Výstavba čistírny odpadních vod v Příbrami má stát 552 milionů korun bez DPH
7. listopadu 2023 (06:16)
foto: 1. SčV/volné dílo
Rekonstrukce čistírny má zvýšit její kapacitu. Nově by měla vystačit pro 65.000 obyvatel, nyní je to asi 40.000.
Plánovaná výstavba čistírny odpadních vod v Příbrami má stát 552 milionů korun bez DPH. Město chce akci rozdělit na etapy. Projekt má vydané stavební povolení a město bude žádat o dotaci na jeho první etapu, uvedl na jednání zastupitelstva starosta Jan Konvalinka (za ANO).
Stavba by měla začít v příštím roce. Původně se počítalo s náklady kolem 350 milionů korun, rozpočet stavby ale podle starosty navýšily nadstavbové technologie související s energetickou soběstačností zařízení. "Aktuálně vedeme s projektanty jednání o výši nákladů na první etapu, aby korespondovaly s alokovanými prostředky pro roky 2024 a 2025. Zkrátka abychom na to v rozpočtu měli," řekl Konvalinka.
Rekonstrukce čistírny má zvýšit její kapacitu. Nově by měla vystačit pro 65.000 obyvatel, nyní je to asi 40.000. Současné zařízení je na hraně kapacity. Nové stavby už není ve dvaatřicetitisícové Příbrami možné připojit ke kanalizaci. Majitelé těchto nemovitostí jsou tak odkázáni na jímky nebo vlastní čističky. Město podle Konvalinky usiluje o co nejrychlejší zrušení uzávěry na připojení ke kanalizační síti.
Do čistíren odpadních vod investují i další města. Rekonstrukce čističky nedávno skončila například ve Voticích na Benešovsku. Práce si vyžádaly 96 milionů korun, město na projekt získalo dotace z evropských i národních zdrojů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Vojenské lesy spustily podzimní zalesnění, i díky přírodě blízkému hospodaření budou potřebovat méně sazenic než před kalamitou
•Polární záře nad českým obzorem se možná občas bude objevovat do pátku
•Čeká nás podzimní týden s přeháňkami a mírným ochlazením
Další články
Fanoušci se dočkali. 45. ročník SILMET Rally zveřejnil mapy, divácká místa i 360° drony
SILMET Rally Příbram se vrací v plné síle. Jubilejní 45. ročník, který se pojede 24. a …
AKTUÁLNĚ
Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou?
Léto je v plném proudu a mnozí se ještě rozhodují, kde strávit zaslouženou dovolenou. …
LIFESTYLE
Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět?
Vláda jednomyslně podpořila návrh na plošný zákaz používání mobilních telefonů a …
ANKETA
Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech
Tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis) patří mezi nejnebezpečnější parazity, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Senátorkou za Příbramsko chce být Luftová (Piráti), ODS podpoří Štěpánka (STAN)
V podzimních senátních volbách na Příbramsku se bude ucházet o hlasy voličů příbramská …
AKTUÁLNĚ
Vstupní brána má nové štuky i ochrannou vrstvu. Příbramský hřbitov čekají další velké úpravy
Vstupní brána na příbramský hřbitov z parku V Zátiší prošla kompletní opravou. Má nové …
AKTUÁLNĚ
Zfetovaný a opilý řidič napálil fabii do stromu: Auto samo zavolalo pomoc přes E-call
Kombinace alkoholu, pervitinu a ignorování soudních rozhodnutí opět ukázala svou …
AKTUÁLNĚ
Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi
Od srpna bude možné nastupovat do autobusů Pražské integrované dopravy (PID) všemi …
DOPRAVA
Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“
Po šestnácti ročnících na Moravě vstupuje Penaltový král do nové éry. Soutěž se vydává …
SPORT
Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací
Jedinečné pracoviště ukryté pod zemí nedaleko Slapské přehrady čeká další rozvoj. …
ZAJÍMAVOSTI




