20. 9. svátek má Oleg

V Brdech byl vyhlášen další památný strom

7. července 2019   (16:02)
V Brdech byl vyhlášen další památný strom

Douglaska na Třech trubkách je dalším, v pořadí již šestým, památným stromem v CHKO Brdy


Dalším nově vyhlášeným památným stromem v CHKO Brdy je Douglaska na Třech trubkách. Jedná se o mohutný soliterně rostoucí dvoják, který je s obvodem kmene 605 cm nejenom největším stromem svého druhu v Brdech, ale i jednou z největších douglasek České republiky.

Douglaska se často zaměňuje za jedli či smrk

Douglaska tisolistá není náš původní druh, pochází se Severní Ameriky. U nás se vysazuje od poloviny 19. století, nejprve v parcích jako okrasná dřevina, později i v lesích, jako dřevina hospodářská. Ta třítrubecká byla před loveckým zámečkem Tři trubky údajně vysazena po jeho založení, tedy kolem roku 1890. Podobně staré douglasky najdete i v lesním porostu za zámečkem. Ty sice nedosahují tak mohutných rozměrů, rozhodně však stojí za to si je prohlédnout.

Douglaska se často zaměňuje za jedli či smrk, jedná se však o samostatný druh. Snadno ji poznáme podle charakteristických šišek, které na stromě rostou směrem dolů a jako „jazýčky“ z nich vyčnívají trojcípé podpůrné šupiny.
 
CHKO Brdy má nyní šest památných stromů
Na území CHKO Brdy vyhlašuje památné stromy Agentura ochrany přírody ČR, Správa CHKO Brdy. Dosud zde byly vyhlášeny tyto památné stromy:

Buk lesní na Teslínech
Buk lesní v Orlově
Douglaska na Třech trubkách
Dub na Záběhlé 1 - dvoják
Dub na Záběhlé 2
Klen na Hrachovišti


Návrh na vyhlášení památných stromů může podat každý občan ČR.

Máte rádi mohutné stromy? Zapojte se do jejich mapování
Do nově vzniklé databáze významných stromů rostoucích na území CHKO můžete posílat údaje i vy. Za významné – pro účely databáze – se považují ty stromy, jejichž obvod dosáhl 350 cm (listnaté stromy), 300 cm (jehličnaté stromy), případně 200 cm (ovocné stromy).

Kde najdete v Brdech takové stomy?

V Brdech takové stromy nacházíme často na odlehlých, hůře dostupných místech, která se našim předkům nevyplatila vytěžit. Jindy na plochách vysídlených obcí, kde vzrostlé stromy jsou dodnes patrnými pozůstatky dřívějšího osídlení.

Ty „nej“ významné stromy z této databáze pak budou vyhlášeny jako památné. Ostatní se ochránci přírody budou ve spolupráci s jejich majiteli snažit zachovat. V databázi navíc zjistíte, kde takové stromy v Brdech najdete.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: brdy.ochranaprirody.cz

autor: mir foto brdy.ochranaprirody.czDalší články

Barbora dostává novou střechu Barbora dostává novou střechu Huť Barbora se mění k nepoznání. Právě v těchto dnech dostává novou střechu 19. září 2019   (19:35) Příbramští skauti byli okradeni Příbramští skauti byli okradeni Po pachateli pátrají policisté 19. září 2019   (17:04) Při natáčení seriálu Pan Tau běhalo po Kotenčicích slůně Bimbo Při natáčení seriálu Pan Tau běhalo po Kotenčicích slůně Bimbo Přístřeší během natáčení našlo slůně na zahradě místních obyvatel. Dnes je tato filmová hvězda nejvyšší a druhou nejstarší slonicí v pražské ZOO 19. září 2019   (14:15) Čelní střet dvou aut uzavřel silnici u Lešetic Čelní střet dvou aut uzavřel silnici u Lešetic Jedna osoba utrpěla zranění 19. září 2019   (11:41) Ministr vnitra ocenil čtyři příslušníky HZS Středočeského kraje Ministr vnitra ocenil čtyři příslušníky HZS Středočeského kraje Jedním z hrdinů je Bc. Pavel Maňas, profesionální hasič z Příbrami 19. září 2019   (09:12) Zloděj „fajnšmekr“ odcizil konzervy s tuňákem v hodnotě čtyř tisíc Zloděj „fajnšmekr“ odcizil konzervy s tuňákem v hodnotě čtyř tisíc Nyní mu hrozí až dva roky za mřížemi 19. září 2019   (08:47) V Památníku Vojna v Lešeticích se otevře výstava k listopadu 1989 V Památníku Vojna v Lešeticích se otevře výstava k listopadu 1989 Součástí kulturního programu bude rovněž plánovaný pochod z náměstí T. G. Masaryka v Příbrami do Památníku Vojna 19. září 2019   (06:13) Krajský soud odsoudil březnického vraha na 17 let Krajský soud odsoudil březnického vraha na 17 let Případ vraždy čtyřiašedesátiletého muže otřásl Březnicí koncem dubna tohoto roku. Krajský soud poslal ve středu Lukáše B. do vězení. 18. září 2019   (19:23) Pouťové atrakce nepustí téměř celý příští týden automobily na náměstí T. G. M. Pouťové atrakce nepustí téměř celý příští týden automobily na náměstí T. G. M. Letos poprvé po rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka proběhne Václavská pouť přímo v centru města 18. září 2019   (17:43) Cvičení záchranných složek: Na Příbramsku havaroval autobus s vězni, dva utekli Cvičení záchranných složek: Na Příbramsku havaroval autobus s vězni, dva utekli Byl vyhlášen i traumaplán 18. září 2019   (14:18)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz