vývoj COVID-19
25. 1. 2021
Bezděkov 6
Bohostice 3
Bohutín 9
Borotice 5
Bratkovice 1
Březnice 47
Buková u Pb 5
Bukovany 2
Čenkov 3
Cetyně 2
Chotilsko 7
Chrást 2
Čím 11
Daleké Dušníky 1
Dlouhá Lhota 2
Dobříš 91
Dolní Hbity 8
Drahenice 2
Drahlín 13
Drásov 3
Drevníky 1
Dubenec 10
Dublovice 5
Dubno 4
Háje 8
Hluboš 2
Hlubyně 3
Horčápsko 1
Hřiměždice 4
Hudčice 1
Hvožďany 16
Jablonná 6
Jesenice 8
Jince 11
Kamýk n. V. 7
Klučenice 6
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 4
Kotenčice 1
Koupě 1
Kozárovice 2
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 3
Lešetice 3
Lhota u Pb 5
M. Hraštice 12
Milín 24
Modřovice 1
Mokrovraty 12
Nalžovice 5
Narysov 8
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 3
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 6
Nové Dvory 7
Nový Knín 15
Občov 4
Obecnice 15
Obořiště 10
Obory 1
Ohrazenice 1
Osečany 1
Ostrov 1
Petrovice 15
Pičín 9
Počaply 1
Podlesí 17
Příbram 307
Příčovy 5
Prosen. L. 2
Radětice 1
Rosovice 8
Rožmitál p. T. 36
Sádek 3
Sedlčany 31
Sedlec-Prč. 34
Smolotely 5
Solenice 14
Stará Huť 11
Štětkovice 1
Svaté Pole 3
Svatý Jan 2
Tochovice 11
Třebsko 8
Trhové Dušníky 5
Velká Lečice 2
Věšín 3
Višňová 6
Volenice 7
Voznice 4
Vrančice 1
Vranovice 1
Vys. Chlumec 5
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 4
Zduchovice 1

Za nadávky šelma a kluk se v minulosti šlo až k soudu, říká vedoucí příbramského archivu

16. října 2020   (09:00)
Za nadávky šelma a kluk se v minulosti šlo až k soudu, říká vedoucí příbramského archivu

Nejenže řídí Státní okresní archiv v Příbrami, ale Věra Smolová je také pilnou spisovatelkou. Koncem roku vyjde její další kniha Mlynář Martin Fiala jinak Kocour.


Věra Smolová má na svém publikačním kontě již asi osm knih, z nichž se většina věnuje historii Příbrami a jejího okolí. Na konci tohoto roku jí vyjde další kniha vycházející z místních událostí 17. a 18. století, na které pracovala jedenáct let. S námětem a okolnostmi vzniku novinky Mlynář Martin Fiala jinak Kocour a paralelami naší současné situace a dějinných krizí nás autorka seznámila podrobněji.
 

Do jaké doby a k jakému příběhu čtenáře nová kniha zavede?
Kniha začíná na konci třicetileté války. Hlavní hrdina – mlynář Martin Fiala jinak Kocour – se narodil v říjnu 1652 ve mlýně, kde je dosud mlýniště a nádržka, které se dnes říká U Hamru a nachází se mezi Bohutínem a současným Vysokopeckým rybníkem. Zemřel v roce 1722, takže zažil hodně důležitých událostí. Byl to svobodný a na zdejší poměry celkem zajištěný člověk, jehož mlýn patřil k městu Příbrami. A poněvadž byl hrdý, poněkud vzteklý a trucovitý, zachovala se o něm spousta zpráv. Byl skoro u všeho, co se v barokní Příbrami dělo. Proto nám může on sám vyprávět o brdských lesích, mlynářích od Bohutína až k Trhovým Dušníkům a jejich potížích s hrozným suchem a nedostatkem vody pro vodní kola, o svých sousedech z Příbrami, o železné rudě, vysoké peci a hamrech, o stříbrných dolech a havířích, o Svaté Hoře a také o tom, jak přežít dvě strašné morové epidemie.
 
Proč jste se rozhodla věnovat tomuto tématu a čím vás osobně nejvíce zaujalo?
Pokračuji v tématu, které jsem pro období do konce třicetileté války zpracovala již v roce 2014 v knize Mlýny a lidé města Příbramě hor stříbrných. Barokní doba nás dosud velmi ovlivňuje. Zároveň se o ní traduje plno klišé, která bych ráda uvedla na pravou míru. Lidé mají pořád stejné ctnosti, neřesti a emoce, ale dnes se máme mnohem lépe než tenkrát oni. Byla bych ráda, kdybychom si to i díky této knize uvědomili, vážili si toho a zbytečně si nestěžovali.
 
Z jakých pramenů jste při práci čerpala?
Díky tomu, že Příbram byla královským horním městem a nacházela se tu Svatá Hora, kterou chtěl alespoň jednou v životě navštívit každý urozený i neurozený Čech, mohu se opřít nejen o prameny z našeho okresního archivu, ale i ze Státního oblastního archivu v Praze a v Třeboni, z Národního archivu v Praze a z Archivu Národního muzea v Praze.
 
 

Jak dlouho jste na knize pracovala?
Začala jsem asi před jedenácti lety, jde to velmi pomalu. Nechci si nic vymýšlet, proč taky, když život píše tak zajímavé příběhy. Často se i pobavím – třeba z dnešního pohledu komickými nadávkami jako „šelma a tlustej kluk primátor a hormistr Pusch, kterého musíme všichni poslouchat“. Nám už to nepřijde, ale třeba výrazy šelma a kluk byly tehdy urážkami, za které se žalovalo u soudu. Od letošního jara odpadla vzhledem ke koronaviru spousta akcí – výstavy, přednášky, vlastivědné vycházky a podobně. Po lidech a povídání s nimi se mi stýská, tak jsem se ve volných chvílích pustila intenzivně do této práce. Už si taky vzhledem ke koronaviru umím představit, jak se lidé před 300 lety cítili, když náhlá smrt často přicházela z plného zdraví i v běžném životě, natož za morových epidemií v letech 1680 až 1681 a 1713 až 1714.
 
Museli tehdy dodržovat epidemiologická opatření?
Za moru dodržovali podobná nařízení jako my – čtyřtýdenní karanténu, omezení úřadování a společenských akcí (například bohoslužby se konaly brzy ráno, aby na ně skoro nikdo nechodil) a zákaz cestování. Možná byli ale smířenější se svým osudem, když každou svou úvahu o tom, co bude, končili odevzdaným „pokud nás Pán Bůh ráčí při dobrém zdraví zachovat“. V to doufám i já…, aby kniha mohla vyjít co nejdříve a snad potěšit co nejvíc laskavých čtenářů.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: archiv Věry Smolové

autor: Magdalena Rezková

Další články

Couvne kraj od záměru sloučení příbramských gymnázií? Optimalizace středního školství je nutná, říká radní Vácha Couvne kraj od záměru sloučení příbramských gymnázií? Optimalizace středního školství je nutná, říká radní Vácha „Nepoměr spočívá ve velkém počtu míst na gymnáziích, čímž se deformuje přístup ke … Dobříš zdemoluje budovu bývalého kina, na místě vznikne park Dobříš zdemoluje budovu bývalého kina, na místě vznikne park Stavba dobříšského kina byla dokončena v roce 1951. Po sedmdesáti letech bylo … Středočeský kraj chce dát na rozvoj obcí 578 milionů korun Středočeský kraj chce dát na rozvoj obcí 578 milionů korun Podávat žádosti lze od letošního 1. dubna do 28. června 2024. Pacienti s únavou nebo dušností po covidu by měli vyhledat lékaře Pacienti s únavou nebo dušností po covidu by měli vyhledat lékaře Pro další péči o pacienty, kteří mají po nákaze covidem-19 dlouhodobé následky, vzniká … Noční dobou od loupežníků zavražděn. Mrtvý farář ležel na železné posteli, ruce a nohy měl přivázány k jejím nohám Noční dobou od loupežníků zavražděn. Mrtvý farář ležel na železné posteli, ruce a nohy měl přivázány k jejím nohám Kriminální příběh z roku 1834 se odehrál v Březnici. Pachatelé a spolupachatelé … Přehledně: Kriminalita na Příbramsku vloni poklesla téměř o osm procent Přehledně: Kriminalita na Příbramsku vloni poklesla téměř o osm procent Nejvíce se na kriminalitě podílí majetková trestná činnost. Svatá Hora v roce 2020: Téměř 200 zrušených akcí, ale 1200 odsloužených mší Svatá Hora v roce 2020: Téměř 200 zrušených akcí, ale 1200 odsloužených mší Chystanými novinkami jsou výstava mapující stavbu svatohorských varhan a expozice o … Sněžení Příbrami štěstí nepřineslo. S Jabloncem prohrála o gól Sněžení Příbrami štěstí nepřineslo. S Jabloncem prohrála o gól Příbram venku v této ligové sezoně získala jen dva body a zůstává předposlední. Analýza zavedení povinných respirátorů vznikne během týdne Analýza zavedení povinných respirátorů vznikne během týdne Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu, kdy se …
Král: Granit ukázal, že radnice často tápe v tom, co vlastně chce Král: Granit ukázal, že radnice často tápe v tom, co vlastně chce Příbram si ponechá rekreační chatu Granit na šumavském Zadově a její provoz svěří …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz