14. 12. svátek má Lýdie

V Brdech vznikly nové tůňky. Zaženou sucho a přitáhnou vzácné obojživelníky

16. listopadu 2019   (14:38)
V Brdech vznikly nové tůňky. Zaženou sucho a přitáhnou vzácné obojživelníky

Nové tůně byly vybudovány na Padrtích a v blízkosti Strašic. Na jaře se naplní žabími snůškami


Brdy jsou nejmladší Chráněnou krajinnou oblastí v Česku. Byla zřízena k 1. lednu 2016 na území zrušeného vojenského újezdu a několika stávajících brdských přírodních parků. Předmětem ochrany je přírodní bohatství s cennými lesními porosty, loukami, vřesovišti, ale i mokřady a desítkami potoků.

Spolu s ukončením vojenské činnosti však z Brd pomalu mizí některé cenné druhy rostlin a živočichů. Tím, že se tu již nepohybuje těžká vojenská technika, se na místech původního bezlesí usazují náletové dřeviny a ohrožují tak vzácná vřesoviště. Zároveň již nepřibývají prohlubně po vybuchlé munici, které by po naplnění vodou skýtaly útočiště vzácným obojživelníkům.

Zatímco dříve se o Brdy „starali“ vojáci, dnes jsou pod dohledem ochránců přírody a zoologů. Provádějí se výřezy náletových dřevin, sečou se kosatcové louky, obnovují se pastvy, budují se nové tůňky.

Tůně nejen zadržují vodu v krajině, ale jsou i rájem pro obojživelníky. V teplé prosluněné vodě zde mohou vyvést další generace. Mají tu klid, který se jim v rybnících plných predátorů nedostává.

Zatímco na některých místech Brd (Felbabka, Hrachoviště) se ještě dnes k hloubení jezírek využívá vojenská technika, na většině lokalit je nutné chopit se ručního nářadí. V roce 2013 byly například vybudovány tůně nad Slaninskou cestou mezi Kozičínem a Pilským rybníkem. Vznikly pod strmým svahem bývalého lomu v rámci sanace černé skládky. Nový biotop rychle přilákal čolky obecné a skokany hnědé. Tůně se staly jejich domovem a místem jejich milostných hrátek.

Letos na jaře se do hloubení mělkých tůní v rožmitálském polesí pustila zhruba dvacítka hráčů geocachingu. Drobnými úpravami změnili zatopené vyježděné koleje od lesnické techniky v ideální stanoviště pro vývoj larev čolků a mloků. Na podzim pak vznikly tůně na Padrtích a v blízkosti Strašic.  Zároveň došlo k prořezu okolních dřevin tak, aby byly tyto malé vodní plochy dostatečně prosvětlené. Jen tak se jezírka na jaře naplní žabími snůškami.

Tůň nelze vytvořit kdekoliv. Místo musí být buď zamokřené, s vysokou hladinou spodní vody, či v místech s nepropustným podložím. Jedná se o díru v zemi bez hráze a bezpečnostního přelivu, s různou hloubkou vody. Jejich pozvolný zánik způsobuje nejen dlouhotrvající sucho, ale i tzv. zazemňování, kdy je jezírko postupně zmenšováno neustálým přísunem spadaného listí z okolních stromů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: mir foto pixabayDalší články

Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hustý dým je vidět na kilometry 14. prosince 2019   (14:14) AKTUALIZOVÁNO Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Už několik dní se řidiči potýkají s dopravními komplikacemi při výjezdu z obchodních domů. 14. prosince 2019   (13:13) Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. 14. prosince 2019   (09:50) Flusárna se probrala ze tmy Flusárna se probrala ze tmy Ačkoliv je Flusárna frekventovanou spojnicí mezi starou Příbramí a sídlištěm, byla dlouhé roky zahalena tmou. To se změnilo instalací nového osvětlení. 14. prosince 2019   (07:38) Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Hrozí poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a budovách. 13. prosince 2019   (19:24) U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti Záchranné složky vyjížděly dnes po patnácté hodině k dopravní nehodě, hasiči vyhodnotili havárii jako mimořádnou událost. 13. prosince 2019   (16:46) Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Svatá Lucie před Vánoci kontrolovala pořádnost hospodyněk. Pokud neměly naklizeno, tvrdě je potrestala 13. prosince 2019   (13:24) Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Na Nováku probíhá prořez stromů. Některé bude třeba pokácet Při návštěvě areálu Nový rybník dbejte opatrnosti. 13. prosince 2019   (10:45) Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Lidé se naučili jídlo brát, ale už ne dávat. Komunitní lednice je prázdná Komunitní lednice v Příbrami funguje již téměř rok a půl. Bez pomoci potravinové banky by však neplnila svůj účel 13. prosince 2019   (08:45) Adventní akce pokračují Adventní akce pokračují Další pozvánka v této předvánoční době zcela logicky směřuje ke stříbrné adventní neděli, kterou v Příbrami můžeme společně prožít na náměstí 17. listopadu. 13. prosince 2019   (06:07)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz