Voda na vodě: Císař je nahý a Příbram v koutě, zaznělo na zastupitelstvu
21. června 2024 (06:26)
foto: pixabay.com
Příbramští zastupitelé stále „plavou“ v řešení správy vodohospodářské infrastruktury města. Na rozhodnutí o tom, zda ji město bude provozovat zcela samo či pod křídly etablovaných profesionálů, mají už jen půl roku. Zastupitelé ale měli rozhodovat o velmi drahém „zajíci v pytli“. Kolik bude která varianta stát, zatím totiž nikdo netuší.
Pondělní zastupitelstvo přineslo hned několik zásadních jednacích bodů. Jedním z nejdůležitějších byla problematika provozování vodohospodářské infrastruktury města Příbram. Již loni v prosinci totiž zastupitelé schválili ukončení koncesního řízení a přechod na vlastnický model. Od té doby ale stále tápou v možnostech realizace změny kurzu pod heslem „Voda do vlastních rukou“.
Příbram si nechala zpracovat od renomované právní firmy Rowan Legal analýzu možností a jejich proveditelnosti. Ta ale neobsahuje nejdůležitější parametr – kolik bude která varianta město stát. A čas se krátí. Někteří opoziční zastupitelé nešetřili rozčarováním. Podle bývalého ekonoma města Václava Dvořáka (Spojenci) by k rozhodování měly vést především ekonomické aspekty. „Budeme kupovat zajíce v pytli. Nevíme, co to bude „koštovat“. Přijde mi to mimózní,“ prohlásil na jednání zastupitelstva.
Ještě příkřeji se vyjádřil občan města, advokát Marek Dvořák. Ten sice označil za ideální, když si město umí provozovat svůj majetek samo, ale zdůraznil, že příprava na přechod na vlastnický model vyžaduje řadu let a Příbram zaspala. „Je potřeba si říct, že císař je nahý, stejně jako rada města,“ hřímal tváří v tvář zastupitelům. Zároveň představitele Příbrami osočil, že se nechovají jako řádní hospodáři. Na základě předloženého materiálu se podle něj není možné relevantně rozhodnout město se samo zahnalo do kouta a rada je v prekérní situaci.
Na tom, že je na rozhodování a následnou realizaci je málo času, se zastupitelé shodují napříč všemi zastupitelskými kluby. „Dostáváme se do čím dál tím nevýhodnější situace,“ podotkl Aleš Barášek (Šance pro Příbram). Variantu odkupu závodu od současného provozovatele 1. SčV označil za zlatý padák pro vodárenskou společnost. Že všechny navrhované varianty jsou špatné, si myslí bývalý místostarosta Příbrami Martin Buršík (Příbram 2030). „Jsme v nevýhodné vyjednávací pozici. Nemůžeme vyhrát,“ dodal zastupitel. Podle právníků z Rowan Legal ale ke konci smlouvy hodnota provozní společnosti klesá. Vlastnický model je pak podle nich ve střednědobém horizontu pro město výhodnější a v průběhu 15 – 20 let vygeneruje více prostředků na obnovu infrastruktury, tedy by se město zachovalo jako řádný hospodář.
To však bude muset nejvýhodnější variantu vybírat pod časovým tlakem. Možnost, že se rozhodnout nestihne, si jeho vedení nechce připouštět. V nouzové variantě sice zákon řeší, aby byl zajištěn provoz a voda i nadále tekla, ale musela by následovat tzv. veřejná služba. V tomto případě by spravoval vodohospodářskou infrastrukturu Příbrami úřadem určený (pravděpodobně současný) provozovatel. Město by v takovém případě ovšem nedostávalo žádné výplaty nájemného, které se jinak pohybuje v úrovni 40 milionů za rok. Další krizovou variantou je uzavření krátkodobé smlouvy nebo prodloužení stávající, ale tou se vedení radnice zatím nezabývá.
Zastupitelé nakonec odhlasovali vypracování ekonomické rozvahy třech variant. Všechny jsou proveditelné jak z pohledu právního, tak technického. Porovnávat se bude možnost založení nové společnosti „na zelené louce“ v kontrastu s dalšími dvěma variantami.
Ve všech zůstává vlastníkem infrastruktury město Příbram. První, tzv. zelená louka, počítá s tím, že provozovatelem by byl nový subjekt stoprocentně vlastněný a ovládaný městem. Druhé dvě varianty jsou založené na zapojení dalšího subjektu, tedy (nejspíš) Veolie, respektive 1. SčV. Jednotlivé varianty jsou podrobně popsány v materiálu, který je dostupný na webu města v podkladech pro jednání zastupitelů.
Ve všech zůstává vlastníkem infrastruktury město Příbram. První, tzv. zelená louka, počítá s tím, že provozovatelem by byl nový subjekt stoprocentně vlastněný a ovládaný městem. Druhé dvě varianty jsou založené na zapojení dalšího subjektu, tedy (nejspíš) Veolie, respektive 1. SčV. Jednotlivé varianty jsou podrobně popsány v materiálu, který je dostupný na webu města v podkladech pro jednání zastupitelů.
Kancelář Rowan Legal zároveň provede průzkum trhu, ze kterého má vyplynout, zda by se ještě některá z dalších společností provozujících vodohospodářskou infrastrukturu byla schopna podílet se na spravování „městské vody“. Klíčovým parametrem budou kromě podmínek i finance.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Radka Typltová
Související
•Nevzhledná tržnice bude dál hyzdit širší centrum Příbrami. Nájemce pozemku platí směšné nájemné a požaduje 19,5 milionu korun
•V Dobříši se posadíte na Huberta. Novou lavičku vybraly děti
•Placení funkcionáři ve středních Čechách si v tomto volebním období polepšili
Další články
Lišky, voňavé poklady českých lesů
Jestli bude tohle přívětivé počasí ještě chvíli pokračovat, nedivil bych se, když …
FOTO
Světla, pohádky a dobrodružství: Lampiónový průvod Dobříšku slaví 20 let
Rodinné centrum Dobříšek zve všechny generace na tradiční lampiónový průvod v …
Tipy na víkend: Během prvního listopadového víkendu můžete oslavit nejen Dušičky, ale i Halloween a Día de Muertos!
Do Příbrami přichází poprvé mexický svátek Día de Muertos, který oslavuje zemřelé …
Policie chystá na Dušičky kontroly. V tu dobu přibývá krádeží i dopravních nehod
S blížícím se dnem Památky zesnulých se na hřbitovy vydává více lidí, což zvyšuje …
Dušičky v Příbrami: změny v parkování u hřbitova
Památka zesnulých letos připadá na neděli 2. listopadu. V souvislosti s očekávaným …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami zdražila jen čerpací stanice značky MOL
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 33,50 Kč do 34,90 …
Karlovarsko zvítězilo v Příbrami 3:1. Kocouři začali skvěle, pak přišel obrat
Ve 3. kole volejbalové UNIQA extraligy mužů 2025 přivítal VK TROX Příbram na domácí …
Hasiči devátého okrsku prověřili připravenost při cvičení v Hutích pod Třemšínem
V úterý 28. října se v obci Hutě u Rožmitálu pod Třemšínem uskutečnilo rozsáhlé …
Zónování v Příbrami začíná. Město mění pravidla parkování, ceny rostou
Od 1. listopadu 2025 začne v Příbrami platit nové nařízení, které upravuje režim …
Frankfurt Fall Open Championship: Dvojí medaile pro Michala Krejčího z jednoho z nejtěžších turnajů sezóny
O víkendu 18. a 19.října se ve Frankfurtu konal další turnaj série Jiujitsu German …




