9. 7. svátek má Drahoslava
Výtvarnice si založila azyl pro hospodářská zvířata. Stálo ji to většinu vztahů

20. září 2019   (06:04)
Výtvarnice si založila azyl pro hospodářská zvířata. Stálo ji to většinu vztahů

Málokdo z mého blízkého okolí vlastně souhlasí s tím, co dělám. Pro většinu lidí jsou dnes závazky nepříjemné a představa života plného práce okolo zvířat děsivá


Odmala toužila trávit se zvířaty čas a sdílet s nimi prostor. Navíc nebyla schopna jen přihlížet a nic nedělat, když se okolo ní objevily případy nechtěných zvířat. Vše začalo kočičími nalezenci. Nakonec měla Anna doma tolik zachráněných zvířat, že jako další nutný krok se jevilo založení azylu. Dnes se stará o ovce, kozy a prasátka, domov u ní našlo i pár vysloužilých slepic v důchodu. Kočky už do azylu ani nepočítá. Azyl pojmenovala po význačné kozí postavě ze severské mytologie – Heidrún.

Povídali jsme si s Annou o tom, co všechno péče o zvířata obnáší.

Váš azyl je v obci Ostrov. Podporují Vás obyvatelé obce? Setkala jste se s negativními ohlasy?
Nejsem si skoro jistá, jestli někdo v obci ví, že tu nějaký azyl je, jsem naplavenina a práce okolo zvířat mě natolik pohlcuje, že nevedu vesměs žádný společenský život. Vedení obce je každopádně osvícené a je znát, že to dělají lidi srdcem, takže můžu říct, že nikdy nebyl s ničím problém. Řešila jsem ale pouze soukromé záležitosti.

V jednom rozhovoru jste o sobě řekla, že intuitivně rozumíte, co zvířata říkají a co potřebují. Můžete se s námi podělit o nějaký konkrétní případ?
Ono to začíná nějakým obecným citem, že jdete okolo výběhu a stačí vám vteřina a všimnete si rozdílu. Méně lesku v očích, ztuhlejší postoj, jakákoliv změna napovídá, že se něco může dít. Pro mě je vlastně těžké najít konkrétní případ, protože mi to přijde často očividné a všudypřítomné.

U koček se mi třeba stalo, že jsem s jedním kocourkem jela na pohotovost, protože mi přišlo jasné, že u něj propuká ošklivá infekce dýchacích cest a je třeba co nejdříve nasadit léčbu.  Nicméně paní doktorka se tehdy skoro podivovala, že jdu na pohotovost. jen výsledek rozboru krve naznačoval možný začátek infekce v těle, jinak nález vlastně žádný nebyl. Preventivně dostal antibiotika, což se ukázalo jako zásadní, druhý den už kocourek vypadal hodně zle a málem skončil na kapačkách.

Potom je to o rozpoznání konkrétní povahy zvířat, většinou do pár minut poznám takové ty základní věci, nazvěme to psychologickým profilem. Některá se lépe zotaví, když se jim nechá klid, jiná potřebují vidět, že o ně bojujete, že za to stojí. Mám zkušenost, že se zvíře může hodně změnit, když zjistí, že je v bezpečí a že na něj někdo bere ohled.

My lidi máme tendenci si myslet, že víme nejlépe, co je pro koho dobré, většinou za tím je i dobrý úmysl. Ale obíráme tím druhé, a to nejen zvířata, o jejich svobodu. Ono se dost traduje třeba ve výcviku (i výchově dětí), že nemáte nechat zvířeti (dítěti) poslední slovo, že se máte prosadit. Byl to jeden ze stereotypů, který jsem musela odložit, abych mohla rozvíjet důvěru. Ono totiž zvíře často ví lépe, jak mu je, učím se netlačit. Zjistila jsem, že stres nakonec nadělá víc škody, než úzkostlivá péče užitku. Samozřejmě je třeba rozeznat, kdy se zvířeti jen zpupně nechce (mívají takové momenty) a kdy na to opravdu nemá. A tam je to zase o intuici.
 
Může mít schopnost vcítit se do zvířete každý z nás? Je možné to natrénovat?
Moje zkušenost je, že trénovat se to dá (v zahraničí se na to dokonce dělají kurzy). Někdo to dostane do vínku jen tak. Každý pak má, dle svého vlastního založení, schopnost více vnímat určitou část spektra. Někteří lidé jsou třeba rození uklidňovači, dokáží přenést svůj klid. Je to jako s lidmi - ne s každým si rozumíme, stejně tak ne každý člověk s každým zvířetem si sedne stejně.

Jak zvládáte emočně těžké situace?
Já zvířata miluji se vším všudy, paradoxně pro mě není citově tak náročné třeba starat se o umírající zvíře. Nejvíce trpím, když vidím, kolik zbytečných konfliktů si lidé přidělávají, někdy se to dotýká i azylu. Málokdo z mého blízkého okolí vlastně souhlasí s tím, co dělám. Pro většinu lidí dnes jsou závazky nepříjemné a představa života plného práce okolo zvířat děsivá. Stálo mě to většinu vztahů. A nenávidím pomluvy, které jsou bohužel všudypřítomné, i když jde o zdánlivě bohulibou oblast, jako je pomoc zvířatům v nouzi.

Objevují se ve Vašem azylu i týraná zvířata?
Mám tu jedno prasátko, jehož minulost je nejasná, vzhledem k naprosté panice a děsu z lidí a uzavřených prostor soudím, že si prošlo něčím nehezkým. Jinak jsou spíše zanedbaná.

K týraným je třeba přistupovat jinak, nesnesou tlak, který by těm zdravě drzým nic neudělal. Snažím se poznat, co se dělo, vyhnout se spouštěčům děsu, ukázat jim, že mají na výběr. Prostě je nechat, aby udělala nakonec první krok sama. Nechci nutit všechna zvířata k tomu, aby se s lidmi kamarádila. Pokud některému přidá na štěstí, že mě může obcházet obloučkem, tak ať to dělá.

Vzpomínáte si na situaci, která byla pro Vás nejtěžší?
Nejtěžší pro mě je, že práce je tolik a činnost azylu je tak nákladná, že žiji často v nejistotě, co bude. Kdybych měla počítat, kolikrát hrozilo, že budu muset skončit, nedopočítala bych se. Je pro mě neskutečně těžké, že to, co dělám, zatěžuje blízké lidi. Protože jejich představa o životě je jiná, přesto se snaží pomoci. A já to nemám jak vrátit, protože se nenapravím a nepřijdu k rozumu.

Je situace, která se do Vás hluboce zaryla?
Na jaře jsem zkolabovala a odvezla mě sanitka na pohotovost. Když mě při polovědomí odváželi, moje jediná myšlenka byla, že se musím vrátit a nakrmit ráno zvířata a potom se o ně postarat, dokud bude třeba. Naštěstí mě ráno propustili a když jsme přijížděli zpět domů, v čase snídaně, kdy zvířata normálně řvou, chrochtají, ječí, bečí a dožadují se, jen se něco šustne u výběhu, tentokrát bylo hrobové ticho a všichni sborově sledovali auto a co se bude dít. Tehdy mi došlo, že žrádlo není opravdu není to jediné, čím jsou zvířata živa.

Myslíte, že se vztah lidí ke zvířatům lepší?
Myslím, že v jistém smyslu jsou určitě citlivější, vůbec se více začíná mluvit o životním prostředí, souvislostech a dopadech našeho života tady na Zemi. Na druhou stranu i kvůli vylidňování venkova v minulosti a preferenci městského života je strašně málo lidí, kteří měli možnost přijít se zvířaty do kontaktu, nemluvě o společném soužití (během pár hodin není šance vidět, o co opravdu jde, bohužel). Takže často je ten zájem teoretický a lidé nemají šanci vlastně vědět, co je dobré pro samotná zvířata. Někde je to očividné, ale pak je spousta věcí, kde bez znalosti toho kterého živočišného druhu a jeho potřeb nic nepočnete, aniž by to ve výsledku neodnesla opět ta zvířata. Chci ale věřit, že postupem času se budou naše cesty sbližovat a že mezidruhové porozumění poroste.

Kolik stojí provoz azylu, Anna z psychologického hlediska raději ani nepočítá. Většinu dotuje ze svého, přispívají také přátelé a sympatizanti azylových farem. Běžný provoz, pokud je pastva, vyjde na pár stovek na zvíře a měsíc. Má tu však kočičku s operovanou páteří, jejíž léčba přišla zhruba na 40 tisíc korun. Letos se pořizoval velký přístřešek a ohradní díly, boudičky pro prasátka. Jen to je záležitost cca 80 tisíc korun. Odpověď na otázku, jakou pomoc azyl nejvíce potřebuje, byla tedy jednoznačná: Finance. „Nenávidím žebrání, ale osud chtěl tomu, abych byla nucena k jeho provozování,“ říká s úsměvem Anna. Založila transparentní účet, na který letos přišlo zhruba 35 tisíc korun.

Většina zvířat je zvyklá na kontakt a je ráda za pozornost, návštěvy jsou tedy v azylu (po předchozím ohlášení) vítány. Anna se však o zvířata stará sama, a tak jí nezbývá čas na nezbytnou propagaci. „Není v mých silách se takto angažovat, nemám čas oslovovat například školy a školky. A protože se o azylu moc neví, samy nepřijdou,“ dodává Anna.
Odmala toužila trávit se zvířaty čas a sdílet …


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir

Další články

Velkolepá podívaná začíná: Lidé mohou na obloze spatřit kometu Neowise Velkolepá podívaná začíná: Lidé mohou na obloze spatřit kometu Neowise Čtyři procenta Čechů nejí maso, novým trendem je flexitariánství Čtyři procenta Čechů nejí maso, novým trendem je flexitariánství Češi patří k národům, které do svého jídelníčku zahrnují maso pravidelně. Alespoň jednou týdně si ho dopřeje 82 procent mužů a 77 procent žen. 9. července 2020   (19:23) Výrok o "novodobém gestapu" míří po 37 letech znovu k soudu Výrok o "novodobém gestapu" míří po 37 letech znovu k soudu Za impulzivní výrok o novodobém gestapu se hned začala žena omlouvat, přesto skončila před Okresním soudem v Příbrami s obžalobou za útok na státní orgán... 9. července 2020   (17:11) Vážná nehoda uzavřela Strakonickou. Pro zraněnou řidičku spěchal vrtulník Vážná nehoda uzavřela Strakonickou. Pro zraněnou řidičku spěchal vrtulník Meteorologové varují: V pátek budou velmi silné bouřky, které doprovodí silný vítr a kroupy Meteorologové varují: V pátek budou velmi silné bouřky, které doprovodí silný vítr a kroupy Středočeské nemocnice dostanou dotace na krytí výdajů v souvislosti s COVID-19, do Příbrami míří přes 18 milionů Středočeské nemocnice dostanou dotace na krytí výdajů v souvislosti s COVID-19, do Příbrami míří přes 18 milionů Celkem 152,68 milionu korun poskytne oblastním nemocnicím ze svého rozpočtu Středočeský kraj pro krytí dodatečných výdajů nad rámec stanovených standardních výdajů oblastních nemocnic, a to na zajištění ochrany veřejného zdraví v souvislosti s pandemií COVID-19. Rozhodli o tom středočeští zastupitelé na svém mimořádném jednání 9. července 2020. 9. července 2020   (11:58) Nemocnice nespí ani v létě, letní režim je letos jiný Nemocnice nespí ani v létě, letní režim je letos jiný Zdražování pohonných hmot pokračuje, oproti minulému týdnu zhruba o dvacetník Zdražování pohonných hmot pokračuje, oproti minulému týdnu zhruba o dvacetník Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu v průměru za 27,89 Kč/l, naftu pak za 27,54 korun. 9. července 2020   (10:00) Žena se zákazem řízení ujížděla policejní hlídce. Neujela, nezvládla jízdu a narazila do stromu Žena se zákazem řízení ujížděla policejní hlídce. Neujela, nezvládla jízdu a narazila do stromu
Česku se daří čerpat evropské peníze. Příbram je se svými žádostmi úspěšná už tři roky v řadě Česku se daří čerpat evropské peníze. Příbram je se svými žádostmi úspěšná už tři roky v řadě Úspěšnost českých projektů při získávání evropských financí se v posledních měsících zvedla o několik příček a ČR se tak dostala do horní poloviny evropské osmadvacítky. Město Příbram nemá v posledních třech letech žádnou neúspěšnou dotační žádost. 9. července 2020   (06:26) Se staršími telefony od března bez internetu. Vodafone vypne 3G sítě Se staršími telefony od března bez internetu. Vodafone vypne 3G sítě Klienti Vodafonu, kteří aktuálně v síti 3G využívají mobilní internet, si budou muset vyměnit mobil. 8. července 2020   (20:13) V Tochovicích narazil řidič Fordu do čistícího vozu, policisté silnici uzavřeli V Tochovicích narazil řidič Fordu do čistícího vozu, policisté silnici uzavřeli Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let Letošní červen byl nejdeštivější za posledních 60 let Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí Sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitostí Předlohu nyní musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. 8. července 2020   (11:38) Téměř polovina lidí roušky v obchodech a při cestování veřejnou dopravou neodloží Téměř polovina lidí roušky v obchodech a při cestování veřejnou dopravou neodloží Nezaměstnanost ve středních Čechách v červnu vzrostla na 3,2 pct Nezaměstnanost ve středních Čechách v červnu vzrostla na 3,2 pct Úřady práce v regionu evidují 30.198 uchazečů o zaměstnání. 8. července 2020   (08:32) Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz Epidemie koronaviru nám mnohé vzala, ale i dala, říká šéfredaktor pribram.cz U Třebska skončilo auto na střeše, policisté komunikaci uzavřeli U Třebska skončilo auto na střeše, policisté komunikaci uzavřeli V úterý po 18. hodině vyjížděly záchranné složky na silnici mezi Třebskem a Modřovicemi na Příbramsku 7. července 2020   (19:07) Navzdory předem avizované dopravní akci porušil každý čtvrtý řidič předpisy Navzdory předem avizované dopravní akci porušil každý čtvrtý řidič předpisy Ačkoliv policisté dopředu upozorňovali, že bude na silnicích zvýšený počet hlídek, řidiči si pozor nedali. 7. července 2020   (16:34) Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti Rodiny s dětmi, kde rodiče pracují, by mohly dostávat vyšší přídavky na děti Přídavek na dítě zatím pobírají rodiny s příjmem pod 2,7násobkem životního minima. Dávka činí 500, 610 či 700 korun měsíčně podle věku dítěte. 7. července 2020   (13:55) Vážná dopravní nehoda omezila provoz na silnici I/4, po čelním střetu skončila jedna cestující v nemocnici Vážná dopravní nehoda omezila provoz na silnici I/4, po čelním střetu skončila jedna cestující v nemocnici V úterý dopoledne vyjížděly záchranné složky k dopravní nehodě na Strakonické silnici. 7. července 2020   (12:01) Opilá  a agresivní cestující odmítala opustit vlak. Než skončila v cele, museli policisté zajistit péči o její dítě Opilá a agresivní cestující odmítala opustit vlak. Než skončila v cele, museli policisté zajistit péči o její dítě Policejní cela o svátečním pondělí nezela prázdnotou. Nejprve v ní skončil agresivní opilý muž, následně podnapilá cestující. 7. července 2020   (10:53) Odměny dostanou všichni zdravotníci, nejen ti v první linii Odměny dostanou všichni zdravotníci, nejen ti v první linii Odměny se budou pohybovat od 10 do 40 tisíc. 7. července 2020   (09:52) AKTUALIZOVÁNO Druhý prázdninový týden se policisté zaměří na Strakonickou, zvýšený dohled bude i na dálnici D4 Druhý prázdninový týden se policisté zaměří na Strakonickou, zvýšený dohled bude i na dálnici D4 Větší množství hlídek bude na silnicích i v tomto týdnu. 7. července 2020   (09:06) Slovinsko vrátilo Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí Slovinsko vrátilo Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí Slovinsko vrací ČR s výjimkou severní Moravy mezi bezpečné země 7. července 2020   (06:43) Hygienici kontrolovali kvalitu vody v přírodních koupalištích. U Županovic byl prokázán nárůst sinic Hygienici kontrolovali kvalitu vody v přírodních koupalištích. U Županovic byl prokázán nárůst sinic Rok se překulil do své druhé poloviny a začaly tak očekávané prázdniny a doba letní dovolené. Opět přichází tak dlouho očekávané období, kdy by lidé alespoň načas měli zapomenout na své starosti, děti na své povinnosti a plně se věnovat odpočinku. No a kde jinde co nejlépe relaxovat nežli v přírodě, nejlépe na břehu řeky nebo hezkého rybníka s čistou vodou. 6. července 2020   (17:39) Ornitologové vyzvali veřejnost, aby jim pomohla zkontrolovat hnízda čápů a sečíst mláďata Ornitologové vyzvali veřejnost, aby jim pomohla zkontrolovat hnízda čápů a sečíst mláďata Na více než 140 čapích hnízdech byla již pozorována vzrostlá čapí mláďata. Kde jsou další? Ornitologové vyzývají veřejnost k zapojení do sledování čapích hnízd. 6. července 2020   (14:02) Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Jedno z nich mělo štěstí, i když přišlo o zadní nohu, dokáže se pohybovat rychlostí blesku Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Jedno z nich mělo štěstí, i když přišlo o zadní nohu, dokáže se pohybovat rychlostí blesku Při sekání trávy v České republice každoročně přijde o život 50 až 60 tisíc srnčat. 6. července 2020   (11:20) Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus V renesanci sloužil Hus jako štít protestantům, v období národního obrození byl vyzdvihován jako vlastenec, bojovník za svobodu a pravdu. 6. července 2020   (08:12) Spisovatel Hofmeister: Rodák z Rožmitálu má svůj film Spisovatel Hofmeister: Rodák z Rožmitálu má svůj film V pátek 10. července bude ve Společenském centru v Rožmitále pod Třemšínem uvedena premiéra filmu Rudolf Richard Hofmeister. Částečně hraný dokument je věnován autorovi fantastické literatury a knih o pravěku. 6. července 2020   (07:40) Opilý řidič smetl na výjezdu z Příbrami projíždějící auto. Ženu s dítětem převezla sanitka do nemocnice Opilý řidič smetl na výjezdu z Příbrami projíždějící auto. Ženu s dítětem převezla sanitka do nemocnice Fotky z dovolené na sociálních sítích? Dobrý zdroj informací pro zloděje Fotky z dovolené na sociálních sítích? Dobrý zdroj informací pro zloděje Krádeže vloupáním tvoří více než jednu pětinu majetkové trestné činnosti. Pachatelé si své objekty pro napadení tipují podle lokality, umístění nemovitosti a jejího vzhledu, ale také na základě informací získaných ze sociálních sítí. 5. července 2020   (18:10) Řidič nákladního vozu prudce zabrzdil a vysypal na silnici pivovarské mláto, Strakonická byla uzavřena Řidič nákladního vozu prudce zabrzdil a vysypal na silnici pivovarské mláto, Strakonická byla uzavřena Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce Výhled počasí na zbytek července: Teploty většinou kolem 25 stupňů, zaprší až v závěru měsíce "Celkově bude období od 6. července do konce července srážkově podnormální, popřípadě na spodní hranici dlouhodobého srážkového normálu," uvedli meteorologové. 5. července 2020   (12:30) Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Obrazem: Hasiči zveřejnili fotografie ze záchranné akce u Cukráku Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Orel mořský nemá v přírodě žádného přirozeného predátora, největším nebezpečím je pro něj člověk Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Vztah Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové k automobilismu ukazuje nová část expozice v Čapkově památníku Nové prostory v památníku dnes byly slavnostně otevřeny při příležitosti výročí 85 let od jejich první cesty do Alp. 4. července 2020   (18:19) Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Jednasedmdesátiletý řidič narazil do svodidel a vylétl mimo dálnici, na pomoc vzlétl vrtulník Dálnici D4 u Cukráku zablokovala nehoda, policisté komunikaci uzavřeli 4. července 2020   (15:16) Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem Lidé budou moci na obloze spatřit kometu Neowise. Dobře viditelná bude i pouhým okem O působivou podívanou se teď na obloze starají planety Jupiter a Saturn 4. července 2020   (11:16) Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou Lišáka Větrníka připravili o rodinu myslivci, Eliška se stala nepohodlnou


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz