21. 9. svátek má Matouš

Vodní elektrárna Orlík má za sebou revize po hlavní části sezony

9. července 2021   (18:56)
Vodní elektrárna Orlík má za sebou revize po hlavní části sezony
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Opravy jsou nyní u konce, do provozu se vrátí poslední ze čtyř bloků.


Vodní elektrárna Orlík, kterou energetičtí dispečeři využívají hlavně v časech odběrových špiček, má za sebou pravidelné několikatýdenní revize po hlavní části sezony. Opravy jsou nyní u konce, do provozu se vrátí poslední ze čtyř bloků, informoval mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Všechna soustrojí elektrárny vysoká 27 metrů se v uplynulých týdnech kvůli opravě postupně odmlčela. "Máme za sebou především kontroly na vodních cestách včetně obou šedesátimetrových přivaděčů, zjišťování vad, vyvařování kavitací a opravu únavových trhlin na osmdesátitunových oběžných kolech turbín o průměru 4,6 metru. Na soustrojí TG4 na nás navíc čekala ještě oprava hřídelové ucpávky,“ uvedl vedoucí provozu vodní elektrárny Jaroslav Květ.
Příští rok se podle něj začne s výměnou a modernizací řídicího systému, elektrických ochran a buzení, aby elektrárna byla dobře připravena na požadavky moderní energetiky.

Údržba je podle energetiků jedinou příležitostí, kdy mohou specialisté vstoupit do takzvaných vodních cest, tedy míst, kde za normálních okolností vládne výhradně voda. Za provozu letí jedním přivaděčem až 150 metrů krychlových vody rychlostí pět metrů za vteřinu. Voda roztáčí oběžné kolo turbíny, odkud její energii přenáší hřídel na rotor generátoru.
Vodní elektrárna Orlík s celkovým výkonem 364 megawattů je stěžejním článkem vltavské kaskády, do provozu byla uvedena v letech 1961 až 1962. Letos na jaře překonala hranici 20 miliard kilowatthodin vyrobené elektřiny dodané do sítě od zahájení provozu. Stejný objem elektřiny by pokryl aktuální spotřebu všech českých domácností po dobu dvou let.

Nejpohnutější chvíle a současně největší následné opravy za celou svou historii zažil Orlík v létě 2002. Celý následující rok byla elektrárna odstavena a nejvíce poškozený čtvrtý blok začal elektřinu do sítě znovu dodávat až 13. prosince 2004.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky (za ANO) je mezi seniory v městských … Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka …
V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz