14. 12. svátek má Lýdie

V českých městech se prosazují elektrobusy. V Příbrami se to zatím nepovedlo

14. listopadu 2019   (06:12)
V českých městech se prosazují elektrobusy. V Příbrami se to zatím nepovedlo

Nevýhodou elektrobusů je vysoká pořizovaní cena, v některých městech nezvládnou ujet celodenní směnu


Od začátku prosince už v ulicích Příbrami nebude možné potkat autobus městské hromadné dopravy, který by byl starší sedmi let. Všechny autobusy budou mít jednotný design a ponesou znak města. Všechny také budou dieselové. O elektrobusech město Příbram zatím neuvažuje.

„Provoz autobusů na ekologická paliva je věc, která je velmi populární a dobře se propaguje. I nás tato možnost napadla a zvažovali jsme její efektivitu a proveditelnost. Naše město je však natolik kopcovité, že si zde elektřinou poháněné autobusy dokáži jen těžko představit,“ uvedl Jan Konvalinka, starosta města Příbram.

„Nové autobusy splňují přísné emisní normy. Jednání o elektrobusech je však možné kdykoliv otevřít. Společnost Arriva je vstřícným partnerem,“ dodal starosta.

Pro města jsou elektrobusy atraktivní především kvůli jejich tichému a ekologickému provozu. Výhodou jsou i nízké provozní náklady. Každý ujetý kilometr stojí zhruba dvě koruny, kdežto náklady na naftové autobusy se pohybují okolo devíti, deseti korun na kilometr.
 
Jako první v Česku je na podzim roku 2017 nasadil dopravní podnik v Hranicích na Přerovsku, kde však loni jeden vůz shořel. Škoda byla přes deset milionů korun. Přestože začaly elektrobusy postupně pořizovat i další města, zatím jich v Česku moc nejezdí. Jednu z největších flotil elektrobusů provozuje Arriva v Třinci, kde jich jezdí deset.
 
Jednotky elektrobusů jezdí i v Ostravě a Praze. V Ostravě však nezvládnou ujet celodenní směnu, mohou tedy sloužit jen při takzvaných dělených směnách. Možností je průběžné nabíjení na konečné v řádu minut. Nabíjecí stanice jsou však poměrně drahé. Elektrobusy tak využívají především dopravci ve městech, kde funguje tramvajová a trolejbusová doprava. Podniky totiž mohou využívat napájecí infrastrukturu například z tramvajové sítě.
 
Další nevýhodou elektrobusů je i jejich vysoká pořizovací cena. Ta se pohybuje na úrovni trolejbusů a je dvojnásobná proti ceně klasických autobusů.

V Evropě jich zatím nejvíce jezdí v Eindhovenu a v Londýně. Řada zemí preferuje hybridní autobusy, v kterých se baterie používá hlavně na rozjezd a pobyt v zastávce.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hustý dým je vidět na kilometry 14. prosince 2019   (14:14) AKTUALIZOVÁNO Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Už několik dní se řidiči potýkají s dopravními komplikacemi při výjezdu z obchodních domů. 14. prosince 2019   (13:13) Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. 14. prosince 2019   (09:50) Flusárna se probrala ze tmy Flusárna se probrala ze tmy Ačkoliv je Flusárna frekventovanou spojnicí mezi starou Příbramí a sídlištěm, byla dlouhé roky zahalena tmou. To se změnilo instalací nového osvětlení. 14. prosince 2019   (07:38) Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Hrozí poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a budovách. 13. prosince 2019   (19:24) U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti Záchranné složky vyjížděly dnes po patnácté hodině k dopravní nehodě, hasiči vyhodnotili havárii jako mimořádnou událost. 13. prosince 2019   (16:46) Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Svatá Lucie před Vánoci kontrolovala pořádnost hospodyněk. Pokud neměly naklizeno, tvrdě je potrestala 13. prosince 2019   (13:24) Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Při návštěvě areálu Nový rybník dbejte opatrnosti. 13. prosince 2019   (10:45) Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Komunitní lednice v Příbrami funguje již téměř rok a půl. Bez pomoci potravinové banky by však neplnila svůj účel 13. prosince 2019   (08:45) Adventní akce pokračují Adventní akce pokračují Další pozvánka v této předvánoční době zcela logicky směřuje ke stříbrné adventní neděli, kterou v Příbrami můžeme společně prožít na náměstí 17. listopadu. 13. prosince 2019   (06:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz