4. 3. svátek má Stela




V Minizoo na Nováku se narodilo kůzle

3. března 2020   (14:54)
V Minizoo na Nováku se narodilo kůzle
foto: pribram.cz

Před třemi týdny ošetřovatelé při ranní obchůzce v salaši objevili narozené jehně, první březnový den je čekalo překvapení v podobě kůzlátka


Před třemi týdny, v době, kdy se nad Českem prohnala větrná smršť Sabine, se v minizoo na Nováku narodilo první letošní mládě. Je jím malé jehně. Ošetřovatelé ho objevili při ranní obchůzce uvnitř v salaši. Je to holčička a právě v těchto dnech se pro ni vybírá jméno. Rozhoduje se mezi Sabinkou a Apolenkou. Jaké jméno zvítězí, rozhodnou sami lidé. Anketa končí již tento pátek.

Pokud nenastanou žádné komplikace, mělo by jehně v minizoo vyrůstat až do léta. Na letní sezónu pak bude i se zbytkem stáda převezeno do některé z motýlích rezervací. Zde bude spásat trávu a pomáhat tak udržet ideální podmínky pro motýly, kterých je dnes v přírodě čím dál méně.
V areálu Nového rybníka se mohou děti seznámit i s dalšími domácími zvířaty. Největším jarním lákadlem vždy bývají skotačící kůzlátka. Ani letos tomu nebude jinak. První letošní kůzle se narodilo v noci ze soboty na neděli. I v tomto případě se jednalo o přirozený porod a ošetřovatelé mládě našli při pravidelné ranní obchůzce. Jeho pohlaví určí až pracovníci Ochrany Fauny ČR, kteří ho v nejbližší době přijedou do Příbrami zkontrolovat.
Všechna zvířata v Minizoo se pomalu připravují na příchod jara. Jsou nově naočkovaná, označená a mají krásně upravená kopýtka. I nadále jsou ohrady přístupné, ošetřovatelé však návštěvníky prosí, aby byli k mláďatům ohleduplní a nevstupovali dovnitř do salaše.

O uzavření výběhu prozatím neuvažujeme. Pokud se lidé budou chovat ohleduplně jako doposud, ani ho zavírat nebudeme. Loni jsme k tomu bobužel přistoupit museli, protože lidé narozená mláďata rušili," uvedl Petr Trojan, vedoucí areálu Nový rybník.

První ovce a kozy se do minizoo nastěhovaly koncem června v roce 2018. Jen o pár dnů později se zaplnily i všechny tři voliéry. Svůj nový domov tu mimo jiné našli opeřenci, kteří si díky svému handicapu již nikdy nezalétají. Dvě káňata lesní, puštík obecný a kalous ušatý. Osazenstvo voliér se však průběžně mění, svůj domov tu našly například i poštolky a hrdličky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová








Další články

Řidičce se udělalo nevolno a u benzínky narazila do kamionu Řidičce se udělalo nevolno a u benzínky narazila do kamionu Přibližně hodinu po poledni ve středu 4. března zasahovali hasiči a záchranáři u … DOPRAVA Únor byl teplotně nadprůměrný. Patří k teplejším v historii měření Únor byl teplotně nadprůměrný. Patří k teplejším v historii měření Letošní únor byl na území České republiky hodnocen jako teplotně normální, přesto … POČASÍ Příbram chce slyšet váš hlas: podpořte akční plán služeb 2027 Příbram chce slyšet váš hlas: podpořte akční plán služeb 2027 Odbor sociálních věcí a zdravotnictví města Příbram připravuje Akční plán rozvoje … AKTUÁLNĚ V květnu nebo červnu půjde k zemi most u Jíloviště. Kraj už vybral zhotovitele za 193 milionů V květnu nebo červnu půjde k zemi most u Jíloviště. Kraj už vybral zhotovitele za 193 milionů V průběhu druhého čtvrtletí tohoto roku začne stavba nového mostu přes dálnici D4 u … DOPRAVA Příbram chystá levnější jízdné do Prahy. Opozice chce změny u nádraží Příbram chystá levnější jízdné do Prahy. Opozice chce změny u nádraží Parkovací dům u nádraží se začíná plnit a město už připravuje další kroky, které mají … POLITIKA Zákaz sekání o nedělích? Příbram chystá vyhlášku, která změní víkendy Zákaz sekání o nedělích? Příbram chystá vyhlášku, která změní víkendy Město Příbram připravuje novou obecně závaznou vyhlášku, která má omezit hlučné … BLESKOVÁ ZPRÁVA Slunce vítá novou sezónu v Podbrdském muzeu Slunce vítá novou sezónu v Podbrdském muzeu S prvními jarními paprsky přichází i nová muzejní sezóna. Podbrdské muzeum v Rožmitále … Který fotbalový klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Hlasujte v naší anketě Který fotbalový klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Hlasujte v naší anketě Fotbal má na Příbramsku silnou tradici a své fanoušky napříč generacemi. Každý víkend … ANKETA Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem Za otrávení své matky metanolem si muž z Příbramska odpyká 15 let vězení. Trest mu v … AKTUÁLNĚ
Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě Vidina exotické dovolené, slunce a odpočinku se dvěma ženám během chvíle proměnila v … KRIMI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz