19. 7. svátek má Čeněk

Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi?

21. prosince 2018   (06:10)
Dalších 23 fotografií v galeriiVánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi?

Nejen ti nejotrlejší zločinci musí prožít vánoční svátky ve výkonu trestu. Jaký je denní režim odsouzených? Navštívili jsme příbramskou věznici.


Vánoce jsou bezpochyby tím nejradostnějším obdobím roku a měly by být svátky lásky, klidu a míru. Čas setkávání s těmi nejbližšími a přáteli. Chvíle, kdy bychom všem měli dát vědět, jak rádi s nimi jsme. Ne všichni mohou být v tomto čase se svými blízkými. Odsouzení v příbramské věznici vnímají toto období spíše jako tísnivé, kdy odloučení od rodin na ně dopadá více než obvykle. Vedení se snaží odsouzeným v tomto adventním čase pomoci překlenout toto období. Pro muže v šedém připravili program, při kterém pečou vánoční cukroví nebo třeba vyrábějí vánoční přání. 
 

Vánoce jsou bezpochyby tím …
Za účasti zkušené vychovatelky, paní Olgy Karasové, si muži ve výkonu trestu vyzkoušeli roli hospodyňky, kdy sami připravovali cukroví. „Když jsem byl na svobodě, aktivně jsem pomáhal při této činnosti i doma. Nepřijde mi, že by to měla být jen povinnost žen. Jsem rád, že se i v tomto prostředí mohu zapojit do přípavy vánoční tabule. Ani na svobodě se těmto zvyklostem v budoucnu určitě nebudu vyhýbat," říká jeden z odsouzených.
Asi patnáct vězňů se za naší přítomnosti v poklidné atmosféře věnovalo výrobě těsta a tvarování rohlíčků. ​„Z celkového počtu odsouzených se této aktivity věnuje asi osmdesátka, ostatní jsou třeba nemocní, nemají zájem nebo jsou v zaměstnání,"  prozradila mluvčí věznice Milena Palková.

Za účasti zkušené vychovatelky, paní Olgy …
Denní režim se pro vězně nemění ani v tomto období. „Návštěvy probíhají standardním způsobem. Jsou povolené jednou měsíčně na tři hodiny s tím, že maximální počet osob je stanoven na čtyři. Jedinou změnou režimu jsou benefity pro některé osoby, ve formě vánočních koncertů nebo duchovních služeb pro věřící. Při vzorném chování lze umožnit i návštěvu partnerky či manželky v soukromí, ale ta podléhá procesu schvalování ředitelem věznice,"  dodává Palková. 

Denní režim se pro vězně nemění ani v tomto …
Podle slovanské tradice má stůl na Štědrý večer symbolizovat hojnost. Bramborový salát se smaženým kaprem a knedlíčkovou či rybí polévkou bývá zvykem. „Vánoční stravu mají i odsouzení. Ke snídani se podává vánočka, k večeři pak bramborový salát se smaženým řízkem. Pro vegetariány nebo osoby které nejedí maso pak vánoční houbový kuba. Navíc si každý odnese balíček se sladkostmi a cukroví," informuje tisková mluvčí.

Podle slovanské tradice má stůl na Štědrý …
„Výkon trestu si odpykává momentálně 960 odsouzených. Věznice s ostrahou je rozdělena do tří kategorií na nízký, střední a vysoký stupeň zabezpečení. V současné době chodí do zaměstnání asi třetina. Z peněz které vydělají, splácejí své pohledávky, které jim vznikly na svobodě." uzavřela Palková.

Tip redakce: 
Příbramská věznice chce postavit další halu a zřídit učiliště
Za zdmi příbramské věznice se můžete potkat jak s neplatičem alimentů, tak i s odsouzeným vrahem
Podívejte se s námi za zdi příbramské věznice
 

„Výkon trestu si odpykává momentálně 960 …

Fotogalerie

Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? () Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (1) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (2) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (3) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (4) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (5) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (6) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (7) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (8) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (9) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (10) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (11) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (12) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (13) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (14) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (15) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (16) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (17) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (18) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (19) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (20) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (21) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (22)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Opět přicházíme s pravidelným přehledem víkendových akcí. 19. července 2019   (21:16) Ve městě přibude pět kamerových bodů Ve městě přibude pět kamerových bodů Městská policie Příbram ve spolupráci s Policií ČR vytipovala sedm lokalit, kde by bylo dobré umístit nové kamerové body. Pět určených míst bude kamerami osazeno do konce letošního roku. 19. července 2019   (17:16) Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří "Kluci pracují ve dne v noci, někdy ani nespí, jen aby měli čtenáři aktuální informace,“ říká Miloslava Ritschlová, redaktorka pribram.cz 19. července 2019   (14:27) Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Nadýchal přes dvě promile 19. července 2019   (11:11) Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Dopravní nehoda omezuje provoz v Rožmitále pod Třemšínem 19. července 2019   (09:26) Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Došlo k vážnému poranění nezletilé osoby 19. července 2019   (08:50) AKTUALIZOVÁNO Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice nefunguje tak, jak bychom si představovali, většinou je prázdná,“ říká Bc. Petra Zemanová, vedoucí týmu služeb sociální péče a sociální pracovnice společnosti Alka 19. července 2019   (06:23) Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Při hasení požáru došlo k výpadku dodávky vody pro obec Lhota u Příbramě a hasiči nakonec museli hledat přírodní zdroje hasební vody 18. července 2019   (20:16) Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Pokud si fenky do 21 dnů od nalezení jejich majitelé nevyzvednou, budou nabídnuty k adopci 18. července 2019   (17:12) Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Centrum se zabývá léčbou cévní mozkové příhody neboli mrtvice. 18. července 2019   (14:41)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz