28. 2. svátek má Lumír

Z Padrťského rybníka rybáři vedle kaprů vylovili i velké štiky a candáty

9. listopadu 2023   (06:15)
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka

Video: Na hrázi Dolejšího Padrťského rybníka se včera před sedmou hodinou ranní sešli rybáři, aby zahájili jeho výlov.


Dvojice Padrťských rybníků v srdci CHKO Brdy, které patří k nejvýše položeným chovným rybníkům v republice, se loví střídavě ob jeden rok. Včera byl na řadě Dolejší Padrťský rybník.

„Oproti minulým rokům je nyní nižší podíl kapra, zvyšujeme v násadách podíl dravé ryby. Cena za kilogram kapra byla na místě stanovena na 99 korun, štika za 285 korun za kilogram. V předvánočním prodeji neočekáváme zásadní navýšení cen oproti loňskému roku. Odhadem jsme dnes vylovili asi 100 metráků ryb. Zajímavostí je, že naše ryby nepotkaly na své cestě zemědělství, civilizaci ani průmysl. Dá se říci, že z Padrťských rybníků jsou ekologicky čisté,“ řekl pribram.cz mluvčí Vojenských lesů a statků (VLS) mluvčí Jan Sotona.
Padrťské rybníky leží v široké kotlině, nazývané též Padrťské údolí v srdci Brdské vrchoviny v nadmořské výšce okolo 640 metrů a jsou jednou z nejcennějších součástí CHKO Brdy. Rybníky byly založeny v 16. století a v jejich okolí se vyskytuje řada chráněných rostlin a živočichů.
Výlov rybníka v Brdech mohli lidé poprvé sledovat až po roce 2016, kdy se po desetiletích vojenský újezd proměnil v CHKO. Poprvé tak mohli být na hrázi při zátahu sítí na podzim 2017, kdy rybáři premiérově lovili Dolejší Padrťský rybník.

Zájem zaznamenaly vojenské lesy i v dalších letech, kdy opakovaně dorazily stovky návštěvníků, aby zhlédly samotný výlov a případně si koupily čerstvou rybu.
Dvojice Padrťských rybníků patří k největším vodním plochám v centrální části brdské pahorkatiny. Na rozdíl od zásobáren pitné vody jako je například nádrž Pilská, Lázská či nádrž Obecnice na Příbramsku, si ale zachovávají ryze přírodní charakter.
V poměrně nedávné minulosti navíc v bezprostřední blízkosti bydleli lidé. Teprve v 50. letech minulého století museli kvůli armádním zájmům opustit své domy obyvatelé nedalekých obcí Padrť, Záběhlá či Kolvín.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Nejčastější prohřešky řidičů podle policie: Telefon v ruce i stání na zastávce Nejčastější prohřešky řidičů podle policie: Telefon v ruce i stání na zastávce Držení telefonu za jízdy nebo zastavování na autobusových zastávkách. To jsou podle … DOPRAVA Mezi světlem a tichem Nic není skutečnější než nic v Galerii Františka Drtikola Mezi světlem a tichem Nic není skutečnější než nic v Galerii Františka Drtikola V sobotu 28. února od 16 hodin se uskuteční dernisáž a komentovaná prohlídka výstavy … Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků II. Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků II. Brdy nejsou určitě tak bohaté na lišejníky jako například Šumava nebo Jeseníky, ale … POZNÁVÁME BRDY Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy! Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy! Příbramská rodačka a jedna z nejznámějších českých MMA bojovnic Lucie Pudilová má za … SPORT Maturita, nebo řemeslo? Možnosti studia v Příbrami a okolí Maturita, nebo řemeslo? Možnosti studia v Příbrami a okolí Vybrat si správnou střední školu není jednoduché. Příbramsko však nabízí překvapivě … ŠKOLSTVÍ Masopustní veselí i plesová noc: Rožmitálsko čeká den plný tradic a tance Masopustní veselí i plesová noc: Rožmitálsko čeká den plný tradic a tance Poslední únorová sobota nabídne na Rožmitálsku pestrý program pro malé i velké. … MASOPUST Historie pití kávy od orientální rarity k českému „turkovi“ Historie pití kávy od orientální rarity k českému „turkovi“ V přízemí Kopáčkova domu je volně přístupná výstava Muzea města Dobříše, která … ANKETA V Rožmitále hořel nakladač V Rožmitále hořel nakladač Hasiči zasahovali v Rožmitále u nahlášeného požáru nakladače. AKTUÁLNĚ Klučenice se třesou dál. Po nočních otřesech přišel další během dne Klučenice se třesou dál. Po nočních otřesech přišel další během dne Obyvatele Klučenic a okolních obcí probudil ve čtvrtek pozdě večer nečekaný otřes. … AKTUÁLNĚ
U Višňové narazilo auto do stromu, hasiči vyproštovali řidiče U Višňové narazilo auto do stromu, hasiči vyproštovali řidiče Vážná dopravní nehoda se stala před 11. hodinou dopoledne v pátek 27. února u obce … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz