25. 4. svátek má Marek

Ústav jaderné a chemické ochrany v Kamenné testuje i roušky a respirátory

KORONAVIRUS
5. dubna 2020   (11:20)
Ústav jaderné a chemické ochrany v Kamenné testuje i roušky a respirátory
foto: pribram.cz, ČTK

"Měli jsme nějaké roušky od privátních firem. Tam to dopadlo různě podle toho, jaký použily materiál. Byly tam i materiály, které nevyhovovaly," řekl ředitel ústavu Tomáš Dropa.


Do testování vzorků na koronavirus se zapojil i Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany, který sídlí v Kamenné na Příbramsku. Denně zpracuje 20 až 25 vzorků odebraných v areálu příbramské nemocnice. Kromě toho se zabývá také testováním ochranných pomůcek včetně roušek a respirátorů, řekl ČTK ředitel ústavu Tomáš Dropa.

Vzorky z odběrového místa v Příbrami si zpracovává i sama nemocnice, díky ústavu se tak zvýšila celková kapacita testování. "Naši detekční kapacitu nabízíme také ministerstvu vnitra, takže je teoreticky možné, že se na nás budou obracet i hasiči a policie. Bude záležet na tom, jaká bude potřeba," uvedl Dropa.
Ústav používá metodu genové identifikace, kterou schválil Státní zdravotní ústav. Musel také nejdříve prokázat svou personální a laboratorní vybavenost. Celkově má kolem 70 pracovníků, testování koronaviru se věnují asi čtyři specialisté. "Není to velký počet, je nás málo, ale je to taková specializace, že potřeba na to nikdy taková nebyla," uvedl Dropa.
Ústav používá metodu genové identifikace, …
foto: pribram.cz, ČTK
Poukázal na to, že přístrojové sestavy jsou schopné zpracovávat větší počet vzorků v jednom kroku. "Spíš je to o tom, jak nastavit systém odběrů, detekce a rychlého oznamování výsledků. Navíc se střídáme s nemocnicí, takže kapacita je vlastně dvojnásobná, když takhle spolupracujeme," řekl Dropa.

Ústav kvůli koronavirovým opatřením omezil dozorovou a inspekční činnost, protože se zastavila řada podniků a inspektoři jsou doma. Ve výzkumných úkolech ale pokračuje, jedním z nich je testování ochranných prostředků všech typů, tedy i roušek, respirátorů nebo dalších jednoduchých pomůcek. "Jsme schopni to otestovat, takže zjistíme ochrannou účinnost nebo velikost záchytu," uvedl Dropa.
Například ze zásilky pomůcek z Číny zatím ústav nic netestoval. "Měli jsme nějaké roušky od privátních firem. Tam to dopadlo různě podle toho, jaký použily materiál. Byly tam i materiály, které nevyhovovaly," řekl Dropa. V takovém případě by výrobek by neměl dostat certifikaci. Odborníci zkoušejí i celé komplety, jako jsou třeba těžké protichemické obleky.

Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany je veřejná výzkumná instituce zřízená Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚBJ). Zabývá se výzkumem a vývojem v oblasti chemických, biologických a radioaktivních látek a zabezpečením technické a analytické podpory dozorové a inspekční činnosti SÚJB v radiační ochraně a při kontrole zákazu chemických a biologických zbraní. Na vyžádání podporuje činnost státních orgánů a institucí, organizačních složek státu nebo územních samospráv. Poskytuje také odbornou pomoc Integrovanému záchrannému systému při řešení situací s možným závažným ohrožením obyvatel nebo životního prostředí.
Ing. Tomáš Dropa nám v rozhovoru prozradil, jak se bránit nákaze koronavirem, jaké je riziko přenosu onemocnění ve vnějším prostředí, ale také odtajnil, kdo se zásadním způsobem zasadil o zřízení odběrového místa v Příbrami. Více v článku: Logiku nevidím v situaci, kdy členové jedné domácnosti musejí mít roušky nasazené v autě, říká Tomáš Dropa, ředitel SÚJCHBO​
Ing. Tomáš Dropa nám v rozhovoru prozradil, …
foto: pribram.cz, ČTK

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Ředitelka OUUPB Pavlína Caisová: Škola, která připravuje na život. V Příbrami pomáhají dětem najít vlastní cestu Ředitelka OUUPB Pavlína Caisová: Škola, která připravuje na život. V Příbrami pomáhají dětem najít vlastní cestu Ředitelka Odborného učiliště, Praktické školy a Základní školy Příbram IV Pavlína … ROZHOVOR Den čar a kouzel v Hrachově: Záchranná stanice ožije magií a dobrodružstvím Den čar a kouzel v Hrachově: Záchranná stanice ožije magií a dobrodružstvím Záchranná stanice v Hrachově zve malé i velké návštěvníky na tajuplnou neděli 26. … NEPŘEHLÉDNĚTE Kolvín v bílém: Brdské bezlesí se proměnilo v jarní pohádku Kolvín v bílém: Brdské bezlesí se proměnilo v jarní pohádku Jaro je v plném proudu a s jeho projevy se potkáváme na každém kroku. Pokud se ale … POZNÁVÁME BRDY Android v ohrožení! Češi stále častěji přicházejí o peníze kvůli zákeřným aplikacím Android v ohrožení! Češi stále častěji přicházejí o peníze kvůli zákeřným aplikacím Majitelé chytrých telefonů s operačním systémem Android by měli zbystřit. Podle … NEPŘEHLÉDNĚTE Kotrč rozdrtil Lucernu: soupeře poslal k zemi ve 3. kole a dál jede bez porážky Kotrč rozdrtil Lucernu: soupeře poslal k zemi ve 3. kole a dál jede bez porážky Legendární pražská Lucerna zažila další boxerskou noc, na kterou se jen tak … SPORT Proč se některé nemovitosti prodají hned a jiné zůstávají měsíce bez zájmu? Proč se některé nemovitosti prodají hned a jiné zůstávají měsíce bez zájmu? Obrátili jsme se na realitní kancelář RE/MAX Nova s prosbou o stručné vysvětlení. … PR Tipy na víkend: Vzpomínky v Hornickém muzeu, komentovaná prohlídka výstavy nebo brdská lesní bitva! Tipy na víkend: Vzpomínky v Hornickém muzeu, komentovaná prohlídka výstavy nebo brdská lesní bitva! V Hornickém muzeu opět proběhne akce „Dědo, jak to tenkrát bylo?”, v Brdech se budete … Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec. Příbramsko ve 30 sekundách: 30 sekund. Jeden detail. Jedna obec. Příbramsko známe všichni. Ale známe ho opravdu. Pokračujeme v naší sérii krátkých … VIDEO Díky!FEST se vrací počtvrté. Nabídne hudbu, zábavu i poděkování dárcům krve Díky!FEST se vrací počtvrté. Nabídne hudbu, zábavu i poděkování dárcům krve Jsme hrdým mediálním partnerem této akce, která se uskuteční už 19.6. v příbramském …
Nemocnice zavádí AI přístroj Aireen. Pomůže s preventivní diagnostikou zraku u diabetiků Nemocnice zavádí AI přístroj Aireen. Pomůže s preventivní diagnostikou zraku u diabetiků Nový diagnostický přístroj s prvky umělé inteligence pomáhá v nemocnici s včasným … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz