6. 12. svátek má Mikuláš

V českých městech se prosazují elektrobusy. V Příbrami se to zatím nepovedlo

14. listopadu 2019   (06:12)
V českých městech se prosazují elektrobusy. V Příbrami se to zatím nepovedlo

Nevýhodou elektrobusů je vysoká pořizovaní cena, v některých městech nezvládnou ujet celodenní směnuOd začátku prosince už v ulicích Příbrami nebude možné potkat autobus městské hromadné dopravy, který by byl starší sedmi let. Všechny autobusy budou mít jednotný design a ponesou znak města. Všechny také budou dieselové. O elektrobusech město Příbram zatím neuvažuje.

„Provoz autobusů na ekologická paliva je věc, která je velmi populární a dobře se propaguje. I nás tato možnost napadla a zvažovali jsme její efektivitu a proveditelnost. Naše město je však natolik kopcovité, že si zde elektřinou poháněné autobusy dokáži jen těžko představit,“ uvedl Jan Konvalinka, starosta města Příbram.

„Nové autobusy splňují přísné emisní normy. Jednání o elektrobusech je však možné kdykoliv otevřít. Společnost Arriva je vstřícným partnerem,“ dodal starosta.

Pro města jsou elektrobusy atraktivní především kvůli jejich tichému a ekologickému provozu. Výhodou jsou i nízké provozní náklady. Každý ujetý kilometr stojí zhruba dvě koruny, kdežto náklady na naftové autobusy se pohybují okolo devíti, deseti korun na kilometr.
 
Jako první v Česku je na podzim roku 2017 nasadil dopravní podnik v Hranicích na Přerovsku, kde však loni jeden vůz shořel. Škoda byla přes deset milionů korun. Přestože začaly elektrobusy postupně pořizovat i další města, zatím jich v Česku moc nejezdí. Jednu z největších flotil elektrobusů provozuje Arriva v Třinci, kde jich jezdí deset.
 
Jednotky elektrobusů jezdí i v Ostravě a Praze. V Ostravě však nezvládnou ujet celodenní směnu, mohou tedy sloužit jen při takzvaných dělených směnách. Možností je průběžné nabíjení na konečné v řádu minut. Nabíjecí stanice jsou však poměrně drahé. Elektrobusy tak využívají především dopravci ve městech, kde funguje tramvajová a trolejbusová doprava. Podniky totiž mohou využívat napájecí infrastrukturu například z tramvajové sítě.
 
Další nevýhodou elektrobusů je i jejich vysoká pořizovací cena. Ta se pohybuje na úrovni trolejbusů a je dvojnásobná proti ceně klasických autobusů.

V Evropě jich zatím nejvíce jezdí v Eindhovenu a v Londýně. Řada zemí preferuje hybridní autobusy, v kterých se baterie používá hlavně na rozjezd a pobyt v zastávce.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: mir foto pixabay

Další články

O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok. Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při … Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům V Seifertově ulici naproti poliklinice Ravak by mohly vyrůst nové bytové domy. O … Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Policisté prošetřují okolnosti tragické nehody, která se stala v neděli v noci na … Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Meteorologové upozorňují na to, že v noci a ráno se může ojediněle tvořit náledí nebo … Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Blíží se doba tradičních domácích zabijaček. Bez čeho by se ale ta pravá jistě … Komerční sdělení V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance Od 22. listopadu platí pro zaměstnavatele povinnost testovat pracovníky bez očkovaní. Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Lyžování na Monínci o víkendu přilákalo stovky lidí.
Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz