Velký technický průkaz bude možná zrušen, malý bude mít více údajů
6. října 2022 (12:11)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Zrušení velkého technického průkazu navrhl poslanec ODS Stanislav Blaha. Zdůvodnil to snahou omezit byrokracii a snížit náklady spojené s doklady k vozidlu.
Velký technický průkaz vozidla možná úřady už nebudou od roku 2024 vydávat, přičemž osvědčení o registraci vozidla, což je malý technický průkaz, by pak obsahovalo více údajů než dosud. Počítá s tím jedna z poslaneckých úprav k novele o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, jejíž přijetí dnes doporučil sněmovní hospodářský výbor. Dolní komora by o úpravách měla rozhodnout na nadcházející schůzi.
Zrušení velkého technického průkazu navrhl poslanec ODS Stanislav Blaha. Zdůvodnil to snahou omezit byrokracii a snížit náklady spojené s doklady k vozidlu. Údaji nově doplněnými do osvědčení o registraci vozidla mají být například číslo schválení typu vozidla, datum jeho první registrace v Česku nebo údaj o emisním limitu vozidla. Ostatní údaje z velkého technického průkazu by měly být k dispozici v registru silničních vozidel.
Předpokládané náklady na nutnou úpravu informačních systémů veřejné správy podle poslance budou zhruba 1,5 milionu korun, nicméně úspory díky vydávání jediného dokladu k vozidlu by měly představovat 18,7 miliónu korun ročně.
Novinka by měla platit od začátku ledna 2024. Bude nutné zajistit tisk a distribuci nové podoby osvědčení o registraci vozidla. Stávající doklady by zůstaly v platnosti do doby, než by v platnosti údajů k vozidlu nastala nějaká změna.
Vládní novela počítá s možností rezervace registračních značek na automobily. Především firmy by si tak mohly vyřizovat potřebná povolení ještě předtím, než úřad vozidlo zapíše do registru. Žádosti o zápis do registru vozidel by také mohlo být možné podávat elektronicky. Při zápisu do registru by už nemuselo být nutné předkládat zápis o evidenční kontrole.
Registrační značku bude možné podle předlohy rezervovat až na jeden měsíc. Žádost bude muset obsahovat VIN vozidla a pokud vozidlo VIN nemá, pak alespoň číslo podvozku.
Novela počítá se zrušením povinnosti předkládat protokol o evidenční kontrole při žádosti o registraci vozidla nebo při změně provozovatele. K protokolu o evidenční kontrole mají obecní úřady s rozšířenou působností přístup přes informační systém technických prohlídek. Proto se podle vlády jeví povinnost předkládat protokol o evidenční kontrole jako nadbytečná. Prodlouží se také doba, po kterou je výsledek evidenční kontroly využitelný ve vybraných řízeních, a to ze 30 dnů na dva roky.
Zjednodušení se chystá i pro přepis vozidla na jiného majitele či provozovatele, kdy nově bude podle návrhu možné podat žádost separátně podáním původního a nového vlastníka či provozovatele vozidla. Žádosti však musí dostat stejný úřad.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Benzin ve středních Čechách po zvýšení spotřební daně zdražil o 1,34 koruny, v průměru stojí 39 Kč
•Železniční den v Příbrami nabídne retro jízdy a zlevněné vstupné do muzeí
•Při noční nehodě na Příbramsku zemřel 24letý muž
Další články
Jaro odemyká petrklíč, ale který z nich to je?
Jaro je tady a s ním se v přírodě postupně probouzí jedna květina za druhou. Mezi nimi …
PŘÍRODA
„Lucerna je splněný sen.“ Pudilová jde do ringu a Příbram jí drží palce
Příbramská rodačka a nejznámější česká MMA zápasnice Lucie Pudilová se chystá na další …
SPORT
Syntetická DNA ochrání vaše kolo. Městská policie Příbram spouští značení zdarma
S příchodem jara přichází i příležitost lépe ochránit svůj majetek. Městská policie …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Beránek utekl z formy? Vajíčko prasklo? Sem s tím! Příbram vyhlašuje velikonoční výzvu
Velikonoce jsou od toho, aby byly veselé — a někdy je ta největší zábava právě v tom, …
VELIKONOCE
Kraj navýšil podporu oprav silnic II. a III. tříd. Fond homogenizace nabídne rekordních 100 milionů
Program, který obcím umožňuje po výkopových pracích obnovit silnice v celé šíři místo …
DOPRAVA
Zápisy do příbramských školek startují! Všechny mateřinky otevřou brány rodičům nejmenších dětí
Po úspěšném období zápisů do základních škol se nyní chystá další důležitý krok pro …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Baník B pálil, Příbram skórovala. Z Ostravy veze zasloužené vítězství
Příbram si z Ostravy odváží cenné tři body z utkání 21. kola Chance národní ligy. …
SPORT
Kde o velikonočních svátcích nakoupíte a kde seženete léky?
Lékárna Oblastní nemocnice Příbram je o velikonočních svátcích uzavřena. Portál …
VELIKONOCE
I krysy mají svůj den. A možná vás překvapí, proč si ho zaslouží
Každý rok 4. dubna patří zvířeti, které většina z nás zná spíš z rychlých stínů u …
ZVÍŘATA
Sýc rousný: úhledný noční lovec horských lesů, kterému kalamitní holiny svědčí
Minule jsme se věnovali nejběžnější sově naší krajiny – puštíku obecnému. Tentokrát …
POZNÁVÁME BRDY




