V Dobříši dnes začnou řidiči jezdit přes mostní provizorium přes Pilský potok
8. dubna 2022 (06:23)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Památkově chráněný most je v havarijním stavu a doprava přes něj už nebyla bezpečná, proto musel být 3. února uzavřen.
V Dobříši na Příbramsku začnou řidiči od dnešního dne jezdit přes mostní provizorium umístěné nad památkově chráněným mostem přes Pilský potok. Auta se tak budou moci vrátit do této části Pražské ulice a nebudou ho muset objíždět po silnici druhé třídy na Starou Huť. Mostní provizorium dělníci instalovali koncem března a dodělávali nájezdové rampy, dnes stavba obstála při zátěžové zkoušce. Do provozu bude uvedena o týden dříve, než se plánovalo, informovala mluvčí krajské správy a údržby silnic Petra Kučerová.
Památkově chráněný most je v havarijním stavu a doprava přes něj už nebyla bezpečná, proto musel být 3. února uzavřen. Jeho oprava začne v příštím roce, do té doby budou řidiči jezdit v kyvadlovém režimu přes mostní provizorium dlouhé 21 metrů. Má vysokou zatížitelnost, takže unese i nákladní auta a autobusy.
"Včera tam probíhaly poslední zátěžové zkoušky a dnes v 8:00 se otevře provoz. Bude to na semafory, protože se tam vejde jen jeden pruh," řekl novinářům starosta Pavel Svoboda (Pro Dobříš).
Most přes Pilský potok silničáři původně chtěli zbourat a nahradit novou stavbou. Okrašlovací spolek Dobříš s tím ale nesouhlasil a inicioval protestní petici, kterou podpořili dobříšští i středočeští zastupitelé. Most byl předloni prohlášen památkou, a byla tak definitivně odvrácena jeho demolice.
Historický most byl podle petice vybudovaný kolem roku 1830 jako miniaturní replika Karlova mostu v Praze. Předseda okrašlovacího spolku Petr Kadlec upozornil na to, že jde o poslední klasický kamenný most v Dobříši, který vydržel do současnosti. Most údajně vznikl na památku tragické události, kdy se s nevěstou Marií Annou Kloibrovou z Českého Krumlova v červnu 1829 v brodu převrhl kočár a dívka se v rozvodněném Pilském potoce utopila. Stavbu zaplatila její rodina.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Dělníci v Dobříši osadili mostní provizorium, které nahradí zavřený kamenný most
•Dobříšská radnice se obává poničení kamenného mostu před jeho opravou
•Cenná socha z kamenného mostu v Dobříši nebyla zničena opilci, ale při záměrné bezpečnostní akci
Další články
Dva lupiči okradli ženu v zastávce v Příbrami
Kriminalisté se zabývají přepadením v Příbrami, které se stalo v úterý …
AKTUÁLNĚ
Středočeská města včetně Příbrami dostala nová kola pro děti. Pomohou s výukou bezpečné jízdy
Středočeský kraj pokračuje v podpoře dopravní výchovy dětí. Letos rozdělil desítky …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Kozárovicích spadl muž ze žebříku
Vrtulník letecké záchranné služby přistál v úterý v Kozárovicích.
Další silniční kontroly odhalily desítky přestupků: špatný technický stav vozidel o řidiče pod vlivem alkoholu
Policisté se na Příbramsku zaměřili na bezpečnost nejzranitelnějších účastníků …
DOPRAVA
Včely, sady, děti, odpady. Příbram podpoří projekty, které mají smysl
Zatímco se na celostátní úrovni mění priority Ministerstva životního prostředí a v …
POLITIKA
Opilý mladík z Příbramska vezl čtyři dívky. Policie zasahovala u diskotéky plné nezletilých
Páteční noční kontrola diskotéky (17. dubna) na Volyňsku na Strakonicku odhalila hned …
Matriky nestíhají? Po zrušení kastrací mění pohlaví rekordní počet lidí
Česká republika zažívá výraznou změnu v oblasti práv transgender osob. Po zrušení …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor, Příbramačky! Prozradíme vám, jaké kabelky letos vládnou jaru
Máte slabost pro kabelky? Pak zbystřete. Nová sezona jaro léto 2026 přináší trendy, …
LIFESTYLE
Tretera s Gangsterem ovládli úvod Českého skokového poháru. V Martinicích rozhodoval čas
Jubilejní 25. ročník Českého skokového poháru odstartoval v neděli 19. dubna v …
SPORT
Ukliďme svět kolem nás: Oslavte Den Země aktivně!
Každý rok si 22. dubna lidé po celém světě připomínají Den Země – svátek, který patří …
PŘÍRODA



