16. 10. svátek má Havel
Vláda by měla analyzovat nynější pozitivní testy dětí i loňské testování

13. srpna 2021   (12:41)
Vláda by měla analyzovat nynější pozitivní testy dětí i loňské testování
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Vláda počítá s povinným třífázovým testováním po návratu školáků do lavic, začít má hned 1. září, pro prvňáčky 2. září.


Volební koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu vyzvala vládu a ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby začali bezodkladně řešit pravidla pro nástup žáků do škol. Takzvaný AntiCovid tým Spolu dnes v tiskové zprávě uvedl, že vláda by měla okamžitě provést a zveřejnit analýzu výsledků plošného testování ve školách po obnovení školní výuky ve druhém pololetí minulého školního roku a provést a zveřejnit analýzu aktuálního výskytu pozitivních testovaných v populaci žáků. Vláda počítá s povinným třífázovým testováním po návratu školáků do lavic, začít má hned 1. září, pro prvňáčky 2. září.

Podle expertů opozičního Spolu by v případě, že analýzy prokážou minimální počty nakažených ve školním prostředí i uprostřed prázdnin, by mělo stačit pouze základní jednorázové testování na výskyt koronaviru spojené se zahájením školního roku. Výuka by pak měla začít v plném rozsahu, bez tlaku na vytváření homogenních skupin nebo omezování některých předmětů či způsobů výuky. Žáci ani učitelé by pak při vyučování neměli mít povinnost mít nasazené roušky či respirátory. Vyšší nároky by měly zůstat pouze na dodržování základních opatření, jako například dezinfekce, větrání a zvýšená osobní hygiena.
Ministerstvo školství musí podle Spolu zároveň včas poskytnout školám jednoznačné právní stanovisko a jasný postup pro případ odmítnutí testování při zahájení školního roku nebo výskytu pozitivního žáka ve škole. Podle koalice by se mělo testování soustředit při zlepšování epidemické situace na postiženější regiony. S tím počítá i plán ministerstva zdravotnictví, pokračovat testování má podle něj pokračovat tam, kde při třífázovém testování bude víc než 25 pozitivně testovaných na 100.000 provedených testů v součtu dvou prvních termínů. Testování by tam mělo pokračovat jednou týdně. Pokud by se vycházelo z celé populace a ne z provedených testů ve věkové skupině dětí, bylo by to v současné době v okresech Praha-východ a Jihlava, nad 20 má incidenci také Praha, okres Olomouc a Česko Budějovice. Mezitýdenně se ale situace pomalu zhoršuje ve většině regionů a do konce prázdnin zbývají ještě více než dva týdny.
Schválená pravidla pro testování na začátku školního roku počítají s tím, že pro děti, které se na covid-19 preventivně neotestují, bude ve škole po celou dobu povinná rouška či respirátor a škola pro ně musí vyhradit zvláštní místa pro stravování. Pokud odmítnou i to, nebudou se moct účastnit prezenčního vzdělávání. Výjimka bude platit pro žáky s dokladem o prodělané nemoci nebo právě pro očkované.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka

Další články

V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května V pátek přibylo 1 781 nakažených covidem, je to nejvíce od začátku května Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí … Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Příbramská teplárna zvažuje zahájení dodávek elektřiny přes lokální distribuční soustavu Teplárna chce zaručit nižší ceny elektřiny bez přímé vazby na výkyvy globálních … Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Českem se šíří vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od České pošty Zprávy odkazují na podvodné stránky, které nemají s Českou poštou nic … Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Interiér chaty Granit se mění k nepoznání, první návštěvníky přivítá v prosinci Vnitřní prostory městské chaty Granit pořádně prokoukly. Budoucí návštěvníci se mohou … Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Rožmitálský zámek „probudí“ Neviditelní majitelé Vernisáž site-specific instalace Evy Heyd se uskuteční v sobotu 16. října od 16.00. Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Napadení v Sedlčanech připisují lidé neřešené šikaně. Ředitel školy obvinění odmítá Kriminalisté při vyšetřování spolupracují s pedagogy a vedením školy, naplánovány mají … O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety O víkendu si v Podlesí užijí posvícení, konalo se již před padesáti lety Součástí posvícení je Zahradní slavnost s programem v Pivovaru Podlesí. Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř … Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice. Umožní jim vyjíždět dříve, než napadne sníh Data z meteostanic zahrnují vlhkost a teplotu vzduchu a vozovky nebo i to, zda je …
Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Čtrnáctiletý chlapec v Sedlčanech napadl nožem dva spolužáky Policisté šetří incident, který se odehrál na základní škole v Sedlčanech.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz