16. 12. svátek má Albína

Ve Středočeském kraji přibyly další případy spalniček

12. dubna 2019   (20:11)
Ve Středočeském kraji přibyly další případy spalniček

Projevy spalniček jsou horečka, kašel, rýma, světloplachost a zarudnutí očních spojivek. V ústech mohou být bělavé tečky se zarudlým okolím a čtvrtý až pátý den se objevuje sytě červená až fialová vyrážka.


Ve středních Čechách přibyly další případy spalniček. Hygienici od začátku roku evidují 32 potvrzených případů, což je o pět víc než v předchozím týdnu. Tento počet je totožný s počtem onemocnění, který byl ve Středočeském kraji zaznamenán za celý loňský rok, uvedla dnes mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Spalničky jsou závažné, vysoce nakažlivé onemocnění, které se šíří vzdušnou cestou.
Nemocní skončili na infekčních odděleních nemocnic. Jsou mezi nimi čtyři děti do jednoho roku, tři děti ve věku jeden až čtyři roky, jedno dítě v kategorii pět až devět let, čtyři děti ve věku 10 až 15 let, jeden mladistvý a 19 dospělých. Onemocnění byla hlášena v okresech Praha-západ (7), Praha-východ (6), Mělník (4), Nymburk (4), Mladá Boleslav (4), Kladno (2), Rakovník (2), Příbram (2) a Kolín (1). V okresech Benešov, Beroun a Kutná Hora zatím výskyt spalniček nebyl zaznamenán.

Celkem 249 lidem, kteří byli v inkubační době v kontaktu s těmito nemocnými, byla uložena karanténní opatření, která spočívají v izolaci po dobu maximální inkubační doby spalniček, tedy 21 dnů od posledního kontaktu s nemocným. Dále jim bylo nařízeno vyšetření hladiny protilátek proti spalničkám a očkování v případě, že hladina protilátek nebyla dostatečná, aby je před onemocněním chránila.

Hygienici od začátku roku provedli další epidemiologická šetření a v souvislosti s nimi nařídili opatření celkem 94 lidem, kteří byli v kontaktu s nemocnými z jiných krajů.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: topDalší články

Když jsou popelnice plné a odpad z bistra musí pryč, poslouží i temné zákoutí ulic Když jsou popelnice plné a odpad z bistra musí pryč, poslouží i temné zákoutí ulic Ze zbytků potravin udělali skládku. 15. prosince 2019   (20:30) Plamínek z betlémské jeskyně opět rozsvítí svatohorskou baziliku Plamínek z betlémské jeskyně opět rozsvítí svatohorskou baziliku Betlémské světlo rozveze po Česku 62 vlaků. Na Svatou Horu dorazí poslední adventní neděli 15. prosince 2019   (17:26) Dějiny betlémů v Čechách začínají rokem 1560. Marie Terezie je později zakázala Dějiny betlémů v Čechách začínají rokem 1560. Marie Terezie je později zakázala Kde se vzala tradice betlémů? 15. prosince 2019   (14:14) Krabice od bot potěší stovky dětí na Příbramsku Krabice od bot potěší stovky dětí na Příbramsku Dárkové krabice od bot věnovali chudším dětem i žáci příbramského Gymnázia Legionářů. Děti z celého regionu připravily celkem 970 dárků, v Příbrami udělají na Štědrý den radost 420 chlapcům a dívkám 15. prosince 2019   (11:59) Příbram má již 41 nových „zelených“ parkovacích míst Příbram má již 41 nových „zelených“ parkovacích míst Tento týden byla dokončena parkovací místa ve vnitrobloku v Šachetní ulici 15. prosince 2019   (09:32) Požár v Sedlčanech napáchal škodu za dva miliony. Příčinou zahoření bylo samovznícení Požár v Sedlčanech napáchal škodu za dva miliony. Příčinou zahoření bylo samovznícení Škodu vzniklou požárem odhadl vyšetřovatel hasičů po konzultaci se zástupcem firmy na dva miliony korun, hodnoty ve stejné výši se hasičům podařilo uchránit. 15. prosince 2019   (07:14) AKTUALIZOVÁNO Fotografie z Prahy v galerii nemocnice Fotografie z Prahy v galerii nemocnice V polovině prosince bude v nemocniční galerii zase rušno. Ještě před Vánocemi obsadí prostory galerie Fotografie z Prahy. 14. prosince 2019   (18:07) Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hustý dým je vidět na kilometry 14. prosince 2019   (14:14) AKTUALIZOVÁNO Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Už několik dní se řidiči potýkají s dopravními komplikacemi při výjezdu z obchodních domů. 14. prosince 2019   (13:13) Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. 14. prosince 2019   (09:50)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz