4. 12. svátek má Barbora
Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky

Nepřehlédněte
26. března 2021   (06:10)
Dalších 21 fotografií v galeriiVýstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky
foto: pribram.cz

V části domu U Podařilů finišují úpravy interiéru, kde se před kompletní rekonstrukcí nacházely jen obvodové zdi. Původní a současný pohled nabízíme ve fotogalerii.


Dům s číslem popisným 153 na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami prošel v posledních dvou letech kompletní rekonstrukcí. Obnovit se podařilo secesní fasádu třípatrového domu a verandu v menším vnitřním objektu. Z interiérů obou budov zůstala torza a nyní mají zcela moderní podobu.
 

Ve dvoře, ukryt pohledům z náměstí, stojí domek s dřevěnou verandou. „Veranda je historická a mohla být zachována v původní, renovované podobě,“ říká majitel domu Jiří Kokeš. Zůstaly také zděné klenby ve spodní části domu ležícího pod úrovní nádvoří. „Jinak zde v podstatě zbyly jen obvodové zdi a pár příček. Nic dalšího se nedalo zachránit,“ popisuje Jiří Kokeš stav před rekonstrukcí.
 
V domku jsou již nájemníci. „Je tady provozovna kadeřnictví a kosmetiky. V současnosti jsou vzhledem k vládním opatřením samozřejmě zavřené,“ konstatuje Jiří Kokeš. Spodní prostor je zatím neobýván a budou zde kanceláře.
 
Kromě verandy se pozornost památkářů stočila k secesní fasádě směřující do náměstí. Zelená barva odpovídá zřejmě druhé historické vrstvě nátěru. „Ten úplně první byl ještě tmavší, více brčálový,“ přibližuje Jiří Kokeš poznatky z odborného průzkumu. Fasáda byla natřena v zimních měsících. Momentálně jsou tedy ještě vidět drobné technické vady, které zmizí s posledním nátěrem plánovaným na květen. O renovaci původních štuků se postaralo umělecké štukatérství Oliver Braun. Historický vzhled kopírují rovněž okna.

Přízemí a první dvě patra budou sloužit ke komerčním účelů jako advokátní kancelář. I tady se při pohledu na fotografie interiérů před rekonstrukcí otevírá – kvůli chybějícím stropům – tristní průhled patry. Na minulost upomínají klenuté stěny v přízemí, (nyní v nepůvodní tmavé barvě) a balkon ve druhém patře, osazený replikami okenních a dveřních výplní.
 
V podkroví čeká na nové nájemníky prostorný byt. Jeho devizou jsou výhledy střešními okny na Svatou Horu a na druhé straně do dvora na západní část Příbrami, který nabízí velká veranda.
 
Optimistický je i výhled, že dojde k obnově celého objektu, dříve výstavného hotelu a restaurace U Podařilů. Majitel č. p. 152 na začátku tohoto roku potvrdil záměr rekonstruovat dosud zanedbanou část domu.
 

Fotogalerie

Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky () Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (1) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (2) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (3) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (4) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (5) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (6) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (7) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (8) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (9) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (10) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (11) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (12) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (13) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (14) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (15) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (16) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (17) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (18) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (19) Výstavný dům na příbramském náměstí má první nájemníky (20)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz