6. 3. svátek má Miroslav




Vojtěch: Pokud by se proočkovanost zvýšila, bylo by možné zrušit "třeba zítra" všechna protiepidemická opatření

26. října 2021   (11:06)
Vojtěch: Pokud by se proočkovanost zvýšila, bylo by možné zrušit "třeba zítra" všechna protiepidemická opatření
foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Epidemie covidu-19 se v ČR stala epidemií neočkovaných


Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií neočkovaných. Podle dat o šíření nákazy za říjen tvoří 74 procent pozitivně testovaných a 63 procent hospitalizovaných. Pokud by se proočkovanost zvýšila, bylo by možné zrušit "třeba zítra" všechna protiepidemická opatření, řekl dnes ministr na tiskové konferenci.

V tomto nebo příštím týdnu podle predikce, kterou představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, se celá ČR dostane na incidenci 300 případů nákaz koronavirem týdně na 100.000 obyvatel. Maximální hodnota může být asi 7000 případů za týden. Do konce roku čeká Dušek kolem 2000 hospitalizovaných s covidem-19.
V nemocnicích jsou podle Vojtěcha mladší lidé než dřív, průměrný věk lidí na jednotkách intenzivní péče je kolem 60 let. Průměrný věk hospitalizovaných je 64 let, u očkovaných je to 75 let. Na jednotkách intenzivní péče (JIP) leží v průměru lidé ve věku 61 let, očkovaní ve věku 74 let.
Před rokem bylo v nemocnicích v této době 5000 pacientů s covidem-19, v současné době jejich počet přesáhl tisíc. Za pátek minulého týdne a pondělí do statistik přibylo přes 4200 nově pozitivně testovaných. "Pokud bychom byli stoprocentně naočkovaní, tak bychom viděli maximálně třetinová čísla," uvedl Dušek.

V současné době má v ČR vakcínu 66 procent lidí nad 12 let, pro které je v současné době určená. Z celé populace je to 56,6 procenta a mezi dospělými 68 procent. Česko je podle Vojtěcha pod průměrem EU. Dušek doplnil, že sousední Rakousko a Německo mají zhruba o deset procent víc, Portugalsko až 90 procent.
Nižší proočkovanost kolem 50 procent je v mladších generacích, u seniorů nad 65 let je kolem 83 procent. U nich ale po půl roce výrazně slábne účinnost očkování, potřebná je podle odborníků posilující třetí dávka. Stále zůstává asi 400.000 seniorů, kteří nákazu neprodělali a nejsou očkovaní.

"Virus se nešíří výlučně v mladé populaci, roste i ve středněvěké do 50 let, a začíná narůstat i mezi staršími," doplnil Dušek. Pravděpodobnost, že se nakazí očkovaní, je podle něj z dostupných dat asi 25 procent. Vakcína proti těžkému průběhu brání u lidí nad 65 let z více než 84 procent. "Vidíme, že lidé v seniorním věku, kteří se třeba i dostanou do nemocnic, nepotřebují na JIP," dodal k účinnosti vakcíny.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

„Tohle nikdo nečekal.“ Michal Dlouhý v Příbrami oznámil 2. řadu Zločinů Velké Prahy „Tohle nikdo nečekal.“ Michal Dlouhý v Příbrami oznámil 2. řadu Zločinů Velké Prahy Festival Sherlock v Příbrami přinesl zásadní novinku. Historik, scenárista a odborný … KULTURA Nehoda blokuje provoz nad Rožmitálem, několik zraněných Nehoda blokuje provoz nad Rožmitálem, několik zraněných Ve čtvrtek odpoledne se na silnici č. 119 nad Rožmitálem u Voltuše srazily dva osobní … AKTUALIZOVÁNO Investice snů se změnila v noční můru. Internetový trik stál ženu statisíce Investice snů se změnila v noční můru. Internetový trik stál ženu statisíce Internetové podvody jsou stále sofistikovanější a jejich scénáře se neustále opakují … KRIMI D4 u Dobříše čeká kompletní oprava mostů. Cesta do práce nebo do škol se v uzavírce citelně prodlouží D4 u Dobříše čeká kompletní oprava mostů. Cesta do práce nebo do škol se v uzavírce citelně prodlouží Na dálnici D4 u Dobříše se chystá zásadní stavební zásah. Ředitelství silnic a dálnic … DOPRAVA Nálezy granátů při rekonstrukcích silnic jsou běžné i na Příbramsku Nálezy granátů při rekonstrukcích silnic jsou běžné i na Příbramsku Stavební firmy musí na stavbách, kde lze takové nálezy očekávat, postupovat obezřetně … PR Myslíte si, že máte fyzičku? Policie vám to změří stopkami Myslíte si, že máte fyzičku? Policie vám to změří stopkami Máte pocit, že byste zvládli honičku na zloděje? Nebo si jen chcete dokázat, že těch … NEPŘEHLÉDNĚTE Mistr světa a trenér HC Baník Příbram Radek Bělohlav: Ovládli jsme základní část. Teď potřebujeme diváky Mistr světa a trenér HC Baník Příbram Radek Bělohlav: Ovládli jsme základní část. Teď potřebujeme diváky Radek Bělohlav. Mistr světa z roku 1996, trojnásobný mistr extraligy, legenda Sparty a … ROZHOVOR Rožmitálský čáp po roce opět přistál na komíně Rožmitálský čáp po roce opět přistál na komíně Rožmitál pod Třemšínem se po roce znovu dočkal svého posla jara. Čáp bílý se na komíně … ZAJÍMAVOSTI Sedlčany investovaly 50 milionů korun do rekonstrukce polikliniky Sedlčany investovaly 50 milionů korun do rekonstrukce polikliniky Sedlčany investovaly 50 milionů korun do rekonstrukce polikliniky. Oprava zahrnovala i … ZDRAVOTNICTVÍ
Řidičce se udělalo nevolno a u benzínky narazila do kamionu Řidičce se udělalo nevolno a u benzínky narazila do kamionu Přibližně hodinu po poledni ve středu 4. března zasahovali hasiči a záchranáři u … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz