19. 5. svátek má Ivo

Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi?

21. prosince 2018   (06:10)
Dalších 23 fotografií v galeriiVánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi?

Nejen ti nejotrlejší zločinci musí prožít vánoční svátky ve výkonu trestu. Jaký je denní režim odsouzených? Navštívili jsme příbramskou věznici.


Vánoce jsou bezpochyby tím nejradostnějším obdobím roku a měly by být svátky lásky, klidu a míru. Čas setkávání s těmi nejbližšími a přáteli. Chvíle, kdy bychom všem měli dát vědět, jak rádi s nimi jsme. Ne všichni mohou být v tomto čase se svými blízkými. Odsouzení v příbramské věznici vnímají toto období spíše jako tísnivé, kdy odloučení od rodin na ně dopadá více než obvykle. Vedení se snaží odsouzeným v tomto adventním čase pomoci překlenout toto období. Pro muže v šedém připravili program, při kterém pečou vánoční cukroví nebo třeba vyrábějí vánoční přání. 
 

Vánoce jsou bezpochyby tím …
Za účasti zkušené vychovatelky, paní Olgy Karasové, si muži ve výkonu trestu vyzkoušeli roli hospodyňky, kdy sami připravovali cukroví. „Když jsem byl na svobodě, aktivně jsem pomáhal při této činnosti i doma. Nepřijde mi, že by to měla být jen povinnost žen. Jsem rád, že se i v tomto prostředí mohu zapojit do přípavy vánoční tabule. Ani na svobodě se těmto zvyklostem v budoucnu určitě nebudu vyhýbat," říká jeden z odsouzených.
Asi patnáct vězňů se za naší přítomnosti v poklidné atmosféře věnovalo výrobě těsta a tvarování rohlíčků. ​„Z celkového počtu odsouzených se této aktivity věnuje asi osmdesátka, ostatní jsou třeba nemocní, nemají zájem nebo jsou v zaměstnání,"  prozradila mluvčí věznice Milena Palková.

Za účasti zkušené vychovatelky, paní Olgy …
Denní režim se pro vězně nemění ani v tomto období. „Návštěvy probíhají standardním způsobem. Jsou povolené jednou měsíčně na tři hodiny s tím, že maximální počet osob je stanoven na čtyři. Jedinou změnou režimu jsou benefity pro některé osoby, ve formě vánočních koncertů nebo duchovních služeb pro věřící. Při vzorném chování lze umožnit i návštěvu partnerky či manželky v soukromí, ale ta podléhá procesu schvalování ředitelem věznice,"  dodává Palková. 

Denní režim se pro vězně nemění ani v tomto …
Podle slovanské tradice má stůl na Štědrý večer symbolizovat hojnost. Bramborový salát se smaženým kaprem a knedlíčkovou či rybí polévkou bývá zvykem. „Vánoční stravu mají i odsouzení. Ke snídani se podává vánočka, k večeři pak bramborový salát se smaženým řízkem. Pro vegetariány nebo osoby které nejedí maso pak vánoční houbový kuba. Navíc si každý odnese balíček se sladkostmi a cukroví," informuje tisková mluvčí.

Podle slovanské tradice má stůl na Štědrý …
„Výkon trestu si odpykává momentálně 960 odsouzených. Věznice s ostrahou je rozdělena do tří kategorií na nízký, střední a vysoký stupeň zabezpečení. V současné době chodí do zaměstnání asi třetina. Z peněz které vydělají, splácejí své pohledávky, které jim vznikly na svobodě." uzavřela Palková.

Tip redakce: 
Příbramská věznice chce postavit další halu a zřídit učiliště
Za zdmi příbramské věznice se můžete potkat jak s neplatičem alimentů, tak i s odsouzeným vrahem
Podívejte se s námi za zdi příbramské věznice
 

„Výkon trestu si odpykává momentálně 960 …

Fotogalerie

Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? () Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (1) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (2) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (3) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (4) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (5) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (6) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (7) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (8) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (9) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (10) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (11) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (12) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (13) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (14) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (15) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (16) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (17) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (18) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (19) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (20) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (21) Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi? (22)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: topDalší články

Příbramské divadlo se chystá na venkovní scény, tentokrát se dvěmi inscenacemi Příbramské divadlo se chystá na venkovní scény, tentokrát se dvěmi inscenacemi O venkovní reprízy je velký zájem, představení tak bývají rychle vyprodaná. 19. května 2019   (18:35) Aktuálně: Po střetu motorkáře s autem přistává na dálnici záchranářský vrtulník, dálnice je uzavřena! Aktuálně: Po střetu motorkáře s autem přistává na dálnici záchranářský vrtulník, dálnice je uzavřena! U vážné dopravní nehody zasahují složky IZS 19. května 2019   (15:17) AKTUALIZOVÁNO V Dobříši propuklo nefalšované pouťové veselí V Dobříši propuklo nefalšované pouťové veselí Děti i dospělí si dosyta užili pouťových atrakcí i velký výběr lahůdek na tradičních dobříšských Májovkách. 19. května 2019   (12:36) Na pochod Praha - Prčice se vydalo přes 26.000 turistů Na pochod Praha - Prčice se vydalo přes 26.000 turistů Je to historicky osmá nejvyšší účast. Dle pořadatelů k tomu přispělo pěkné počasí a zřejmě i stoupající chuť lidí chodit ven. 19. května 2019   (08:55) „V nominaci na post starosty mě rodina podporuje,“ říká v pořadu Na slovíčko Jan Konvalinka „V nominaci na post starosty mě rodina podporuje,“ říká v pořadu Na slovíčko Jan Konvalinka Dalším hostem pořadu Na slovíčko je místostarosta města Jan Konvalinka. 19. května 2019   (06:47) Střídající Nizozemec nejen že obral 1.FK o body, ale zachránil i Opavu v lize Střídající Nizozemec nejen že obral 1.FK o body, ale zachránil i Opavu v lize SFC Opava - 1.FK Příbram 2:1 (1:0) V sobotu 18. května zavítala ve čtvrtém nadstavbovém kole o záchranu FORTUNA:LIGY Příbram na stadion v Městských sadech. 18. května 2019   (20:55) Cyklistická koncepce města Cyklistická koncepce města Vítězem prvního ročníku participativního rozpočtu Společně pro Příbram se v loňském roce stal návrh Josefa Hovorky Cyklistická koncepce města – Příbram na kole. S ohledem k blížící se realizaci město vydává dotazník, ve kterém se můžete vyjádřit. 18. května 2019   (17:34) Rozčilený muž odcizil baterii mobilních samaforů Rozčilený muž odcizil baterii mobilních samaforů Vzniklá škoda byla vyčíslena na více než 30 tisíc korun. 18. května 2019   (14:56) Zubní ambulance v nemocnici rozšiřuje ordinační dobu a bere nové pacienty Zubní ambulance v nemocnici rozšiřuje ordinační dobu a bere nové pacienty Počet volných míst je omezený a pravděpodobně neuspokojí poptávku všech zájemců. 18. května 2019   (11:56) Další Američan v Příbrami Další Američan v Příbrami Příbram Bobcats posiluje! Kromě amerického trenéra, o kterém jsme vás již informovali, tento týden přiletěl i Malik Washington. Dvaadvacetiletý rodák z Californie, donedávna hrající za Faulkner University. 18. května 2019   (09:20)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz