26. 4. svátek má Oto

Ve středočeských věznicích pracují až dvě třetiny odsouzených, v Příbrami přes 200 vězňů

20. června 2014   (11:07)
Ve středočeských věznicích pracují až dvě třetiny odsouzených, v Příbrami přes 200 vězňů

Počtem pracujících vězňů patří příbramská věznice k nejlepším.


Ve středočeských věznicích pracují až dvě třetiny odsouzených. Podíl pracujících vězňů záleží na pracovních nabídkách, kvalifikaci odsouzených a režimu, ve kterém trest vykonávají. Vězni ze středočeských věznic pracují většinou přímo v areálech nápravných zařízení, zájem ale mají i zaměstnavatelé mimo věznice. Vězni se uplatňují v různých odvětvích, většinou jde o pomocné práce například ve stavebnictví a údržbářství, ale i dalších dělnických profesích, zjistila ČTK.

V příbramské věznici pracuje přes 200 chovanců

Přímo v areálu příbramské věznice je přibližně 180 pracovních míst, dalších 25 odsouzených pracuje mimo věznici, kde mohou ale být zaměstnáni jen odsouzení do zařízení s dohledem a dozorem. "Mimo věznici je o odsouzené větší zájem, než jsme schopni poskytnout. Jsme totiž věznice se zařazením převážně v typu s ostrahou," uvedla mluvčí příbramské věznice Veronika Schrödlová. V Příbrami si odpykává trest zhruba 720 odsouzených, počet zaměstnaných se v posledních letech výrazně nezměnil.
Velký zájem o zaměstnávání odsouzených je také ve Věznici Jiřice na Nymbursku, přímo v areálu jsou všechna pracovní místa pro odsouzené obsazena. "Aktuálně uvnitř areálu věznice pracuje zhruba 70 odsouzených ve vnitřním provozu věznice, pro cizí subjekty pracuje uvnitř věznice 40 odsouzených," sdělila mluvčí věznice Hana Prokopová.

Jiřická věznice, kde je přes 670 odsouzených, je zařízení s ostrahou, proto je problematické na nestřežené pracoviště posoudit a schválit odsouzené. "Pouze omezenému počtu odsouzených je povolen venkovní pohyb, v současné době se jedná o 75 odsouzených," doplnila mluvčí.

Také odsouzení v Jiřicích pracují převážně v oborech, které nevyžadují odbornou kvalifikaci. Ti, kteří jsou vyučeni například jako kuchař, číšník, zámečník, elektrikář, zedník a podobně, pracují třeba v kuchyni věznice nebo jako údržbáři. "Ve srovnání s roky předcházejícími, je zaměstnanost odsouzených nižší, a to v důsledku amnestie prezidenta republiky z ledna 2013," uvedla Prokopová.

V Oráčově na Rakovnicku pracuje většina vězňů také přímo v areálu věznice, kde je přibližně 450 odsouzených. V areálu je kolem 270 pracovních míst, na nestřeženém pracovišti zhruba 15. "Po dobu několika let je počet pracovních míst ve věznici i mimo ni stabilní," informovala mluvčí věznice Kateřina Hůlová. Vězni se v práci věnují třeba kompletaci propagačních materiálů a příborových setů a pracují také v zemědělství a ve stavebnictví.

Na pracovištích mimo věznici Vinařice na Kladensku pracuje bez přímého střežení devět odsouzených. Ostatní jsou pracovně zařazeni v rámci areálu věznice. Nyní je ve věznici přes 900 odsouzených, převažují ti v režimu s ostrahou. "Aktuální zaměstnanost odsouzených je více než 67 procent. Lze konstatovat, že od roku 2010 se nám daří držet zaměstnanost vězňů nad 60 procent," uvedl mluvčí věznice Ivan Suchý.

Kromě vinařické, příbramské, oráčovské a jiřické věznice je ve středních Čechách ještě věznice ve Velkých Přílepech u Prahy, která je však po loňské amnestii prázdná.
Nyní v České republice existují čtyři typy věznic: s dohledem, dozorem, ostrahou a zvýšenou ostrahou, které mají nepřísnější režim.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: sxc

autor: sbe snmDalší články

Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43) V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! Momentálně probíhají vyprošťovací práce. 25. dubna 2019   (09:48) AKTUÁLNĚ Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu V brzké době se dá čekat oprava mostu a s tím spojená omezení. 25. dubna 2019   (08:19) Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Kapela Queen je opět velmi populární díky povedenému filmu Bohemian Rhapsody. 25. dubna 2019   (06:08) Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz