Ve skanzenu ve Vysokém Chlumci zažijte vánoční náladu z časů našich předků
22. listopadu 2022 (06:27)
foto: Hornické muzeum Příbram
Vánoční program přiblíží dobová řemesla a atmosféru lidových Vánoc 19. a začátku 20. století. Pobočka Hornického muzea Příbram se veřejnosti otevře na několik dní v prosinci.
Do Skanzenu Vysoký Chlumec se v polovině prosince vrátí vánoční čas z období 19. až začátku 20. století. Pobočka Hornického muzea Příbram, která je jinak až do jara veřejnosti uzavřena, přiblíží ve svátečně nazdobených světnicích chalup tradiční lidová řemesla a zvyky.
Vánoční program je od pondělí 12. do pátku 16. prosince určen školám a dalším dětským kolektivům – družinám, klubům, mateřským centrům. Děti si během hodiny vyzkouší pečení, zdobení perníčků, odlijí vosk a vyrobí drobnou ozdobu. Skupiny je nutné přihlásit předem, muzeum nabízí ještě několik volných odpoledních termínů.
O víkendu 17. a 18. prosince je do vysokochlumeckého skanzenu zvána široká veřejnost. „Ve čtyřech vyzdobených chalupách mohou návštěvníci stejně jako loni obdivovat řezbáře, předení na kolovrátku a další tradiční řemesla a dovednosti,“ uvádí etnoložka a vedoucí Skanzenu Vysoký Chlumec Klára Posekaná. Novinkou letošního roku bude sobotní program Základní umělecké školy Sedlčany s tradiční obchůzkou bíle oděných Lucek od 11.00, 13.00 a 15.00. Poprvé bude také v autentickém prostředí instalován historický betlém. „Spolu s rozsvíceným stromečkem jistě vykouzlí krásnou vánoční náladu z časů našich předků,“ přibližuje chystanou atmosféru etnoložka.
Vánoční akce budou ve skanzenu pokračovat i v novém roce. V sobotu 7. ledna se seznámíte se zvyky spojenými se svátkem Tří králů, který byl v minulosti vnímán jako zakončení vánočního období a vázala se k němu celá řada pověr a zvyků. „Konkrétně na Sedlčansku obcházely nejen postavy Tří králů, ale i průvod s bílou kobylou. A právě tento zvyk bychom chtěli oživit,“ dodává Klára Posekaná.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Tahy větví připomínají kaligrafickou kresbu, říká fotografka Tereza Kabůrková
•Svatá Hora oslaví advent sérií koncertů se sváteční hudbou
•Strom přání přinese knižní dárky dětem z domova v Solenicích
Další články
Velikonoční svátky: které tradice přežily dodnes?
Velikonoce nejsou jen o volných dnech a dobrotách. Patří mezi nejstarší a …
ZAJÍMAVOSTI
Benzin i nafta stále zdražují i v Příbrami, nejlevněji stále u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 42,50 …
AKTUÁLNĚ
V březnu na silnicích v Středočeském kraji zemřelo osm lidí, meziročně o tři více
Při dopravních nehodách na silnicích ve Středočeském kraji zemřelo v březnu osm lidí, …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit
Tento víkend se můžete těšit na tradiční hudební večery v restauraci Na Hradbách a …
AKTUÁLNĚ
Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony
Na provoz protialkoholních záchytných stanic vyhradil Středočeský kraj pro letošní rok …
Sýc rousný: úhledný noční lovec horských lesů, kterému kalamitní holiny svědčí
Minule jsme se věnovali nejběžnější sově naší krajiny – puštíku obecnému. Tentokrát …
POZNÁVÁME BRDY
Favorit? Na ledě to tak nevypadalo. Příbram znovu trápila Prostějov
Příbram odehrála druhé semifinále 2. hokejové ligy proti Prostějovu a znovu ukázala, …
SPORT
Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru
Jen čtyři dny klidu dopřál hasičům na Příbramsku požár uskladněné slámy ve …
AKTUALIZOVÁNO
Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče
Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem a okolí se dočkají lepší dostupnosti specializované …
Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu
Desítky dobrovolníků se i letos zapojily do jarní akce Ukliď Brdy 2026. Výsledkem je …
PŘÍRODA



