Válek: Covid by mohl být vyškrtnut z nemocí, u kterých je třeba izolace
12. listopadu 2022 (18:07)
Nemoc covid-19 by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mohla být vyškrtnuta ze seznamu nemocí, u kterých je povinná izolace. Ministr v Brně na dotaz novinářů řekl, že si dokáže si představit, že by se to stalo v první polovině příštího roku. Dodal ale, že doporučení musejí dát odborníci. Válek dnes v Brně vystoupil na sjezdu České lékařské komory.
"To není něco, co rozhoduje politik, to je věc odborná. Máme tady Národní institut pro zvládání pandemií, který by měl dát jasné doporučení. Ve chvíli, kdy to doporučení zazní, vypadne covid z těchto onemocnění," uvedl ministr.
Dokáže si představit, že by se to stalo v první půlce příštího roku. Předpokladem podle něj bude, že převažující varianta koronaviru omikron nebude dál mutovat a nynější submutace se projeví jako slabé. "Osobně bych byl rád, aby to bylo co nejdříve," uvedl Válek.
O odborné debatě, zda budou ještě u covidu-19 nutné izolace a jak dlouhé, hovořil nedávno epidemiolog Rastislav Maďar. Podle něj začne mezinárodní debata na toto téma na jaře. Také on to ale podmínil tím, že se neobjeví žádná nová nebezpečná varianta viru. Česko samotné si ale podle Maďara nemůže stanovit, že dál nebude po nakažených izolaci požadovat. Mohlo by to znamenat potíže třeba při cestování.
Podobně dnes mluvil také Válek. "Situaci velmi intenzivně monitorujeme a já jsem pověřil konkrétního člověka na ministerstvu zdravotnictví, aby to pravidelně hlídal. A možná to budeme my, kteří to téma vyzdvihneme a navrhneme," uvedl ministr.
V současnosti je převažující variantou koronaviru právě omikron, který způsobuje jiné příznaky než původní covid, chybí například dříve typická ztráta čichu a chuti, a onemocnění u většiny lidí nemá tak závažný průběh. Je ale výrazně nakažlivější. Od konce června proto Česko prožilo dvě mírné covidové vlny, kdy maximum pozitivních testů za den byl kolem 4700 a v nemocnicích byly maximálně necelé 2000 covidových pacientů.
V současnosti je převažující variantou koronaviru právě omikron, který způsobuje jiné příznaky než původní covid, chybí například dříve typická ztráta čichu a chuti, a onemocnění u většiny lidí nemá tak závažný průběh. Je ale výrazně nakažlivější. Od konce června proto Česko prožilo dvě mírné covidové vlny, kdy maximum pozitivních testů za den byl kolem 4700 a v nemocnicích byly maximálně necelé 2000 covidových pacientů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Desetitisíce lidí v Praze protestovaly proti strachu a nenávisti
•Protivládní demonstrace zaplnila polovinu Václavského náměstí
•Dvě třetiny Čechů spoří na energiích, méně vytápějí a svítí
Další články
Běžecký kros v Bezděkově pod Třemšínem slibuje náročný terén i krásnou přírodu
Devítikilometrový závod v členitém lesním terénu, prudká stoupání i rychlý finiš. To …
V galerii zažijete umění po setmění s Lillou Gombos
Ve čtvrtek 21. srpna od 21:00 proběhne v Galerii F. Drtikola v Příbrami noční …
Zlato z Mistrovství Evropy a nové šance pro malé sportovce
Sportovní oddíl aerobiku z Oxygenu prožil nezapomenutelnou jarní sezónu, kterou …
Zavíječ ničí buxusy na hřbitovech. Technické služby zahajují plošné odstranění
Kvůli masivnímu napadení buxusů zavíječem zimostrázovým přistupují Technické služby …
Na dálnici D4 se na Příbramsku znovu proháněla závodní formule
Na dálnici D4 se v pondělí 18. srpna prohnala formule. Videozáznam koloval na …
VIDEO
Humor jako přežití: Češi bodují tam, kde jiní brečí
Zapomeňte na medaile. Češi získali titul, který se nedá zarámovat, ale rozhodně se dá …
Výcvik u dělostřeleckého pluku v Jincích absolvovaly desítky studentů
Letní vojenskou přípravu, která vyvrcholila slavnostní přísahou, úspěšně dokončilo 60 …
Letní bojovka na Nováku: dobrodružství a zábava pro děti
Srpnová Letní bojovka na Nováku slibuje odpoledne plné her, soutěží a smíchu. Kapacita …
Lavičky z odpadu? Lesopark Vojtěch vsadil na retextil — a vypadá skvěle
Lesopark Vojtěch, dříve známý jako lesopark Odvaly, se rozkládá na rekultivovaném …
SPARTAK CUP 2025: Mladí fotbalisté bojovali nejen o vítězství, ale i za dobrou věc
V sobotu 16. srpna se na hřišti Spartaku Příbram odehrál výjimečný turnaj kategorie …
FOTO





