vývoj COVID-19
30. 10. 2020
Bezděkov 2
Bohostice 3
Bohutín 35
Borotice 1
Bratkovice 5
Březnice 55
Buková u Pb 6
Čenkov 10
Chotilsko 2
Chraštice 4
Čím 4
Daleké Duš. 4
Dlouhá Lh. 1
Dobříš 270
Dolní Hbity 14
Drahenice 2
Drahlín 5
Drásov 9
Drevníky 1
Drhovy 1
Dublovice 22
Dubno 7
Háje 7
Hluboš 19
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 10
Hudčice 3
Hvožďany 13
Jablonná 10
Jesenice 5
Jince 48
Kamýk n. V. 24
Kňovice 1
Korkyně 2
Kosova H. 38
Kotenčice 4
Kozárovice 6
Krásná H. 40
Láz 4
Lazsko 4
Lešetice 2
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 13
Milín 29
Modřovice 4
Mokrovraty 3
Nalžovice 35
Narysov 3
Nechvalice 5
Nečín 3
Nedrahovice 7
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 23
Nové Dvory 6
Nový Knín 56
Občov 3
Obecnice 14
Obořiště 26
Obory 3
Ohrazenice 5
Osečany 3
Ouběnice 1
Pečice 13
Petrovice 23
Pičín 19
Počaply 1
Počepice 5
Podlesí 18
Příbram 720
Příčovy 9
Prosen. L. 5
Radětice 2
Radíč 1
Rosovice 32
Rožmitál 134
Rybníky 1
Sádek 3
Sedlčany 301
Sedlec-Prč. 95
Sedlice 5
Smolotely 3
Solenice 4
Stará Huť 45
Starosed. H. 2
Suchodol 5
Svaté Pole 4
Svatý Jan 46
Tochovice 10
Třebsko 7
Trhové D. 6
V. Lečice 1
Věšín 13
Višňová 12
Volenice 3
Voznice 6
Vrančice 2
Vysoká u Pb. 1
Vysoký Ch. 9
Zalužany 8
Zbenice 2
Zduchovice 7
Za nadávky šelma a kluk se v minulosti šlo až k soudu, říká vedoucí příbramského archivu

16. října 2020   (09:00)
Za nadávky šelma a kluk se v minulosti šlo až k soudu, říká vedoucí příbramského archivu

Nejenže řídí Státní okresní archiv v Příbrami, ale Věra Smolová je také pilnou spisovatelkou. Koncem roku vyjde její další kniha Mlynář Martin Fiala jinak Kocour.


Věra Smolová má na svém publikačním kontě již asi osm knih, z nichž se většina věnuje historii Příbrami a jejího okolí. Na konci tohoto roku jí vyjde další kniha vycházející z místních událostí 17. a 18. století, na které pracovala jedenáct let. S námětem a okolnostmi vzniku novinky Mlynář Martin Fiala jinak Kocour a paralelami naší současné situace a dějinných krizí nás autorka seznámila podrobněji.
 

Do jaké doby a k jakému příběhu čtenáře nová kniha zavede?
Kniha začíná na konci třicetileté války. Hlavní hrdina – mlynář Martin Fiala jinak Kocour – se narodil v říjnu 1652 ve mlýně, kde je dosud mlýniště a nádržka, které se dnes říká U Hamru a nachází se mezi Bohutínem a současným Vysokopeckým rybníkem. Zemřel v roce 1722, takže zažil hodně důležitých událostí. Byl to svobodný a na zdejší poměry celkem zajištěný člověk, jehož mlýn patřil k městu Příbrami. A poněvadž byl hrdý, poněkud vzteklý a trucovitý, zachovala se o něm spousta zpráv. Byl skoro u všeho, co se v barokní Příbrami dělo. Proto nám může on sám vyprávět o brdských lesích, mlynářích od Bohutína až k Trhovým Dušníkům a jejich potížích s hrozným suchem a nedostatkem vody pro vodní kola, o svých sousedech z Příbrami, o železné rudě, vysoké peci a hamrech, o stříbrných dolech a havířích, o Svaté Hoře a také o tom, jak přežít dvě strašné morové epidemie.
 
Proč jste se rozhodla věnovat tomuto tématu a čím vás osobně nejvíce zaujalo?
Pokračuji v tématu, které jsem pro období do konce třicetileté války zpracovala již v roce 2014 v knize Mlýny a lidé města Příbramě hor stříbrných. Barokní doba nás dosud velmi ovlivňuje. Zároveň se o ní traduje plno klišé, která bych ráda uvedla na pravou míru. Lidé mají pořád stejné ctnosti, neřesti a emoce, ale dnes se máme mnohem lépe než tenkrát oni. Byla bych ráda, kdybychom si to i díky této knize uvědomili, vážili si toho a zbytečně si nestěžovali.
 
Z jakých pramenů jste při práci čerpala?
Díky tomu, že Příbram byla královským horním městem a nacházela se tu Svatá Hora, kterou chtěl alespoň jednou v životě navštívit každý urozený i neurozený Čech, mohu se opřít nejen o prameny z našeho okresního archivu, ale i ze Státního oblastního archivu v Praze a v Třeboni, z Národního archivu v Praze a z Archivu Národního muzea v Praze.
 
 

Jak dlouho jste na knize pracovala?
Začala jsem asi před jedenácti lety, jde to velmi pomalu. Nechci si nic vymýšlet, proč taky, když život píše tak zajímavé příběhy. Často se i pobavím – třeba z dnešního pohledu komickými nadávkami jako „šelma a tlustej kluk primátor a hormistr Pusch, kterého musíme všichni poslouchat“. Nám už to nepřijde, ale třeba výrazy šelma a kluk byly tehdy urážkami, za které se žalovalo u soudu. Od letošního jara odpadla vzhledem ke koronaviru spousta akcí – výstavy, přednášky, vlastivědné vycházky a podobně. Po lidech a povídání s nimi se mi stýská, tak jsem se ve volných chvílích pustila intenzivně do této práce. Už si taky vzhledem ke koronaviru umím představit, jak se lidé před 300 lety cítili, když náhlá smrt často přicházela z plného zdraví i v běžném životě, natož za morových epidemií v letech 1680 až 1681 a 1713 až 1714.
 
Museli tehdy dodržovat epidemiologická opatření?
Za moru dodržovali podobná nařízení jako my – čtyřtýdenní karanténu, omezení úřadování a společenských akcí (například bohoslužby se konaly brzy ráno, aby na ně skoro nikdo nechodil) a zákaz cestování. Možná byli ale smířenější se svým osudem, když každou svou úvahu o tom, co bude, končili odevzdaným „pokud nás Pán Bůh ráčí při dobrém zdraví zachovat“. V to doufám i já…, aby kniha mohla vyjít co nejdříve a snad potěšit co nejvíc laskavých čtenářů.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: archiv Věry Smolové

autor: Magdalena Rezková

Další články

Pro zaměstnavatele: jak správně předávat podklady k ošetřovnému a ostatním dávkám Pro zaměstnavatele: jak správně předávat podklady k ošetřovnému a ostatním dávkám Darujte počítač, tablet nebo myš. Do sbírky pro děti na distanční výuce se zapojíte i v Příbrami Darujte počítač, tablet nebo myš. Do sbírky pro děti na distanční výuce se zapojíte i v Příbrami Sbírka počítačového vybavení potrvá v Příbrami do 9. listopadu. 30. října 2020   (17:35) Vláda prodloužila nouzový stav i restrikce do 20. listopadu Vláda prodloužila nouzový stav i restrikce do 20. listopadu Stav nouze měl původně skončit 3. listopadu. 30. října 2020   (17:02) Banky kvůli koronaviru omezují otevírací dobu poboček Banky kvůli koronaviru omezují otevírací dobu poboček Některé ji nezkracují plošně, ale podle zdravotní a rodinné situace svých zaměstnanců. 30. října 2020   (14:18) Důchodci dostanou v prosinci 5000 korun, schválili poslanci Důchodci dostanou v prosinci 5000 korun, schválili poslanci Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou Kaplička sv. Jáchyma u Dobříše opět září krásou Sněmovna projedná prodloužení nouzového stavu Sněmovna projedná prodloužení nouzového stavu Očekává se, že Sněmovna prodloužení nouzového stavu umožní. Není ale jisté, zda to bude na celý měsíc. 30. října 2020   (09:02) Nechte se přejet autobusem. Příbramská galerie přemění depozitář na expozici virtuální reality Nechte se přejet autobusem. Příbramská galerie přemění depozitář na expozici virtuální reality Designová vestavba s netradičními vizuálními díly bude stálou součástí Galerie Františka Drtikola. Otevření virtuální herny je plánováno na prosinec. 30. října 2020   (08:44) Podle průzkumu kvality života má Příbram co zlepšovat Podle průzkumu kvality života má Příbram co zlepšovat
Senát schválil ošetřovné 70 pct, pro kraje chce 300 Kč na občana Senát schválil ošetřovné 70 pct, pro kraje chce 300 Kč na občana Návrh vložil do zákona o příspěvku podnikatelům. Rozhodne Sněmovna. 29. října 2020   (20:26)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz