1. 5. je Svátek práce

V archivu dnes představí knihu o mlýnech a lidech z Příbramska

15. prosince 2014   (11:34)
V archivu dnes představí knihu o mlýnech a lidech z Příbramska
foto: Věra Smolová

Prezentace začíná dnes od 18 hodin ve Státním okresním archivu v Příbrami.



Titul vydalo nakladatelství Baron Hostivice. Kniha provádí čtenáře dějinami města a jeho panství od konce 14. do 17. století. Historické události jsou v knize propojeny s osudy zdejších obyvatel, mlynářů a havířů, rytířů a vladyků. Vymyšleno tu není nic, všechny příběhy jsou vypsány a poskládány z archivních listin a knih. Dozvíme se, jak blízko měli Příbramští k císaři Rudolfu II. i k ostatním českým králům, kterým město patřilo a kteří mu udělovali svá privilegia. Obrazy z doby gotiky, renesance a raného baroka ukazují, jak se ve městě žilo, jak vypadal mlýn a měšťanská či šlechtická domácnost, jak se vařilo pivo, jak se vyrábělo sukno, jak vypadal příbramský rynek a kostel. Vyprávějí o zdejším dolování stříbra, o stříbrných hutích, o mučení a trestání provinilců, o příbramské škole a jak se v ní žáčci učili, o literátském bratrstvu zpívajícím na svatojakubském kůru, o špitále a jeho kostelíčku sv. Jana, o tvrzi čili zámečku, o Svaté Hoře, o zdejší náboženské obci podobojí. Nechybí příběhy z časů válek s Turky, z války třicetileté a z dob rekatolizace po Bílé hoře. Jsou to vyprávění o životě a smrti, o lásce a zlobě, radosti a smutku, bezpráví a spravedlnosti. A o neochvějné víře našich předků, že boží mlýny melou, i když jim to někdy trvá velmi dlouho.

Kniha je doplněna ilustracemi z dobových archiválií: na zadní desce a na přídeští jsou obrázky k dolování a tavení stříbra, přiložené k žádosti rytíře Pavla Korky z Korkyně o příspěvek na těžbu z roku 1584. Na přední desce a uvnitř knihy jsou nádherně iluminované stránky z cechovní knihy příbramských mlynářů, založené na konci 16. století.

Autorka touto knihou vzdává úctu svému rodnému městu, které sice přežilo všechny útrapy dlouhých staletí, ale jehož historické jádro včetně náměstí, nejstarších ulic a těch nejvzácnějších staveb bylo nesmyslně zdemolováno a zničeno nevhodnými stavebními zásahy a mnohdy velmi nepěknými modernizacemi a novostavbami posledních šedesáti let.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Věra Smolová
autor: red








Další články

SENZACE! 2. ZŠ Dobříš je MISTREM REPUBLIKY! Po 18 letech znovu na vrcholu SENZACE! 2. ZŠ Dobříš je MISTREM REPUBLIKY! Po 18 letech znovu na vrcholu Tohle je sportovní pohádka, která se stala skutečností. Dobříšští školáci z 2. ZŠ … SPORT Na vodních dílech Slapy a Orlík začala v pátek plavební sezona Na vodních dílech Slapy a Orlík začala v pátek plavební sezona Na vodních dílech Slapy a Orlík začala od 1. května plavební sezona. O víkendu Povodí … AKTUÁLNĚ První máj: svátek práce, nebo den lásky? V Česku slavíme obojí První máj: svátek práce, nebo den lásky? V Česku slavíme obojí První květen. Datum, které ve světě znamená protesty, průvody a připomínku dělnických … ZAJÍMAVOSTI Tipy na víkend: První květnový víkend bude plný sportu a kultury Tipy na víkend: První květnový víkend bude plný sportu a kultury O víkendu se můžete pěšky vydat na Vysokou za Dvořákem, vyrazit na pochod kolem … NEPŘEHLÉDNĚTE Na Drkolnově má vzniknout nové parkoviště. Projekt je už na stavebním úřadě, veřejnost se může vyjádřit Na Drkolnově má vzniknout nové parkoviště. Projekt je už na stavebním úřadě, veřejnost se může vyjádřit Nedostatek parkovacích míst je dlouhodobý problém většiny českých měst — a Příbram … AKTUÁLNĚ Malý princ: druhá nejpřekládanější kniha světa. A pořád nejjemnější návod na lidskost Malý princ: druhá nejpřekládanější kniha světa. A pořád nejjemnější návod na lidskost Malý princ se často tváří jako pohádka, ale ve skutečnosti je to jedna z nejjemnějších … ZAJÍMAVOSTI Filipojakubská noc připomíná staré zvyky a pověry. V ten čas čarodějnice mířily na Plešivec Filipojakubská noc připomíná staré zvyky a pověry. V ten čas čarodějnice mířily na Plešivec Noc z 30. dubna na 1. května u nás patří k nejpůsobivějším v roce. Říká se jí … NEPŘEHLÉDNĚTE Andělské schody: unikátní přírodní klenot regionu Andělské schody: unikátní přírodní klenot regionu Nedaleko Dobříše se nachází výjimečné chráněné území Andělské schody, které v sobě … TIP NA VÝLET /KAUZA NEMOCNICE/ Ředitel Holobrada: V tomto případu se cítím nevinen! /KAUZA NEMOCNICE/ Ředitel Holobrada: V tomto případu se cítím nevinen! Kriminalisté po úterním zásahu v příbramské nemocnici obvinili šest lidí a tři firmy z … AKTUALIZOVÁNO
Ceny nafty i benzínu opět vystřelily nahoru. Nejlevněji stále natankujete u Silmetu a u Prim Ceny nafty i benzínu opět vystřelily nahoru. Nejlevněji stále natankujete u Silmetu a u Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,59 Kč do 43,10 Kč … DOPRAVA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz