24. 1. svátek má Milena

V Brdech vznikly nové tůňky. Zaženou sucho a přitáhnou vzácné obojživelníky

16. listopadu 2019   (14:38)
V Brdech vznikly nové tůňky. Zaženou sucho a přitáhnou vzácné obojživelníky

Nové tůně byly vybudovány na Padrtích a v blízkosti Strašic. Na jaře se naplní žabími snůškami


Brdy jsou nejmladší Chráněnou krajinnou oblastí v Česku. Byla zřízena k 1. lednu 2016 na území zrušeného vojenského újezdu a několika stávajících brdských přírodních parků. Předmětem ochrany je přírodní bohatství s cennými lesními porosty, loukami, vřesovišti, ale i mokřady a desítkami potoků.

Spolu s ukončením vojenské činnosti však z Brd pomalu mizí některé cenné druhy rostlin a živočichů. Tím, že se tu již nepohybuje těžká vojenská technika, se na místech původního bezlesí usazují náletové dřeviny a ohrožují tak vzácná vřesoviště. Zároveň již nepřibývají prohlubně po vybuchlé munici, které by po naplnění vodou skýtaly útočiště vzácným obojživelníkům.

Zatímco dříve se o Brdy „starali“ vojáci, dnes jsou pod dohledem ochránců přírody a zoologů. Provádějí se výřezy náletových dřevin, sečou se kosatcové louky, obnovují se pastvy, budují se nové tůňky.

Tůně nejen zadržují vodu v krajině, ale jsou i rájem pro obojživelníky. V teplé prosluněné vodě zde mohou vyvést další generace. Mají tu klid, který se jim v rybnících plných predátorů nedostává.

Zatímco na některých místech Brd (Felbabka, Hrachoviště) se ještě dnes k hloubení jezírek využívá vojenská technika, na většině lokalit je nutné chopit se ručního nářadí. V roce 2013 byly například vybudovány tůně nad Slaninskou cestou mezi Kozičínem a Pilským rybníkem. Vznikly pod strmým svahem bývalého lomu v rámci sanace černé skládky. Nový biotop rychle přilákal čolky obecné a skokany hnědé. Tůně se staly jejich domovem a místem jejich milostných hrátek.

Letos na jaře se do hloubení mělkých tůní v rožmitálském polesí pustila zhruba dvacítka hráčů geocachingu. Drobnými úpravami změnili zatopené vyježděné koleje od lesnické techniky v ideální stanoviště pro vývoj larev čolků a mloků. Na podzim pak vznikly tůně na Padrtích a v blízkosti Strašic.  Zároveň došlo k prořezu okolních dřevin tak, aby byly tyto malé vodní plochy dostatečně prosvětlené. Jen tak se jezírka na jaře naplní žabími snůškami.

Tůň nelze vytvořit kdekoliv. Místo musí být buď zamokřené, s vysokou hladinou spodní vody, či v místech s nepropustným podložím. Jedná se o díru v zemi bez hráze a bezpečnostního přelivu, s různou hloubkou vody. Jejich pozvolný zánik způsobuje nejen dlouhotrvající sucho, ale i tzv. zazemňování, kdy je jezírko postupně zmenšováno neustálým přísunem spadaného listí z okolních stromů.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: mir foto pixabayDalší články

Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie Chřipka útočí, Příbram je na prahu vyhlášení epidemie V rámci Středočeského kraje je nejvyšší nemocnost na Příbramsku 24. ledna 2020   (15:31) Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Recidivisté v loňském roce spáchali polovinu trestných činů Policisté zveřejnili podrobnou statistiku trestných činů spáchaných na Příbramsku. 24. ledna 2020   (13:53) Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Plánujete svatbu? V únoru jsou dva magické dny Termíny, kdy se v datu objevují stejná čísla, stále lákají snoubence. Letos tomu nebude jinak. 24. ledna 2020   (11:25) Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Sedlčany dokončují park vedle modlitebny Park se rozkládá na necelém hektaru plochy a tvoří ho čtyři desítky nově vysazených stromů, trávníky, trvalkové záhony, zpevněné mlatové cesty a dětské hřiště. 24. ledna 2020   (08:51) I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně I benzinová pumpa může být kulturní památkou. Jednu takovou mají v Milíně Podle odborníků se jedná o stavbu ojedinělou. V rámci celé České republiky se takovýchto staveb příliš mnoho nedochovalo 24. ledna 2020   (05:55) Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Počasí se zbláznilo, příští týden bude až 12 stupňů Milovníci zimního počasí marně čekají na příchod sněhových vloček. Podle aktualizované předpovědi se mají teploty blížit spíše těm obvyklým jarním. 23. ledna 2020   (17:30) Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí Díra v hlavě jí ukázala cestu. Díky svému optimismu vítězí Ivana Sedláčková nad těžkou nemocí První veřejné čtení z knihy Díra v hlavě mi ukázala cestu se uskuteční dnes v příbramské knihovně 23. ledna 2020   (15:10) Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Sedlčany odložily stavbu akvaparku, bojí se zadlužení Akvapark měl vzniknout ve Zberazské ulici mezi zimním stadionem a tréninkovým fotbalovým hřištěm. 23. ledna 2020   (12:59) Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Inspekce zakázala plastový meloun, vzhledem i vůní příliš připomíná skutečný Záměna tohoto výrobku může vést zejména při hře malých dětí k odkusování drobných částí, k jejich vkládání do úst a následnému vdechnutí, spolknutí, resp. zablokování vnitřních dýchacích cest a ohrožení lidského zdraví. 23. ledna 2020   (12:06) Nepřehlédněte Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil Na Příbramsku se srazil vlak s autem, nikdo se nezranil U Kosovy Hory na Příbramsku se ve čtvrtek ráno střetl vlak s autem. Kolize se obešla bez zranění. Auto skončilo po nárazu do vlaku mimo komunikaci. Železniční přejezd momentálně není průjezdný. 23. ledna 2020   (09:45)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz