Ve čtvrtek bude místy až 35 stupňů
17. srpna 2022 (12:36)
foto: ČHMÚ
Tropické počasí vydrží v pátek už jen na jihovýchodě republiky. V ostatních částech země se před víkendem citelně ochladí, někde až ke 20 stupňům, a může i vydatně pršet.
Teploty přes 34 stupňů Celsia ve čtvrtek vystoupají nejen na jižní a střední Moravě, ale také v Praze, ve středních Čechách či Polabí. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který rozšířil výstrahu na velmi vysoké teploty. Tropické počasí vydrží v pátek už jen na jihovýchodě republiky. V ostatních částech země se před víkendem citelně ochladí, někde až ke 20 stupňům, a může i vydatně pršet.
Dnes překročí nejvyšší odpolední teploty v nižších polohách 31 stupňů Celsia na celém území, ve čtvrtek mohou v části země podle aktuální předpovědi dosáhnout až 35 stupňů. "Ve čtvrtek budou nejvyšší teploty s výjimkou Karlovarského kraje opět překračovat 31 stupňů, na většině území Středočeského kraje, na jihu severních Čech a v Polabí a dále na střední a jižní Moravě překročí i 34 stupňů Celsia. Teploty nad 31 stupňů Celsia se očekávají na jihovýchodě území i během pátečního odpoledne," uvedli meteorologové.
Kvůli vedru hrozí přehřátí a dehydratace. ČHMÚ proto lidem doporučuje více pít, hlavně neslazené nealkoholické nápoje a minerální vody. Lidé by také měli kolem poledne a odpoledne omezit tělesnou zátěž a nenechávat děti nebo zvířata na přímém slunci či v zaparkovaných autech.
Ve čtvrtek odpoledne a večer se začne obloha od západu zatahovat, hlavně do Čech dorazí první přeháňky. Ojediněle se mohou vyskytnout silné bouřky doprovázené zejména nárazy větru, výjimečně i přívalovými srážkami a kroupami.
V pátek očekávají meteorologové od západu četnější srážky, objevit se mohou bouřky, déšť může být ojediněle i vydatnější. Nejvyšší denní teploty dosáhnou na většině území 22 až 26 stupňů Celsia, při dešti bude jen kolem 20 stupňů, ale na Moravě a ve Slezsku mohou ještě překročit tropickou třicítku.
V platnosti kvůli vysokým teplotám dál zůstává výstraha před nebezpečím vzniku požárů, a to v severozápadní polovině Čech, v Polabí a na jižní a střední Moravě.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK / ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Příbramsko zasáhnou silná vedra, teploty vystoupají až nad 31 stupňů
•Nerostou, v lesích je sucho. Houbaři doufají, že lepší to bude na podzim
•Odpoledne dorazí silné bouřky s přívalovými dešti
Další články
Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR
Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu …
ŠKOLSTVÍ
Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet?
Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si …
LIFESTYLE
Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu!
Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má …
ANKETA
Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody
Louky, které zarůstaly, mokřady, které mizely, i voda, která z krajiny pomalu …
Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici
V neděli kolem jedné hodiny ranní vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě osobního vozu …
DOPRAVA
Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup
Základní škola pod Svatou Horou patří k nejstarším vzdělávacím institucím v Příbrami, …
ROZHOVOR
Z Masarykova letního sídla bude luxusní resort. Zámek Hluboš láká i drobné investory
Historický zámek v Hluboši, kde trávil léta prezident Tomáš Garrigue Masaryk, čeká …
ZAJÍMAVOSTI
Speed Marathon se blíží. Na Příbramsku lidé navrhli desítky rizikových míst
Celostátní akce Speed Marathon, během níž policie po dobu 24 hodin kontroluje …
DOPRAVA
Příbram zahájila turistickou sezonu. Nabízí slevy i komentovanou vycházku po stopách minulosti
Tento víkend patří v Příbrami turistice, historii i společenskému dění. V sobotu 11. a …
AKTUÁLNĚ
Policisté učili děti základní pravidla pro bezpečný přechod komunikace
Policisté se v uplynulých dnech zaměřili na bezpečnost u přechodů pro chodce, a to …
AKTUÁLNĚ




