17. 1. svátek má Drahoslav
V Příbrami je betlém, který pro svou velikost není kde vystavit

26. prosince 2019   (13:17)
V Příbrami je betlém, který pro svou velikost není kde vystavit

„Jedna část betlému je vystavena na dole Řimbaba s jinými historickými betlémy a druhá, největší část, je v krabicích,“ uvedl Ján Chvalník, předseda spolku Příbramští betlémáři


Příbramsko je největší betlémářská oblast v Čechách. Velký rozkvět můžeme zařadit do období let 1820 - 1938. Válka a následovně éra totalitního režimu tento vývoj zbrzdily, ne však natolik, aby tato tradice stavění jesliček úplně zanikla. V našem regionu je spousta věřících lidí, rodin, kteří jesličky stavěli a dosud staví. Traduje se, že jesličky byly na Příbramsku v každé rodině. Působilo zde několik desítek profesionálních řezbářů, daleko víc však lidových tvůrců - amatérů a všeumělů z řad zdejších havířů.  

Spolek Příbramští betlémáři sdružuje a spolupracuje nejen s betlémáři, ale i s řezbáři jak z regionu, tak z celé České republiky a zahraničí. K dnešnímu dni má 55 členů. Místních je 28, ostatní jsou z různých měst republiky.

Předsedou spolku je Ján Chvalník, který nám poskytl rozhovor.

Odlišují se příbramské jesličky od betlémů z ostatních koutů země?
Příbramské betlémy, neboli jesličky, jsou výjimečné. Mají většinou velká města, pozadí se vytváří z cákaného papíru, který znázorňuje skály v podzemí. U některých jsou jako čestná stráž u jeskyně horníci. Další zajímavostí jsou chlebové jesličky, soustružené figurky, různí darovníci, trakářníci, pod stromem klečáci, ležáci, diviši, kominíci a nechybí muzikanti, houslisti, dudáci. Ve velkých příbramských jesličkách se často vyskytuje Ježíšek voskový.

Z jakých materiálů se jesličky na Příbramsku vyráběly?
K výrobě jesliček se používaly různé materiály, převážně dřevo smrkové a lipové. Dále již zmiňovaná chlebová hmota, která se tvořila s mouky, klihové vody a pilin. Dále to byly betlémy papírové, ojediněle voskové (převážně Ježíšek), sádrové a z hlíny.

Zachovala se v Příbrami tradice řezbářství dodnes? Mají dnešní mladí lidé zájem o toto řemeslo?
Řezbářská tradice pokračuje, na  Příbramsku je několik řezbářů. Bohužel někteří se nechtějí svými výtvory pochlubit, a to z důvodu obavy z krádeže. Z mladších je to dost slabé. Na dole Řimbaba v letním období provádím kurz pro začátečníky, ale mám jen dva až tři zájemce. Můžeme však říci, že tradice stavění betlémů pokračuje.

Od roku 1999 vydáváte medaile s betlémářskou tématikou. Jaká vyjde letos?
Ano, spolek vydává tzv. vánoční medaile. Letos je to milínský kostel, zasvěcený Sv. Václavu.

Od roku 1990 pořádáte tradiční výstavy betlémů na Svaté Hoře a ve spolupráci s Hornickým muzeem Příbram v místním zámečku. Jaký je Váš nejcennější betlém, které mohou lidé na výstavách vidět?
Všechny jsou vzácné, neboť každý je originální, nejsou stejné.

Od roku 1998 budujete spolkový betlém současných tvůrců nejen z našeho regionu, ale z celé České republiky a Slovenska.
Ano, s nápadem vytvořit spolkový betlém jsem přišel v roce 1998. Od této doby má již několik stovek figurek, staveb, zvířat, stromů. Bohužel pro svoji velikost ho nemáme kde vystavit. Jedna část je vystavena na dole Řimbaba s jinými historickými betlémy a druhá, největší část, je v krabicích.

Stává se často, že se lidé na Příbramsku svých betlémů zbavují?
Jen co jsem já zaznamenal z vyprávění pamětníků, z našeho regionu odešlo neznámo kam  několik historických betlémů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto pixabayDalší články

Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého momentu a okradl příbramské hasiče. 17. ledna 2020   (14:03) Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07) Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Nehoda si vyžádala zranění jedné osoby 17. ledna 2020   (08:47) Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Zastupitelé obdrželi dokument podepsaný 173 občany, kteří s moderní kašnou nesouhlasí. O nové podobě kašny by se mělo znovu rozhodnout v březnu 17. ledna 2020   (06:07) Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Policisté kontrolují CHKO pomocí terénních vozidel, čtyřkolek a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. 16. ledna 2020   (19:26) Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Před fiktivní soutěží o mobilní telefon iPhone 11 varuje Česká pošta. Na sociálních sítích se začaly objevovat klamavé zprávy. Podvodná hra se projevuje také formou úhrady poštovného ve výši 51 korun. 16. ledna 2020   (17:06) Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Energetici před dalšími pracemi odpojí v místě elektřinu 16. ledna 2020   (14:01) Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Policie stíhá muže kvůli střelbě na auto a cisternu, hrozí mu 20 let vězení Kriminalisté zahájili proti pětatřicetiletému muži z Prahy trestní stíhání pro pokus zvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného na dvou a více osobách 16. ledna 2020   (13:09) Nepřehlédněte Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté pátrají po svědcích dvou dopravních nehod Příbramští policisté hledají svědky dvou dopravních nehod, ke kterým došlo 13. - 14. ledna 16. ledna 2020   (11:01)


Související články

Hornické muzeum Příbram oslaví výročí rekordu v dole Vojtěch Hornické muzeum Příbram letos návštěvníkům připomene 145 let od světového rekordu v dosažení kilometru svislé hloubky v dole Vojtěch. V Památníku Vojna v Lešeticích bude také připravena tematická výstava k 75. výročí konce druhé světové války 15. ledna 2020   (13:39) Památkáři doporučují prohlásit repliku Karlova mostu v Dobříši za kulturní památku Ačkoliv se jedná o poslední klasický kamenný most ve městě, uvažovalo se původně o jeho demolici. Investor ho neměl v úmyslu rekonstruovat, a to z důvodu jeho havarijního stavu 14. ledna 2020   (18:39) Josef Mánes: Milenkou slavného malíře byla dcera truhláře z Kňovic na Sedlčansku Slavný Mánesův portrét Josefína je údajně podobiznou jeho služebné Františky Šťovíčkové, která se narodila ve vísce Kňovice. Mánes ji miloval, za svou lásku však bojovat nedokázal 13. ledna 2020   (18:44) Když řeka zamrzla, přišli na řadu ledaři. Sklepení místních hostinců se plnila ledem z Vltavy Ledovalo se zpravidla již před Vánoci, současně s výlovem rybníka. Od rána se scházeli chlapi s háky a sekerami, aby se dali do práce 12. ledna 2020   (14:32) Nejdříve honosný zámek, poté pivovar, dnes ruina. Jinecký zámek již léta čeká na investora Památkově chráněný zámek s přilehlými pozemky v samotném centru městyse na okraji Brd se prodává přes 20 let 9. ledna 2020   (18:05)

Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz