budou roušky povinné i venku Petr Štěpánek: Úspěšný starosta Petrovic a dobrovolný hasič Petr Štěpánek: Úspěšný starosta Petrovic a dobrovolný hasič PR
Babiš nevyloučil zavedení nouzového stavu Babiš nevyloučil zavedení nouzového stavu Nouzový stav letos v Česku platil kvůli epidemii nemoci covid-19 od 12. března do 17. května. 18. září 2020   (15:05)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz