21. 9. svátek má Matouš

Ve středních Čechách do června přibylo 6776 lidí, nejvíc v ČR

14. září 2021   (10:19)
Ve středních Čechách do června přibylo 6776 lidí, nejvíc v ČR
foto: pribram.cz/Jiří Jiroušek

Na Příbramsku bylo k poslednímu červnu 115.453 obyvatel, oproti začátku roku přibylo 217 lidí.


Ve středních Čechách v prvním pololetí přibylo 6776 obyvatel, což představuje největší nárůst v porovnání s ostatními regiony v republice. Důvodem je stěhování, v regionu více lidí zemřelo, než se narodilo, ale zůstává nadále nejlidnatějším krajem. Na konci června zde žilo 1,404.773 lidí. V letošním prvním pololetí v kraji zemřelo o 1779 obyvatel více, než se narodilo, a přistěhovalo se o 8555 lidí více, než odstěhovalo. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Počet obyvatel v prvním pololetí letošního roku vzrostl u čtyř krajů republiky. Středočeský kraj zaznamenal největší nárůst. Následovala Praha s přírůstkem 6286 lidí.
Letošní přírůstek je v porovnání s loňským prvním pololetím mírně nižší, za prvních šest měsíců loňského roku ve středních Čechách přibylo 6852 lidí. Obyvatel v první polovině letošního roku přibylo v důsledku stěhování lidí do regionu.
Přirozený přírůstek, tedy rozdíl mezi počtem narozených a zemřelých, představoval -1779 lidí, více lidí tedy zemřelo, než se narodilo. Počet narozených dětí meziročně mírně stoupl zhruba o 500 na 7532, stoupl i počet zemřelých, a to o více než 2600 na 9311. Nárůst souvisí i s důsledky pandemie covidu.

Na nárůstu počtu obyvatel Středočeského kraje se v prvních šesti měsících roku 2021 podílely tradičně především okresy Praha-východ a Praha-západ, kde vzrostl počet obyvatel o 2018, respektive o 1601 osob. I zde je důvodem hlavně stěhování, avšak jde o jediné dva středočeské okresy, kde se více lidí narodilo, než zemřelo. Na Příbramsku bylo k poslednímu červnu 115.453 obyvatel, oproti začátku roku přibylo 217 lidí. Narodilo se zde 635 dětí, 817 lidí zemřelo a přistěhovalo se 399 obyvatel. Všechny středočeské okresy kromě rakovnického v prvním pololetí zaznamenaly nárůst počtu obyvatel.
Nejlidnatějším okresem Středočeského kraje byl k 30. červnu okres Praha-východ se 190.957 obyvateli. Nejméně lidnatým okresem je dlouhodobě okres Rakovník, kde žije 55.721 lidí.

V letošním prvním pololetí zemřelo v Česku 76.300 lidí, což bylo o 33 procent více než o rok dříve. Důvody vysokého počtu úmrtí statistici neuvádějí, země se ale v té době potýkala s další vlnou šíření nemoci covid-19. I přes vysoký počet úmrtí celkový počet obyvatel země ke konci června opět překročil hranici 10,7 milionu, pod kterou se dostal v letošním prvním čtvrtletí. Za leden až červen přibylo 1200 občanů Česka, což byl ale nejmenší populační růst mezi počátkem a polovinou roku za posledních osm let.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Příbramská nemocnice očkuje 120 lidí týdně, s třetí dávkou ještě nezačala Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky (za ANO) je mezi seniory v městských … Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Příbramská průmyslovka oslaví 170. výročí. Patří mezi nejstarší školy v ČR Na začátku listopadu tohoto roku uplyne právě sto sedmdesát let od zahájení vyučování … Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové: Teplé počasí zůstane až do konce září, v říjnu se začne ochlazovat a přibude srážek Meteorologové vydali dlouhodobou předpověď počasí. Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Výlov Sadoňského rybníka doprovodí myslivecké troubení i soutěže pro děti Během Myslivecko-rybářské slavnosti v Rožmitále pod Třemšínem koupíte živé ryby nebo … Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Pekárna plánuje investice za stovky milionů, nabírat bude více než 200 zaměstnanců Město Příbram schválilo odprodej pozemků, které pekárna ke svému záměru … Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Tým, který dosahuje skvělých výsledků, přitahuje další šampiony Příbramská firma Wheelabrator Czech (dříve DISA) dosahuje v současnosti vrcholu svého … Komerční sdělení Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie oslavila sto let, ocenila emeritní ředitele i firmy Obchodní akademie Příbram zároveň stále vybírá ve veřejné anketě nové logo a v plánu … Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Archeologové našli na budované D4 u Čimelic pravěká sídliště i hroby Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což … Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Vnučka Ladislava Sitenského povypráví o fotografiích svého dědečka Spolu s Adélou Kándlovou provede aktuální výstavou Na kole ředitel Galerie Františka …
V Příbrami byla zahájena topná sezona V Příbrami byla zahájena topná sezona Příbramská teplárna zásobuje více než deset tisíc domácností teplem rozváděným po 18 …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz