V Dobříši dokončili opravu památkově chráněného mostu
15. srpna 2025 (09:18)
foto: Rekonstrukce památkově chráněného mostu / Denisa Havlíčková -nasedobrissko.cz
V Dobříši skončila téměř dvouletá rekonstrukce památkově chráněného mostu, který je zmenšenou kopií pražského Karlova mostu. Oprava, jež vyžadovala pečlivou práci s původními kameny, vyšla na téměř 17 milionů korun.
Rekonstrukce mostu v Dobříši začala na podzim 2023 a původně se plánovala jako běžná oprava. Během prací však odborníci zjistili vážné statické problémy i v zachovalých částech, a proto rozhodli o kompletní přestavbě. Velké opracované kameny byly pečlivě rozebrány, očíslovány a následně znovu složeny na původní místo tak, aby se zachoval historický vzhled.
Most je významnou místní památkou nejen díky své podobě Karlovu mostu, ale také kvůli tragickému příběhu, který ho provází. Vznikl na památku Marie Anny Kloibrové z Českého Krumlova, která se v roce 1829 utopila při převrácení kočáru v rozvodněném potoce. Rodina oběti stavbu financovala.
Plán na nahrazení mostu novou stavbou vzbudil odpor místních obyvatel i zastupitelů, kteří podpořili petici Okrašlovacího spolku Dobříš. Díky tomu byl most nakonec prohlášen za kulturní památku, což určilo i náročný průběh opravy s nutností zachovat původní podobu. Auta po mostě začala jezdit už v prosinci minulého roku, dokončovací práce ale pokračovaly ještě několik měsíců pod mostem a v jeho okolí.
Podle Josefa Holka ze Středočeské správy a údržby silnic je stavba nyní zkolaudovaná a předaná, čímž byla úspěšně zakončena jedna významná památková rekonstrukce v regionu.
Plán na nahrazení mostu novou stavbou vzbudil odpor místních obyvatel i zastupitelů, kteří podpořili petici Okrašlovacího spolku Dobříš. Díky tomu byl most nakonec prohlášen za kulturní památku, což určilo i náročný průběh opravy s nutností zachovat původní podobu. Auta po mostě začala jezdit už v prosinci minulého roku, dokončovací práce ale pokračovaly ještě několik měsíců pod mostem a v jeho okolí.
Podle Josefa Holka ze Středočeské správy a údržby silnic je stavba nyní zkolaudovaná a předaná, čímž byla úspěšně zakončena jedna významná památková rekonstrukce v regionu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: Anna Svobodová,ČTK
Další články
Když se hýbe tělo, uklidní se i hlava: proč je sport klíčem k psychické pohodě
Pohyb se v posledních letech stal přirozenou součástí péče o duševní zdraví. Stále …
Středočeská divadla si rozdělí z krajských dotací 5,5 milionu korun
Tři středočeská divadla, kladenské, příbramské a mladoboleslavské, si rozdělí z …
Meteorologové vydali výstrahu na silnou ledovku
Přes střední Evropu postupuje k východu frontální systém a po přední straně brázdy …
Gastro agent: Šáša Burger
Rychlé občerstvení v centru města má jednoduchý úkol: nasytit, nezdržovat a …
Fast food
Výstup na Pražák se vydařil i přes chumelenici na vrcholu
Tradiční lednový Výstup na Pražák se letos uskutečnil v sobotu 10. ledna a znovu …
FOTOGALERIE
Příbram doplácí na změnu financování nepedagogů. Město musí ze svého pokrýt až 30 milionů
Od letošního roku přešlo financování nepedagogických pracovníků – tedy školníků, …
Nepřehlédněte
Světoznámé kvarteto Cello Republic vystoupí v úterý 13. ledna v Příbrami
Cello Republic je soubor složený ze čtyř violoncellistů, kteří si po studiích na …
VK TROX Příbram předvedl nejlepší výkon sezony, v extralize smetl Benátky 3:0
Volejbalová ČEZ extraliga mužů nabídla v Příbrami špičkový duel, který sledovali …
Sport
Zlatý Ámos má zástupkyni i z Příbramska. Žáci nominovali učitelku z Rožmitálu
Anketa Zlatý Ámos, která už více než tři desetiletí oceňuje nejoblíbenější učitele v …
Silné mrazy ohrožují zvířata: veterináři vyzývají chovatele k větší péči
Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti s aktuální vlnou mrazů upozorňuje …




