Ve Středočeském kraji přibude do roku 2050 čtvrt milionu obyvatel
5. dubna 2024 (12:56)
Ve Středočeském kraji přibude do roku 2050 čtvrt milionu obyvatel, nejvíc v okolí Prahy. V regionu tak bude žít 1,66 milionu lidí. Největší nárůst počtu obyvatel, přes 40 procent, se čeká v oblasti Českého Brodu, ukázala studie, kterou si kraj dal udělat. Očekávanému vývoji je podle hejtmanství potřeba přizpůsobit investice do infrastruktury, třeba v Českém Brodě se chystá výstavba svazkové školy. Situaci by také prospělo, kdyby se územní plány v okolí Prahy sjednotily ve větší celky. K řešení by mohly přispět i legislativní změny, třeba zavedení místního poplatku za rozvoj, řekl dnes novinářům hejtmančin náměstek pro regionální rozvoj Jiří Snížek (Piráti).
Počet obyvatel Středočeského kraje se bude podle studie dál zvyšovat, ale pomaleji než tomu bylo dosud. Největší nárůst počtu obyvatel, okolo 30 procent, lze čekat v těsné blízkosti Prahy, tedy v oblastech Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Říčany, Hostivice, Roztoky. Naopak úbytek bude v regionech Sedlčan, Příbrami a Vlašimi, kde je podle Snížka už nyní kapacita škol a školek dostatečná. V lokalitách kolem Čáslavi, Kutné Hory či Rakovníka mohou být v některých letech problémy s kapacitou veřejné infrastruktury kvůli tomu, že se budou lidé stěhovat do okresních měst.
"Očekával jsem, že rozvoj a atraktivita se posune dál od Prahy třeba na Nymbursko, Kolínsko a Berounsko. Ale to se nepotvrdilo. Pořád bude pro developery nejatraktivnější přípražská oblast, kde bude nárůst kolem 30 procent. Jde o Hostivice, Roztoky, Brandýs, Říčany, Jesenice a Jílové," vyjmenoval Snížek. Naopak třeba menší rozvoj bude podle něj překvapivě na Berounsku, kde vývoj omezuje nedostatečná kapacita vodovodu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•V novoknínském Muzeu zlata se děti stanou archeology
•U požáru dvou chat v Dobřichovicích zasahovali hasiči z Příbrami i Dobříše
•Podbrdské muzeum otevře v dubnu novou výstavu a zve na koncert žáků místní ZUŠ
Další články
Nemocné děti dostaly Kiwanis panenky. „Dám si ji do postele,“ sdělila malá pacientka
Dětské oddělení Oblastní nemocnice Příbram opět ožilo radostí a smíchem. Členové …
Macíka láká dakarský hattrick, podpisy a vzkazy fanoušků mu dodávají energii
Obhájce prvenství mezi piloty kamionů Martina Macíka láká vítězný hattrick na Rallye …
Arboristé ošetřili dubovou alej u Dolejšího Padrťského rybníka
Jistě si mnozí návštěvnící Brd mohli povšimnout techniky a ruchu v aleji u Dolejšího …
FOTO
Gastro agent: Asia Bistro v Pražské ulici
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale v době, kdy se jídlo mění v logistiku, hledáme …
FOTO
Adoptujte zvíře a darujte radost nejen o Vánocích
Blíží se vánoční svátky, a s tím jsou spojené dárky pro naše blízké. Potěšte je …
Větrníky ano, nebo ne? Starosedlský Hrádek chystá referendum
Obyvatelé Starosedlského Hrádku rozhodnou, zda chtějí větrné elektrárny na svém území. …
V noci může napadnout v regionu až pět centimetrů sněhu
Přes střední Evropu bude od západu přecházet frontální systém. „Večer a zpočátku v …
Příbramsko se může těšit z nového lesa
Dobrovolníci i odborníci spojili síly v Dolních Hbitech, kde během jediného dne vznikl …
Beseda v archivu připomene 150 let železnice v Příbrami
Přednáška Ondřeje Švandelíka ze Spolku Rakovnicko-Protivínská dráha se koná ve středu …
Dělostřelci a pop-artový umělec se spojili, aby podpořili válečné veterány
Jinečtí dělostřelci se rozhodli mohutně podpořit válečné veterány prostřednictvím …
FOTOGALERIE





