12. 12. svátek má Simona

Výtvarnice si založila azyl pro hospodářská zvířata. Stálo ji to většinu vztahů

20. září 2019   (06:04)
Výtvarnice si založila azyl pro hospodářská zvířata. Stálo ji to většinu vztahů

Málokdo z mého blízkého okolí vlastně souhlasí s tím, co dělám. Pro většinu lidí jsou dnes závazky nepříjemné a představa života plného práce okolo zvířat děsivá


Odmala toužila trávit se zvířaty čas a sdílet s nimi prostor. Navíc nebyla schopna jen přihlížet a nic nedělat, když se okolo ní objevily případy nechtěných zvířat. Vše začalo kočičími nalezenci. Nakonec měla Anna doma tolik zachráněných zvířat, že jako další nutný krok se jevilo založení azylu. Dnes se stará o ovce, kozy a prasátka, domov u ní našlo i pár vysloužilých slepic v důchodu. Kočky už do azylu ani nepočítá. Azyl pojmenovala po význačné kozí postavě ze severské mytologie – Heidrún.

Povídali jsme si s Annou o tom, co všechno péče o zvířata obnáší.

Váš azyl je v obci Ostrov. Podporují Vás obyvatelé obce? Setkala jste se s negativními ohlasy?
Nejsem si skoro jistá, jestli někdo v obci ví, že tu nějaký azyl je, jsem naplavenina a práce okolo zvířat mě natolik pohlcuje, že nevedu vesměs žádný společenský život. Vedení obce je každopádně osvícené a je znát, že to dělají lidi srdcem, takže můžu říct, že nikdy nebyl s ničím problém. Řešila jsem ale pouze soukromé záležitosti.

V jednom rozhovoru jste o sobě řekla, že intuitivně rozumíte, co zvířata říkají a co potřebují. Můžete se s námi podělit o nějaký konkrétní případ?
Ono to začíná nějakým obecným citem, že jdete okolo výběhu a stačí vám vteřina a všimnete si rozdílu. Méně lesku v očích, ztuhlejší postoj, jakákoliv změna napovídá, že se něco může dít. Pro mě je vlastně těžké najít konkrétní případ, protože mi to přijde často očividné a všudypřítomné.

U koček se mi třeba stalo, že jsem s jedním kocourkem jela na pohotovost, protože mi přišlo jasné, že u něj propuká ošklivá infekce dýchacích cest a je třeba co nejdříve nasadit léčbu.  Nicméně paní doktorka se tehdy skoro podivovala, že jdu na pohotovost. jen výsledek rozboru krve naznačoval možný začátek infekce v těle, jinak nález vlastně žádný nebyl. Preventivně dostal antibiotika, což se ukázalo jako zásadní, druhý den už kocourek vypadal hodně zle a málem skončil na kapačkách.

Potom je to o rozpoznání konkrétní povahy zvířat, většinou do pár minut poznám takové ty základní věci, nazvěme to psychologickým profilem. Některá se lépe zotaví, když se jim nechá klid, jiná potřebují vidět, že o ně bojujete, že za to stojí. Mám zkušenost, že se zvíře může hodně změnit, když zjistí, že je v bezpečí a že na něj někdo bere ohled.

My lidi máme tendenci si myslet, že víme nejlépe, co je pro koho dobré, většinou za tím je i dobrý úmysl. Ale obíráme tím druhé, a to nejen zvířata, o jejich svobodu. Ono se dost traduje třeba ve výcviku (i výchově dětí), že nemáte nechat zvířeti (dítěti) poslední slovo, že se máte prosadit. Byl to jeden ze stereotypů, který jsem musela odložit, abych mohla rozvíjet důvěru. Ono totiž zvíře často ví lépe, jak mu je, učím se netlačit. Zjistila jsem, že stres nakonec nadělá víc škody, než úzkostlivá péče užitku. Samozřejmě je třeba rozeznat, kdy se zvířeti jen zpupně nechce (mívají takové momenty) a kdy na to opravdu nemá. A tam je to zase o intuici.
 
Může mít schopnost vcítit se do zvířete každý z nás? Je možné to natrénovat?
Moje zkušenost je, že trénovat se to dá (v zahraničí se na to dokonce dělají kurzy). Někdo to dostane do vínku jen tak. Každý pak má, dle svého vlastního založení, schopnost více vnímat určitou část spektra. Někteří lidé jsou třeba rození uklidňovači, dokáží přenést svůj klid. Je to jako s lidmi - ne s každým si rozumíme, stejně tak ne každý člověk s každým zvířetem si sedne stejně.

Jak zvládáte emočně těžké situace?
Já zvířata miluji se vším všudy, paradoxně pro mě není citově tak náročné třeba starat se o umírající zvíře. Nejvíce trpím, když vidím, kolik zbytečných konfliktů si lidé přidělávají, někdy se to dotýká i azylu. Málokdo z mého blízkého okolí vlastně souhlasí s tím, co dělám. Pro většinu lidí dnes jsou závazky nepříjemné a představa života plného práce okolo zvířat děsivá. Stálo mě to většinu vztahů. A nenávidím pomluvy, které jsou bohužel všudypřítomné, i když jde o zdánlivě bohulibou oblast, jako je pomoc zvířatům v nouzi.

Objevují se ve Vašem azylu i týraná zvířata?
Mám tu jedno prasátko, jehož minulost je nejasná, vzhledem k naprosté panice a děsu z lidí a uzavřených prostor soudím, že si prošlo něčím nehezkým. Jinak jsou spíše zanedbaná.

K týraným je třeba přistupovat jinak, nesnesou tlak, který by těm zdravě drzým nic neudělal. Snažím se poznat, co se dělo, vyhnout se spouštěčům děsu, ukázat jim, že mají na výběr. Prostě je nechat, aby udělala nakonec první krok sama. Nechci nutit všechna zvířata k tomu, aby se s lidmi kamarádila. Pokud některému přidá na štěstí, že mě může obcházet obloučkem, tak ať to dělá.

Vzpomínáte si na situaci, která byla pro Vás nejtěžší?
Nejtěžší pro mě je, že práce je tolik a činnost azylu je tak nákladná, že žiji často v nejistotě, co bude. Kdybych měla počítat, kolikrát hrozilo, že budu muset skončit, nedopočítala bych se. Je pro mě neskutečně těžké, že to, co dělám, zatěžuje blízké lidi. Protože jejich představa o životě je jiná, přesto se snaží pomoci. A já to nemám jak vrátit, protože se nenapravím a nepřijdu k rozumu.

Je situace, která se do Vás hluboce zaryla?
Na jaře jsem zkolabovala a odvezla mě sanitka na pohotovost. Když mě při polovědomí odváželi, moje jediná myšlenka byla, že se musím vrátit a nakrmit ráno zvířata a potom se o ně postarat, dokud bude třeba. Naštěstí mě ráno propustili a když jsme přijížděli zpět domů, v čase snídaně, kdy zvířata normálně řvou, chrochtají, ječí, bečí a dožadují se, jen se něco šustne u výběhu, tentokrát bylo hrobové ticho a všichni sborově sledovali auto a co se bude dít. Tehdy mi došlo, že žrádlo není opravdu není to jediné, čím jsou zvířata živa.

Myslíte, že se vztah lidí ke zvířatům lepší?
Myslím, že v jistém smyslu jsou určitě citlivější, vůbec se více začíná mluvit o životním prostředí, souvislostech a dopadech našeho života tady na Zemi. Na druhou stranu i kvůli vylidňování venkova v minulosti a preferenci městského života je strašně málo lidí, kteří měli možnost přijít se zvířaty do kontaktu, nemluvě o společném soužití (během pár hodin není šance vidět, o co opravdu jde, bohužel). Takže často je ten zájem teoretický a lidé nemají šanci vlastně vědět, co je dobré pro samotná zvířata. Někde je to očividné, ale pak je spousta věcí, kde bez znalosti toho kterého živočišného druhu a jeho potřeb nic nepočnete, aniž by to ve výsledku neodnesla opět ta zvířata. Chci ale věřit, že postupem času se budou naše cesty sbližovat a že mezidruhové porozumění poroste.

Kolik stojí provoz azylu, Anna z psychologického hlediska raději ani nepočítá. Většinu dotuje ze svého, přispívají také přátelé a sympatizanti azylových farem. Běžný provoz, pokud je pastva, vyjde na pár stovek na zvíře a měsíc. Má tu však kočičku s operovanou páteří, jejíž léčba přišla zhruba na 40 tisíc korun. Letos se pořizoval velký přístřešek a ohradní díly, boudičky pro prasátka. Jen to je záležitost cca 80 tisíc korun. Odpověď na otázku, jakou pomoc azyl nejvíce potřebuje, byla tedy jednoznačná: Finance. „Nenávidím žebrání, ale osud chtěl tomu, abych byla nucena k jeho provozování,“ říká s úsměvem Anna. Založila transparentní účet, na který letos přišlo zhruba 35 tisíc korun.

Většina zvířat je zvyklá na kontakt a je ráda za pozornost, návštěvy jsou tedy v azylu (po předchozím ohlášení) vítány. Anna se však o zvířata stará sama, a tak jí nezbývá čas na nezbytnou propagaci. „Není v mých silách se takto angažovat, nemám čas oslovovat například školy a školky. A protože se o azylu moc neví, samy nepřijdou,“ dodává Anna.

Odmala toužila trávit se zvířaty čas a sdílet …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Ve Středočeském kraji od ledna do září přibylo 12.232 obyvatel Na Příbramsku víc lidí zemřelo, než se narodilo. 12. prosince 2019   (15:48) Vodohospodářský majetek investice potřebuje Vodohospodářský majetek investice potřebuje Je majetek, který je viditelný na první pohled, a je majetek, který je našemu oku skrytý a víme o něm pouze v okamžiku, kdy přestane fungovat. Přesně takovým majetkem je ten vodohospodářský. 12. prosince 2019   (13:27) Rodinný dům zachvátily plameny. Devět hasičských jednotek bojuje s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny. Devět hasičských jednotek bojuje s ohněm Požár rodinného domu v obci Nechvalice byl ohlášen ve čtvrtek před desátou hodinou ranní. Hasiči vyhlásili druhý poplachový stupeň. 12. prosince 2019   (11:09) Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Výsuvné sloupky zamezí vjezdu vozidel do Pražské ulice Vjezdy do Pražské ulice budou nově o víkendu uzamykány tak, jako je tomu ve všedních dnech, tj. v deset hodin dopoledne 12. prosince 2019   (08:43) Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Svatá Hora o svátcích otevře jinak nepřístupnou chodbu Součástí prohlídky jsou unikátní podlahové barokní hodiny, které byly nedávno zrestaurovány 12. prosince 2019   (06:07) Vánoční jarmark zaplnil školu Vánoční jarmark zaplnil školu V úterý se v budově základní školy ve Školní ulici uskutečnil vánoční jarmark za veliké účasti rodičů. 11. prosince 2019   (19:01) Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Macík: Vezeme i lyžařské brýle, když by zase vypadlo okno Slavnostní dakarské pódium čeká na závodníky 4. ledna a o den později závod odstartuje 11. prosince 2019   (17:02) Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Policisté zintenzivňují kontroly obchodních center Příbramští policisté zintenzivňují kvůli zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti či plynulosti silničního provozu výkon služby. Zaměřovat se budou především na obchodní centra, parkoviště u nich a na místa, kde se soustřeďuje větší množství osob. 11. prosince 2019   (14:28) Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Výtvarná soutěž pro děti „Vánoce v Čechách a Ledru“ Nakreslete vánoční obrázek pro Ježíška a zapojte se do jedinečné mezinárodní soutěže 11. prosince 2019   (12:17) Na namrzlé vozovce nezvládl řízení, „zaparkoval“ v příkopu Na namrzlé vozovce nezvládl řízení, „zaparkoval“ v příkopu Ve voze cestovaly dvě osoby 11. prosince 2019   (09:57)


Související články

Na Orlíku se podařilo zachránit odhadem až 10 tisíc škeblí Kromě škeblí říčních vydala vodní nádrž Orlík i škeble asijské, které zde nejsou původní 10. prosince 2019   (16:49) Turistická oblast Brdy a Podbrdsko bilancuje svůj první rok Zelené srdce Čech. Tak je označována kouzelná a trochu divoká krajina lesů, plání a kopců s nádhernými výhledy. V roce 2018 vznikl spolek Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, aby citlivě rozvíjel cestovní ruch v tomto regionu, který byl dlouhá léta opomíjený. Nyní nastal čas pro rekapitulaci výsledků prvního roku jeho fungování. 10. prosince 2019   (13:18) Letošní Vánoce budou ve znamení Večernice Prosincové večerní obloze těsně po západu Slunce bude vévodit planeta Venuše, která se takto viditelná večer nazývá rovněž Večernicí. Kousek od ní uvidíte i planetu, u které je v dalekohledu viditelný prstenec, Saturn. Ranní obloha pak bude patřit planetám Mars a Merkur. 9. prosince 2019   (15:45) Spíš na blátě než na sněhu. O Vánocích se teploty přes den udrží nad nulou „Období od 9. prosince 2019 do 5. ledna 2020 by mělo být teplotně normální, respektive slabě nadnormální,“ uvedli meteorologové. 9. prosince 2019   (11:34) Úraz na zledovatělém chodníku? Ne vždy máte právo na odškodnění Podle Plánu zimní údržby místních komunikací města Příbram je chodec povinen při chůzi používat tu část komunikace určenou pro pěší, která je posypána inertním posypovým materiálem 9. prosince 2019   (06:13)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz