Volby by vyhrálo ANO před Spolu, ČSSD by se vrátila do Sněmovny
22. dubna 2022 (07:44)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Podpora ANO proti listopadovému modelu Medianu klesla o dva procentní body, u Spolu se zvýšila o půl procentního bodu.
Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 27,5 procenta hlasů před koalicí Spolu tvořenou ODS, KDU-ČSL a TOP 09, která by získala 26,5 procenta. Do dolní komory by se dostali také Piráti se STAN, SPD a těsně i ČSSD, která v říjnových volbách do Sněmovny kvůli zisku pod pět procent neprošla. Vyplývá to z volebního modelu, který ČTK poskytla agentura Median.
"Voliči jsou si v březnu mnohem méně jistí volenou stranou, než tomu bylo před volbami v říjnu 2021," upozornil Median. Voleb by se chtělo zúčastnit 70 procent dotázaných, proti předchozímu listopadovému průzkumu Medianu ale vzrostla váhavá ochota jít k volbám, tedy podíl lidí s odpovědí "spíše ano".
Podpora ANO proti listopadovému modelu Medianu klesla o dva procentní body, u Spolu se zvýšila o půl procentního bodu. Piráty se STAN by v březnu stejně jako v listopadu volilo 16,5 procenta. Hnutí SPD by si polepšilo na deset procent z předchozích 8,5 procenta.
Sociální demokraté, kteří po říjnových volbách poprvé v historii České republiky vypadli ze Sněmovny, by se podle březnového modelu do dolní parlamentní komory vrátili se ziskem 5,5 procenta hlasů. Je to o procentní bod víc než v listopadu. Komunisté, kteří Sněmovnu po říjnových volbách také opustili, zůstávají se čtyřmi procenty pod potřebným pětiprocentním limitem. Podobně je to s tříprocentní podporou u hnutí Přísaha bývalého policisty Róberta Šlachty a stejně tak v případě uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci.
Strana soukromníků počátkem dubna ukončila spolupráci s hnutím Trikolora, průzkum Medianu se ale uskutečnil ještě před tím mezi 1. březnem a 2. dubnem. Odpovídalo v něm 1159 lidí ve věku od 18 let.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Hasiči i záchranáři zasahovali u nehod v Obořišti a Hluboši
Ani v sobotu neměli záchranáři a hasiči klidný den a zasahovali u nehody v Obořišti, …
FOTOGALERIE
Příbram zvýší podporu hasičům. Starosta přišel s vyšším návrhem přímo na zastupitelstvu
Zastupitelstvo města Příbram na svém únorovém jednání schválilo poskytnutí finanční …
POLITIKA
Všichni jsme unavení. Tohle je důvod, o kterém se nemluví
Ještě nedávno jsme si nastavovali budík na pět ráno, četli knihy o produktivitě a měli …
LIFESTYLE
Máte doma „zapomnětlivého génia“? ADHD u dospělých je častější, než si myslíme
Když se řekne ADHD, většina lidí si představí neposedné dítě ve školní lavici. Jenže …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hýbou se Příbramáci dost? Využívají místní sportoviště, nebo zůstávají prázdná?
Příbram nabízí na své poměry poměrně široké možnosti sportovního vyžití. Obyvatelé …
ANKETA
Nejčastější prohřešky řidičů podle policie: Telefon v ruce i stání na zastávce
Držení telefonu za jízdy nebo zastavování na autobusových zastávkách. To jsou podle …
DOPRAVA
Mezi světlem a tichem Nic není skutečnější než nic v Galerii Františka Drtikola
V sobotu 28. února od 16 hodin se uskuteční dernisáž a komentovaná prohlídka výstavy …
Za kouzlem a tajemstvím nevšedního světa lišejníků II.
Brdy nejsou určitě tak bohaté na lišejníky jako například Šumava nebo Jeseníky, ale …
POZNÁVÁME BRDY
Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy!
Příbramská rodačka a jedna z nejznámějších českých MMA bojovnic Lucie Pudilová má za …
SPORT
Maturita, nebo řemeslo? Možnosti studia v Příbrami a okolí
Vybrat si správnou střední školu není jednoduché. Příbramsko však nabízí překvapivě …
ŠKOLSTVÍ




