24. 4. svátek má Jiří
PB | Realitní

Ve Středočeském kraji je přes 51.000 uprchlíků z Ukrajiny, práci má 21.210

AKTUALIZOVÁNO
18. února 2024   (06:41)
Ve Středočeském kraji je přes 51.000 uprchlíků z Ukrajiny, práci má 21.210
foto: Středočeský kra

Vyšší podíl ukrajinských uprchlíků je také v Příbrami.


Ve Středočeském kraji bylo v polovině února 51.229 ukrajinských uprchlíků s dočasnou ochranou. V prvních měsících války, kterou rozpoutalo Rusko v únoru 2022, měl region nejrozsáhlejší síť asistenčních center v Česku, zřizoval je kraj. Od letošního ledna už slouží uprchlíkům směřujícím do středních Čech pouze pracoviště ministerstva vnitra v pražských Vysočanech. Práci má přes 55 procent ekonomicky aktivních uprchlíků, ke konci ledna jich bylo 21.210. Na školách v regionu je téměř 6800 ukrajinských dětí.

Lidé z Ukrajiny podle analytika Petra Šindeláře z příbramského úřadu práce nastupují zejména na dlouhodobě neobsazené pozice. "V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali zaměstnance, které potřebovali. Zároveň ale platí, že do ČR přicházejí/přicházely především ženy. Což v praxi znamená, že většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti. Navíc dávají přednost krátkodobým pracovním příležitostem a s ohledem na děti také práci na jednu směnu," uvedl Šindelář. Nejvíc Ukrajinců nachází uplatnění v zemědělství, stavebnictví, lesnictví, zahradnictví, službách a potravinářském průmyslu.
Ve školním roce 2023/2024 navštěvuje podle Simony Ježkové ze středočeského krajského úřadu školy v regionu 6773 dětí z Ukrajiny. Na středních školách je jich téměř 600, na základních školách necelých 5400, 800 ukrajinských dětí chodí do mateřských škol a tři jsou studenty vyšších odborných škol.
Největší koncentrace uprchlíků v regionu je podle údajů ministerstva vnitra na Mladoboleslavsku, kde má oprávnění k pobytu přes 6700 lidí z Ukrajiny. Přímo v Mladé Boleslavi jich je přes 4600. Na větší množství uprchlíků reagovalo město už v prvním roce války například zřízením samostatné ukrajinské základní školy. "Aktuálně ji navštěvuje zhruba 290 dětí, do našich ZŠ jsou zařazovány, pokud se uvolní místo a dítě splňuje jazykové schopnosti vzdělávat se v češtině, ale jsou to jednotky případů," řekla mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto od února 2022 zaměstnala 91 pracovníků z Ukrajiny. "Převážně na výrobních pozicích, například operátor výroby, operátor logistiky, lakýrník nebo automechanik. Dalších 536 je zaměstnáno skrze externí agentury," uvedla za automobilku Ivana Povolná.
V mladoboleslavské nemocnici je dnes mezi zaměstnanci 33 Ukrajinců s vízem za účelem strpění. Nejvíce přicházelo první měsíce po začátku války. "Teď už se hlásí jednotlivci, ale odmítáme, protože máme vyčerpané kapacity pro cizince," řekla mluvčí nemocnice Hana Kopalová. V nemocnici pracuje sedm ukrajinských lékařů a lékařek a 13 zdravotních sester, další našli uplatnění například jako pomocníci nebo uklízečky. "Řada z nich zvládla jazykovou bariéru na jedničku. Ti, co tu skutečně zůstali, jsou velmi aktivní a začlenili se platně mezi naše zaměstnance," doplnila mluvčí.
Vyšší podíl ukrajinských uprchlíků je také v Příbrami, ve městě jich je podle statistik téměř 1800. Příbramské školy se podle starosty Jana Konvalinky (za ANO) s vlnou uprchlíků vyrovnaly dobře, v každém zařízení se najde několik tříd s ukrajinskými dětmi a jejich začlenění do školních kolektivů bylo úspěšné. Výrazně v tom podle starosty pomáhá centrum pro integraci cizinců, které ve městě funguje. "Ukrajinští spoluobčané se zapojují do práce, spoustu z nich potkáte ve firmách nebo v obchodech," řekl Konvalinka. Policie podle něj nezaznamenala nárůst kriminality u cizinců. "Zřejmě máme štěstí proti jiným regionům České republiky," míní starosta. Lidé z Ukrajiny se však podle Konvalinky často dopouštějí přestupků v dopravě - neplatí za parkování nebo stojí na místech, kde by parkovat neměli. "Je složitější je kontaktovat, protože ta auta nejsou v registrech. Už jsme v mnoha případech vozidla ukrajinských spoluobčanů odtahovali nebo jsme je znehybnili botičkou," dodal.
ČR poskytla válečným uprchlíkům humanitární dávky za 16,33 mld Kč
Česko poskytlo válečným uprchlíkům z Ukrajiny na humanitárních dávkách od začátku války do poloviny února zhruba 16,33 miliardy korun. Stát přispíval i českým domácnostem, které uprchlíky ubytovaly. Celkem jim na solidárním příspěvku vyplatil 2,84 miliardy korun. Vyplývá to z měsíčních zpráv ministerstva práce o vyplácených dávkách. Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) uprchlíci začali poskytnutou pomoc už vracet v odvodech z výdělků a loni mohli zaplatit 12 až 15 miliard korun. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) před nedávnem řekl, že letos odvedená suma výrazně převýší poskytnutou podporu.
Ruská invaze na Ukrajinu začala předloni 24. února. Podle ministerstva vnitra v Česku k začátku tohoto týdne pobývalo zhruba 383.000 uprchlíků z Ukrajiny s vízem k dočasné ochraně. Tři čtvrtiny z nich tvoří děti, ženy a senioři. Dětí a mladých do 18 let je 98.000, žen mezi 18 a 65 lety 170.200 a lidí nad 65 let pak 15.500.
Prvním příchozím matkám s dětmi na jaře 2022 Česko hned poskytlo mimořádnou dávku. Záhy ji nahradila humanitární dávka na pokrytí základních potřeb pro začátek života v Česku. Nejprve úřady práce vyplácely 5000 korun na osobu s vízem k ochraně. Podmínky se pak postupně zpřísňovaly. Solidární příspěvky stát lidem, kteří ubytovali uprchlíky, posílal od půlky dubna 2022 do konce loňského prvního pololetí. Od července pak humanitární dávka začala zahrnovat peníze na živobytí i na bydlení. Získat ji mohou jen uprchlické domácnosti s příjmem pod životním minimem. Organizace na pomoc příchozím nastavení a malou výši podpory kritizovaly. Od letoška vláda částky pro děti, seniory či postižené zvedla.
Stát do poloviny února poskytl válečným uprchlíkům na humanitárních dávkách 16,33 miliardy korun. V roce 2022 vydal téměř 8,7 miliardy korun a loni pak skoro 6,96 miliardy. Úřad práce sdělil, že letos do poloviny února vyplatil 681 milionů korun.
Výdaje za letošní leden činily 594 milionů korun. Loni v prosinci humanitární dávku mělo 53.200 uprchlických domácností. Získaly celkem 493,5 milionu korun. Předloni v březnu po začátku ruské invaze podporu stát poskytl 98.800 dětí a dospělých. Nejvyšší byl počet o dva měsíce později v květnu, kdy úřady poskytly 274.400 podpor. Poté příjemců postupně ubývalo. V září 2022 jich bylo 92.100. V loňském roce nejvíc dávek bylo v červnu, a to 115.700. Nejméně se jich vyplatilo v červenci, kdy humanitární dávku pobíralo 45.700 uprchlických domácností.
Jurečka už dřív řekl, že uprchlíci začali Česku pomoc vracet, pracují a za loňský rok mohli z výdělků odvést 12 až 15 miliard korun. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) před nedávnem uvedl, že odvedené sumy letos výrazně převýší vyplácenou pomoc.
Lidé, kteří uprchlíky ubytovali u sebe doma či ve svých volných bytech, dostali od státu 2,84 miliardy korun. Předloni získali 1,62 miliardy korun a loni 1,22 miliardy korun. Podle dřívějších informací dvě třetiny ubytovaných příchozích měly bydlení v samostatném bytě, třetina v domácnostech. Nejvíc příspěvků stát poskytl před dvěma lety v květnu, a to 28.500. Loni od jara do konce výplat se počet měsíčně pohyboval mezi 15.600 a 17.700. Průměrná podpora činila něco přes 9000 korun.
V Česku ke konci minulého týdne pobývalo 383.047 uprchlíků s dočasnou ochranou
V České republice ke konci minulého týdne pobývalo 383.047 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou. Více než dvě třetiny, přes 227.000, jsou ženy. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Dočasná ochrana umožňuje lidem, kteří uprchli z napadené země před ruskou agresí, přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh.

Mezi běženci bylo podle údajů ministerstva vnitra nejvíce žen ve věku od 18 do 65 let, úřad jich evidoval 170.249. Následovali muži ve stejném věku, kterých bylo 99.294. Dětí od narození do 18 let bylo podle údajů k půlnoci z neděle na pondělí 12. února 98.001, seniorů starších 65 let 15.502.

Nejvíce uprchlíků se podle údajů ministerstva nacházelo v Praze, kde jich bylo 96.707 a ve Středočeském kraji, kde se nahlásilo 51.231 běženců. Následoval Jihomoravský kraj s 39.955 lidmi a Plzeňský kraj s 32.367 lidmi. Nejméně běženců je dlouhodobě ve Zlínském kraji, ke konci minulého týdne jich ministerstvo evidovalo 11.371.

Státy EU se loni v září shodly na prodloužení mechanismu dočasné ochrany Ukrajinců v unii do března 2025. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) před třemi týdny po neformálním zasedání ministrů vnitra EU v Bruselu uvedl, že by se státy měly už nyní zabývat tím, jak se systémem naložit dále. Rakušan tehdy připustil, že složení migrace, která do Česka nyní přichází, je jiné než před dvěma lety po začátku ozbrojené ruské invaze na Ukrajinu. Nejde podle něj například tak často o matky s dětmi, ale také o muže, často ze západu Ukrajiny, kteří přicházejí za prací.

Mechanismus dočasné ochrany se podle něj osvědčil a skvěle zafungoval v první fázi poskytování pomoci před dvěma lety, je ale podle něj důležité debatovat o tom, jaký model pomoci chtějí státy ukrajinským uprchlíkům nadále poskytovat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související


Další články

V budově městského úřadu probíhalo cvičení, na místě byla i dekontaminační jednotka V budově městského úřadu probíhalo cvičení, na místě byla i dekontaminační jednotka Tématem nácviku byl nález podezřelé látky v zásilce. Na Díky!FESTu se představí Slza, Pekař, Štefan Margita nebo příbramští Jazz Faces Na Díky!FESTu se představí Slza, Pekař, Štefan Margita nebo příbramští Jazz Faces Festival je určen zdravotníkům, dárcům krve a složkám IZS. Středočeské kulturní léto nabídne 65 akcí na 26 místech regionu Středočeské kulturní léto nabídne 65 akcí na 26 místech regionu Novinkou bude mimo jiné pilotní provoz speciálních autobusových linek, které budou … Mráz bude i o nadcházejících nocích, může poškodit rostliny Mráz bude i o nadcházejících nocích, může poškodit rostliny Meteorologové už dřív avizovali, že chladné počasí, které je v ČR druhý týden, bude … Na Den Země se v Příbrami uklízelo, děti vyrazily na stezku lesoparkem Litavka Na Den Země se v Příbrami uklízelo, děti vyrazily na stezku lesoparkem Litavka Svátek planety připomněla úklidová akce společnosti 1. SčV a místní organizace Českého … Příbramští hasiči odstraňují následky úniku plynu u Dubence Příbramští hasiči odstraňují následky úniku plynu u Dubence Hasiči vymezili nebezpečnou zónu, kterou opáskovali. Příbram začala s rekonstrukcí letního kina Příbram začala s rekonstrukcí letního kina Během léta se v letním kině bude promítat jedenáctkrát, lidé se mohou těšit na devět … Předsednictví středočeské TOP 09 obhájil Václav Švenda Předsednictví středočeské TOP 09 obhájil Václav Švenda Václav Švenda nyní zahajuje druhé období v čele krajské organizace. Před dvěma lety v … VIDEO: Složky IZS cvičily záchranu zavalených osob v opuštěné budově v Rožmitále pod Třemšínem VIDEO: Složky IZS cvičily záchranu zavalených osob v opuštěné budově v Rožmitále pod Třemšínem Námětem cvičení byl výbuch nahromaděného plynu z tlakové lahve v opuštěném objektu, …
Příbram hostí o víkendu Mistrovství ČR v šipkách 2024 Příbram hostí o víkendu Mistrovství ČR v šipkách 2024 Již tuto sobotu a neděli přivítá Estrádní sál Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies