Výstavy betlémů představí současné i sto let staré práce
22. listopadu 2022 (08:20)
foto: Hornické muzeum Příbram
V Galerii Františka Drtikola Příbram najdete od 2. prosince např. Bartošův betlém z konce 19. století. Třebechovický Vokounův betlém vystavuje Muzeum zlata v Novém Kníně od 22. listopadu.
Po roce se do výstavních prostor na Příbramsku opět vrací přehlídky rukodělné zručnosti lidových umělců i profesionálů. Historické betlémy nebo jesličky současných regionálních tvůrců zpřístupní příbramská Galerie Františka Drtikola a Muzeum zlata v Novém Kníně.
Od 2. prosince 2022 do 8. ledna 2023 pořádá Hornické muzeum Příbram ve spolupráci se spolkem Příbramští betlémáři vánoční výstavu historických a současných betlémů z příbramského hornického regionu v Galerii Františka Drtikola. „Mezi nejvzácnější vystavené celky patří rozsáhlý Bartošův betlém z konce 19. století a dva o něco mladší betlémy z dílny profesionálního příbramského řezbáře Antonína Smetáka,“ informuje o exponátech Hornické muzeum Příbram.
V galerii si prohlédnete také Sýkorův betlém s králickými figurkami s historickým vyobrazením milínské radnice nebo sto let starý sádrový betlém, který podle populárního vystřihovacího betlému Mikoláše Alše zpracoval horník Václav Bálek. Zájemci si mohou rovněž zakoupit tematické upomínkové předměty včetně papírových betlémů.
Na výstavu betlémů zve novoknínské Muzeum zlata od 22. listopadu do 18. prosince. Vedle Třebechovického Vokounova betlému ukáže sbírku dalších dřevěných, keramických či papírových sestav.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Tahy větví připomínají kaligrafickou kresbu, říká fotografka Tereza Kabůrková
•Svatá Hora oslaví advent sérií koncertů se sváteční hudbou
•Strom přání přinese knižní dárky dětem z domova v Solenicích
Další články
Otakar (Ťulda) Brousek: „Mám se výborně. A to spoustu lidí naštve“
Otakar Brousek mladší, v hereckém prostředí přezdívaný Ťulda, patří k nejvýraznějším …
ROZHOVOR
Proč lidé večer nosí červené brýle? Nový trend slibuje lepší spánek
Možná jste si toho všimli na sociálních sítích, v podcastech o zdraví nebo u známých: …
ZAJÍMAVOSTI
Přípravné práce zahájeny. Vnitroblok v Riegrově ulici se změní
V polovině dubna budou zahájeny stavební práce ve vnitrobloku v Riegrově ulici, který …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bezpečí v Příbrami? Někteří lidé ukazují na drogy, bezdomovectví a zločiny, další to tak černě nevidí
Je Příbram bezpečným městem? Na tuto otázku odpovídali naši čtenáři v nedávné anketě – …
NÁZOR
Blechy, prádlo a zákaz práce: Velikonoční týden má temnější tradice, než čekáte.
Velikonoce jsou svátky vajec, jara a nových začátků.
Ať už je vnímáme duchovně, …
VELIKONOCE
Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali
Česká lékárnická komora upozorňuje, že klíšťata se v Česku probouzejí už s prvními …
PŘÍRODA
Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami
Policie České republiky z Územního odboru Příbram se i letos zapojila do preventivního …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent
Blížící se Velikonoce přinesou tradiční nákupní horečku, letos ale budou vejce dražší …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března
Letos nás čeká změna času o den dříve, než v loňském roce. V noci ze soboty 28. na …
ZMĚNA ČASU
Nehody, noční hluk a neplacení. Pravda o parkovišti pod Svatou Horou.
Parkoviště pod Svatou Horou patří k větším parkovacím plochám v dosahu centra …
FOTOGALERIE




