7. 12. svátek má Ambrož

V Příbrami je betlém, který pro svou velikost není kde vystavit

26. prosince 2019   (13:17)
V Příbrami je betlém, který pro svou velikost není kde vystavit

„Jedna část betlému je vystavena na dole Řimbaba s jinými historickými betlémy a druhá, největší část, je v krabicích,“ uvedl Ján Chvalník, předseda spolku Příbramští betlémářiPříbramsko je největší betlémářská oblast v Čechách. Velký rozkvět můžeme zařadit do období let 1820 - 1938. Válka a následovně éra totalitního režimu tento vývoj zbrzdily, ne však natolik, aby tato tradice stavění jesliček úplně zanikla. V našem regionu je spousta věřících lidí, rodin, kteří jesličky stavěli a dosud staví. Traduje se, že jesličky byly na Příbramsku v každé rodině. Působilo zde několik desítek profesionálních řezbářů, daleko víc však lidových tvůrců - amatérů a všeumělů z řad zdejších havířů.  

Spolek Příbramští betlémáři sdružuje a spolupracuje nejen s betlémáři, ale i s řezbáři jak z regionu, tak z celé České republiky a zahraničí. K dnešnímu dni má 55 členů. Místních je 28, ostatní jsou z různých měst republiky.

Předsedou spolku je Ján Chvalník, který nám poskytl rozhovor.

Odlišují se příbramské jesličky od betlémů z ostatních koutů země?
Příbramské betlémy, neboli jesličky, jsou výjimečné. Mají většinou velká města, pozadí se vytváří z cákaného papíru, který znázorňuje skály v podzemí. U některých jsou jako čestná stráž u jeskyně horníci. Další zajímavostí jsou chlebové jesličky, soustružené figurky, různí darovníci, trakářníci, pod stromem klečáci, ležáci, diviši, kominíci a nechybí muzikanti, houslisti, dudáci. Ve velkých příbramských jesličkách se často vyskytuje Ježíšek voskový.

Z jakých materiálů se jesličky na Příbramsku vyráběly?
K výrobě jesliček se používaly různé materiály, převážně dřevo smrkové a lipové. Dále již zmiňovaná chlebová hmota, která se tvořila s mouky, klihové vody a pilin. Dále to byly betlémy papírové, ojediněle voskové (převážně Ježíšek), sádrové a z hlíny.

Zachovala se v Příbrami tradice řezbářství dodnes? Mají dnešní mladí lidé zájem o toto řemeslo?
Řezbářská tradice pokračuje, na  Příbramsku je několik řezbářů. Bohužel někteří se nechtějí svými výtvory pochlubit, a to z důvodu obavy z krádeže. Z mladších je to dost slabé. Na dole Řimbaba v letním období provádím kurz pro začátečníky, ale mám jen dva až tři zájemce. Můžeme však říci, že tradice stavění betlémů pokračuje.

Od roku 1999 vydáváte medaile s betlémářskou tématikou. Jaká vyjde letos?
Ano, spolek vydává tzv. vánoční medaile. Letos je to milínský kostel, zasvěcený Sv. Václavu.

Od roku 1990 pořádáte tradiční výstavy betlémů na Svaté Hoře a ve spolupráci s Hornickým muzeem Příbram v místním zámečku. Jaký je Váš nejcennější betlém, které mohou lidé na výstavách vidět?
Všechny jsou vzácné, neboť každý je originální, nejsou stejné.

Od roku 1998 budujete spolkový betlém současných tvůrců nejen z našeho regionu, ale z celé České republiky a Slovenska.
Ano, s nápadem vytvořit spolkový betlém jsem přišel v roce 1998. Od této doby má již několik stovek figurek, staveb, zvířat, stromů. Bohužel pro svoji velikost ho nemáme kde vystavit. Jedna část je vystavena na dole Řimbaba s jinými historickými betlémy a druhá, největší část, je v krabicích.

Stává se často, že se lidé na Příbramsku svých betlémů zbavují?
Jen co jsem já zaznamenal z vyprávění pamětníků, z našeho regionu odešlo neznámo kam  několik historických betlémů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová, foto pixabay

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz