9. 5. svátek má Ctibor

Vhodnost materiálů z hald pro stavbu dálnice D4 se stále zkoumá

18. srpna 2021   (19:01)
Vhodnost materiálů z hald pro stavbu dálnice D4 se stále zkoumá
foto: pribram.cz/Jiří Jiroušek

Téma těžení hald na Příbramsku rozděluje lidi na dva tábory.


Bohatá hornická minulost Příbrami za sebou nechala jedno nepříliš atraktivní svědectví. Odvaly hlušiny. Vlivem dlouholeté těžby uranu vyrostlo v okolí města několik desítek hald. Některé z nich již v minulosti byly zlikvidovány, ty největší z nich však zůstaly dodnes. Postupem času se staly součástí zdejší krajiny. Pomalu obrůstají mechem a břízami, tu a tam vyroste borovice či dub.

Není měsíc, kdy by ve veřejném sektoru neproběhla nějaká diskuze nebo názor na těžbu kameniva z příbramských hald. Zájem o toto téma aktuálně narostl společně se zahájením prací na dostavbě dálnice D4. I když se nabízí logické propojení, ve kterém by došlo k využívání kameniva z hald pro stavbu dálnice, tato varianta stále není jistá.
Podle informací společnosti DIVia, která získala zakázku na dostavbu dálnice D4, v současné chvíli probíhá ověřování vhodnosti materiálu z hald pro stavbu. V rámci stavebních prací aktuálně ovšem neprobíhá odběr obdobného stavebního materiálu od žádného z dodavatelů.

Těžba odvalů má kromě zastánců i své kritiky, kteří mají strach z šíření radioaktivních částic při drcení kameniva a z kontaminace těžkými kovy. Naopak zaznívají i hlasy o dobré zkušenosti s využitím materiálu pro stavby s tím, že neexistují důkazy o tom, že by těžba hald nějak navýšila množství prachových částic či radiace.
Ministerstvo životního prostředí vydalo povolení k těžbě hald už v loňském roce. S využitím souhlasí i Středočeský kraj. Proti je však několik obcí, včetně města Příbram, které podaly žalobu a požadují vypracování velké studie EIA.

Příbramské uranové ložisko se rozkládá od Kamenné po Dubenec. Rozlohu má 52 kilometrů čtverečních, délku téměř 25 kilometrů a šířku až čtyři kilometry. Celkový objem vydobytých prostor činí 44,5 milionu metrů krychlových. Založeno bylo celkem 26 odvalů, na něž bylo uloženo téměř 28 milionů krychlových metrů hlušiny. Diamo počítá s likvidací 11 hald o celkovém objemu přibližně 25 milionů metrů krychlových, což je přibližně 40 milionů tun hlušiny.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Další články

Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek Počet výjezdů dál roste. Středočeský kraj bude obnovovat vozový park nákupem nových sanitek Středočeští krajští radní odsouhlasili nákup 40 sanitek pro záchrannou službu v letech … ZDRAVOTNICTVÍ Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“ Ředitelka ZŠ, Příbram VII, 28. října 1 Renata Nováková: „Naší prioritou je bezpečné a zdravé prostředí pro děti“ Jak vypadá škola, která staví na uměleckém zaměření a zároveň klade důraz na výkon i … ROZHOVOR Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života Bobři v Brdech pokračují v díle. Vytvořili krajinu plnou tůní a života Brdské bobry si už každý bude navždy spojovat s tím, jak přehradili Klabavu pod … POZNÁVÁME BRDY Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě Pietní akt u Slivice připomene poslední bitvu druhé světové války v Evropě U Památníku Vítězství na Slivici se v neděli 10. května uskuteční pietní akt věnovaný … HISTORIE Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami Výjimečná příležitost: Reprezentativní obchodní prostor 200 m² přímo na náměstí v Příbrami V samotném centru Příbrami se nově nabízí k pronájmu atraktivní prostor o velikosti … PR Užitková vozidla na D4 přecházejí na ekologické biopalivo. Emise klesnou až o 75 procent Užitková vozidla na D4 přecházejí na ekologické biopalivo. Emise klesnou až o 75 procent Údržba nové dálnice D4 míří k výrazně ekologičtějšímu provozu. Společnost Via Salis … DOPRAVA Tipy na víkend: Vyzkoušejte si práci architekta, přivítejte jaro nebo zajděte na koncert! Tipy na víkend: Vyzkoušejte si práci architekta, přivítejte jaro nebo zajděte na koncert! Tento víkend bude v Galerii Františka Drtikola připraven zajímavý program pro malé i … AKTUÁLNĚ Rožmitálská Družina zámku Růže láká na šerm i vystoupení pro královnu Johanku Rožmitálská Družina zámku Růže láká na šerm i vystoupení pro královnu Johanku Šermířské skupiny zažívají v Česku rostoucí zájem – nejen jako forma historické … NEPŘEHLÉDNĚTE Hotel Belveder čekají změny. Novým ředitelem se stává Tomáš Bezouška Hotel Belveder čekají změny. Novým ředitelem se stává Tomáš Bezouška Hotel Belveder, jedna z tradičních ubytovacích kapacit v Příbrami, prochází v … NEPŘEHLÉDNĚTE
Jen pět procent lidí má šanci potkat ideálního partnera, ukazuje studie Jen pět procent lidí má šanci potkat ideálního partnera, ukazuje studie Naše volba partnera není náhoda. O tom, kdo nás přitáhne a koho vůbec pustíme blíž, … LIFESTYLE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz