6. 3. svátek má Miroslav




Všudypřítomný žlutý prášek pokryl auta, střechy, zahrady i centrum města

AKTUALIZOVÁNO
12. května 2022   (08:12)
Všudypřítomný žlutý prášek pokryl auta, střechy, zahrady i centrum města
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Podle meteorologů je na Příbramsku vyhlášeno mimořádné ohrožení pylem.


Pylová sezona vrcholí. Žlutý prášek je teď všude, na autech, na střechách, ale také v centru města. Alergici proto zažívají krušné chvilky. Podle alergologů však pyl nepochází z řepky, jak si lidé stěžují hlavně na sociálních sítích, ale z borovic a smrků. Letos podle nich přišla jejich silná sezona, a proto je množství pylu vyšší než v minulých letech. Hlavní příčinou vysoké koncentrace pylu v ovzduší je teplé, větrné počasí s minimem srážek.

„Při vysoké a mimořádné míře ohrožení pylem doporučujeme omezit pobyt venku a fyzickou aktivitu (zejména u dětí), v autě pravidelně měnit pylové filtry a nejezdit s otevřenými okny. Doporučujeme vyplachovat nos fyziologickým roztokem, osoby alergické na pyl trav by neměly kouřit, sekat ani sušit trávu a měly by používat brýle proti slunci,“ upozorňují meteorologové.
V uplynulém týdnu se celkové množství pylových alergenů v ovzduší drželo stále na velmi vysoké úrovni. Ubylo i pylu břízy, období potíží osob alergických na pyl břízy ale může prodlužovat pokračující sezona květu dubu. Vedle těchto alergenů byl v ovzduší přítomen pyl buku, jírovce, javoru, ořešáku, řepky a minimálně alergizujících jehličnatých stromů – smrku a borovice. Pravidelně se začala objevovat ojedinělá pylová zrna trav. Chmýří uvolňované z topolů je pro alergiky neškodné (jedná se o polétavý aparát nesoucí semena topolů). Kvetoucí řepka může dráždit citlivé osoby svou vůní, ale její pyl je jen slabým alergenem.
V tomto týdnu očekávají meteorologové v souvislosti s předpokládaným zvyšováním teploty další nárůst koncentrace pylových alergenů v ovzduší. „Postupně se bude rozbíhat plná pylová sezona trav. Sezona břízy již bude doznívat i ve středních polohách, podobně bude doznívat sezona buku a vrby. Množství pylu dubu se bude stále držet na vysoké úrovni. Při slunečném počasí se může výrazně zvýšit vzdušná koncentrace pylu smrku a borovice, tyto alergeny ale většinou alergické problémy nevyvolávají. Pyl jehličnanů může vytvářet žluté povlaky na hladkých površích. V ovzduší budou přítomna také pylová zrna ořešáku, jírovce, buku a řepky. Začnou se objevovat pylová zrna jitrocele,“ dodali meteorologové.

Pyl rozčiluje také řidiče. Pracovníci autoservisů doporučují čištění a výměnu filtrů a také častější mytí vozů. Špinavý filtr totiž klimatizací propustí do kabiny veškeré alergeny. Řidiči-alergici pak mohou kýchat, slzet, rychleji se unaví a ztrácejí koncentraci na řízení.
Pyl rozčiluje také řidiče. Pracovníci …
foto: ČHMÚ

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Putování Lázského nemehla po Brdech míří už po čtrnácté na vrch Popleta Putování Lázského nemehla po Brdech míří už po čtrnácté na vrch Popleta Tradiční jarní pochod s humorem a pohodovou atmosférou se vrací. Už v sobotu 7. března … POZNÁVÁME BRDY RE/MAX Nova roste: Chci makléřům vytvořit podmínky, které jinde nenajdou, říká Jan Kvída RE/MAX Nova roste: Chci makléřům vytvořit podmínky, které jinde nenajdou, říká Jan Kvída Když před třemi měsíci vstupovala kancelář RE/MAX Nova na příbramský realitní trh, … PR Příbram zvládla dramatickou pětisetovou bitvu. Ústí nad Labem porazila 3:2 Příbram zvládla dramatickou pětisetovou bitvu. Ústí nad Labem porazila 3:2 Volejbalisté VK Trox Příbram zvládli důležité utkání 24. kola ČEZ extraligy. Na domácí … SPORT Tipy na víkend: Karneval, koncert, sport i pohádky v kině Tipy na víkend: Karneval, koncert, sport i pohádky v kině Pokud ještě nemáte plány na víkend, Příbramsko nabízí hned několik zajímavých akcí pro … NEPŘEHLÉDNĚTE Oslavy MDŽ na Rožmitálsku: tradice, poděkování i společná setkání Oslavy MDŽ na Rožmitálsku: tradice, poděkování i společná setkání Mezinárodní den žen, který si každoročně připomínáme 8. března, je svátkem věnovaným … Tankování v Příbrami:  Konflikt na Blízkém východě výrazně zdražil pohonné hmoty Tankování v Příbrami: Konflikt na Blízkém východě výrazně zdražil pohonné hmoty Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 33,90 Kč do 37,90 … AKTUÁLNĚ Řidič najel na sraženou zvěř Řidič najel na sraženou zvěř V pátek 6. března zasahovali hasiči u další nehody mezi Rožmitálem a Voltuší. AKTUALIZOVÁNO Příbram zakročí proti popíjení. Další ulice budou bez alkoholu Příbram zakročí proti popíjení. Další ulice budou bez alkoholu Město Příbram chystá rozšíření obecně závazné vyhlášky, která zakazuje konzumaci … BLESKOVÁ ZPRÁVA „Tohle nikdo nečekal.“ Michal Dlouhý v Příbrami oznámil 2. řadu Zločinů Velké Prahy „Tohle nikdo nečekal.“ Michal Dlouhý v Příbrami oznámil 2. řadu Zločinů Velké Prahy Festival Sherlock v Příbrami přinesl zásadní novinku. Historik, scenárista a odborný … KULTURA
Nehoda blokuje provoz nad Rožmitálem, několik zraněných Nehoda blokuje provoz nad Rožmitálem, několik zraněných Ve čtvrtek odpoledne se na silnici č. 119 nad Rožmitálem u Voltuše srazily dva osobní … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz