vývoj epidemie COVID-19
testovaní nakažení uzdravení zesnulí
celá ČR 442866 9286 6542 321
Středočeský kraj 6749 1069 844 23
okres Příbram ? 52 48 1

Logiku nevidím v situaci, kdy členové jedné domácnosti musejí mít roušky nasazené v autě, říká Tomáš Dropa, ředitel SÚJCHBO

Koronavirus
3. dubna 2020   (06:39)
Logiku nevidím v situaci, kdy členové jedné domácnosti musejí mít roušky nasazené v autě, říká Tomáš Dropa, ředitel SÚJCHBO

Ing. Tomáš Dropa nám v rozhovoru prozradil, jak se bránit nákaze koronavirem, jaké je riziko přenosu onemocnění ve vnějším prostředí, ale také odtajnil, kdo se zásadním způsobem zasadil o zřízení odběrového místa v Příbrami.


Ing. Tomáš Dropa má za sebou bohaté zkušenosti v oblasti jaderné, chemické a biologické ochrany. Do roku 2001 pracoval na Okresní hygienické stanici v Příbrami jako specialista v oblasti xenobiotik životního prostředí, vykonával také funkci vedoucího laboratorního odboru.

Od roku 2001 do roku 2017 byl vedoucím Laboratoře toxických látek v Státním ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany. Jeho specializací bylo řešení výzkumných úkolů, vývoj a testování ochranných prostředků, detekce a identifikace bojových chemických látek. V rámci své profese se podílel na školení a výukové činnosti pro IZS, MVČR a OPCW.
V roce 2017 se stal ředitelem Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany v Kamenné u Příbrami.
Státní ústav jaderné chemické a biologické ochrany je veřejná výzkumná instituce zřízená Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Primárním úkolem Ústavu je proto plnění výzkumných úkolů komplexně pokrývajících problematiku nebezpečných chemických, biologických a radioaktivních látek.
Státní ústav jaderné chemické a biologické …

Ústav ale zabezpečuje řadu dalších úkolů, např. technickou a analytickou podporu inspektorům SÚJB při provádění dozorové a inspekční činnosti v radiační ochraně a při kontrole zákazu chemických a biologických zbraní, podporuje činnost ostatních státních orgánů a institucí, organizačních složek státu či územních samosprávných celků, anebo na vyžádání poskytuje své odborné kapacity základním složkám Integrovaného záchranného systému při řešení situací, jež mají potenciál ohrozit obyvatelstvo nebo životní prostředí.
Ing. Tomáš Dropa nám v rozhovoru prozradil, jak se bránit nákaze koronavirem, jaké je riziko přenosu onemocnění ve vnějším prostředí, ale také odtajnil, kdo se zásadním způsobem zasadil o zřízení odběrového místa v Příbrami.
Ing. Tomáš Dropa nám v rozhovoru …
Jakým způsobem můžeme snížit riziko nákazy koronavirem?
Podle mého názoru jsou důležitá hlavně režimová opatření, která by měla zajistit důsledné oddělení ohrožené skupiny populace. Každý jednotlivec pak zvýšenou hygienou – lidé se třeba právě naučili správně si mýt ruce – navíc si více uvědomují, že si nějakou biologickou kontaminaci mohou přenést na své osobní věci a následně pak také na sebe.
Pomohou lidem při ochraně před virem roušky nebo se jedná pouze o nefunkční preventivní opatření?
Specializovaná pracoviště Ústavu se testováním všech typů ochranných prostředků zabývají už řadu let. Víme proto, že samotný ochranný systém je jen tak dobrý, jak dobré je jeho nejslabší místo. V případě profesionálních roušek a respirátorů je základním parametrem samozřejmě druh ochranného materiálu a jeho kvalita.

Problém ochrany je ale daleko složitější – do hry tady vstupuje ještě člověk, uživatel, který má být chráněn. Žádná rouška či respirátor nechrání uživatele, pokud mu správně nedosedne na obličej. Důležité je proto správné nošení, ale také odkládání roušky, a při opakovaném použití i její desinfekce, která má zabránit dalšímu přenosu zachycených virů a baktérií.

Názory na používání roušek na veřejnosti se velmi různí; u COVID-19 např. Světová zdravotnická organizace (WHO) nošení roušek ve venkovním prostředí obecně nedoporučuje. Důvodem je hlavně skutečnost, že v případě COVID-19 byl prokázán výhradně přenos respiračním a přímým kontaktem. WHO proto doporučuje pouze dodržování bezpečné vzdálenosti mezi osobami, tedy minimálně jeden metr.
Může 2019-nCoV zmutovat do ještě nebezpečnější podoby?
Odpověď na tuto otázku budeme znát pravděpodobně už brzy. O skutečné nebezpečnosti viru ale zatím moc nevíme; budeme si muset počkat na širší screening populace.
Je aktuální koronavirus podobný viru chřipky? Jakým způsobem probíhá léčba nakažených?
Je i není, dosud máme jen málo informací. Důležité ale je, že nakažený neznamená automaticky nemocný. Odborností nejsem lékař, obecně ale platí, že se způsob léčby tohoto onemocnění řídí závažností průběhu u konkrétního člověka, tj. od domácí péče po péči nemocniční.
Do jaké míry se věnuje výzkumu koronavirů váš ústav?
Specializované pracoviště Ústavu disponuje schopnostmi detekovat tento typ virů, což spadá do jeho běžného oborného portfolia. Máme proto zavedené metodiky genové identifikace koronavirů typu SARS. Detekci COVID-19 Ústav provádí na základě povolení Státního zdravotního ústavu.
Je na místě se koronaviru bát nebo je pro mladší populaci “pouze” silnější chřipkou?
Opět zdůrazňuji, že odborností nejsem lékař. Je ale známo, že řada lidí v krvi již má protilátky proti COVID-19, tedy se s tímto virem, třeba bez příznaků, už setkala. Normálně fungující imunitní systém tedy evidentně takové setkání ustojí.
Kolik jste schopni za den vyhodnotit výsledků testování?
Máme kapacitu na zpracování a identifikaci cca 20 odběrů za den.

Z kolika lidí je složený tým v Kamenné?
Tým, který se může zabývat detekcí COVID-19 je složen ze 4 specialistů; k dispozici máme také podpůrný personál.
Co byste doporučil lidem, kteří se denně dostávají do přímého rizika onemocnění.. řidiči MHD, prodavači, lékárníci, lékaři a zdravotní sestry.....?
Lidem v běžné populaci dodržovat vládní nařízení, nic jiného jim ani nezbývá – tedy nosit nějaký druh roušky, dbát na zvýšenou hygienu rukou, nebo dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních.

Pokud jde o zdravotníky, jsou to profesionálové, kteří bezesporu umějí v takovém riziku pracovat – nakonec se do něj dostávají každoročně při jiných chřipkových epidemiích.
Jaký máte názor na styk dětí s rodiči v důchodovém věku?
To závisí na okolnostech a zdravotním stavu všech zúčastněných. Striktní omezení kontaktu asi nemá význam – v řadě případů musejí děti své rodiče zaopatřit potravinami, léky apod.
Kdo přišel s nápadem zřídit odběrné místo v Příbrami, respektive, kdo dohodl spolupráci s Kamennou?
Ohledně možnosti a spolupráce při zřízení odběrného místa jsme se domluvili minulý pátek na jednání Krizového štábu města Příbram; záležitost zde akcentoval starosta města Mgr. Konvalinka.
Jaká čísla v počtu nakažených jsou v ČR reálná?
Reálná čísla neznáme, počet nakažených se zatím dá pouze odhadnout, pravděpodobně bude řádově vyšší.

Jak dlouho, podle Vás, může trvat, než dojde k potlačení nákazy v Čechách?
Pravděpodobně dojde k ústupu, jaký je běžný u srovnatelných chřipkových epidemií.
Podle nařízení musejí cestovat i členové jedné domácnosti v autě s rouškami, jaký na to máte názor? Stejně tak procházky v přírodě, kde prakticky není žádný kontakt s jinými osobami...
Správně používané a účinné roušky mohou mít svůj význam hlavně v uzavřeném prostoru, kde se může vytvořit a udržovat vysoká koncentrace virových částic. Tady se ale pak nesmí zapomínat ani na ochranu očí, které se také mohou stát cestou vstupu viru do organismu. V uzavřeném prostoru může pak mít rouška dvě zásadní funkce – u nakaženého člověka omezit respiraci viru do prostředí, u zdravého omezit dávku přijatou z okolí.

Ve venkovním prostředí, bez kontaktu s ostatními lidmi nebo při dodržení bezpečné vzdálenosti, je riziko minimální a nošení roušek smysl nemá. Logiku nevidím ani v situaci, kdy členové jedné domácnosti musejí mít roušky nasazené v autě – doma je jistě také nenosí...
 
Děkujeme za rozhovor

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Tomáš Dropa_archiv

autor: Tomáš PečenkaNepřehlédněte

Chcete, aby váš blízký umřel doma? Ať jde na týden do nemocnice Chcete, aby váš blízký umřel doma? Ať jde na týden do nemocnice V červenci 2018 začala fungovat dávka dlouhodobého ošetřovného. Po téměř dvou letech se prokazuje potřeba změn zejména u onkologicky nemocných, jejichž blízcí na dávku mnohdy vůbec nedosáhnou. Každý by měl mít právo volit místo svého umírání a využít podpory, kterou umožňuje stát - bez zbytečných překážek. Podpořte pozitivní změnu, komunikujte s poslanci. 1. června 2020   (08:52) Nepřehlédněte Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami. Na Příbramsku ukončili život dva lidé Během čtrnácti dnů spáchali sebevraždu skokem z hráze Orlické přehrady dva lidé. 26. května 2020   (21:43) Nepřehlédněte Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Barboru kromě dalších kol soutěže letos čeká i maturita a přijímací zkoušky na vysokou školu. 26. května 2020   (06:29) Nepřehlédněte Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny silniční a železniční přechody na hranicích s Rakouskem a Německem. Od středy budou moci Češi a Slováci mezi zeměmi cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin. 25. května 2020   (18:53) Nepřehlédněte Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Sociální pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti, které platí zaměstnavatel, činí 24,8 procenta pracovníkova výdělku. 25. května 2020   (18:21) Nepřehlédněte


Další články

Řidička hyundaie vyjela mimo silnici, porazila lampu a zastavila o strom Řidička hyundaie vyjela mimo silnici, porazila lampu a zastavila o strom Na koupalištích nebude povinnost nosit roušky, kina a divadla zruší kapacitní omezení Na koupalištích nebude povinnost nosit roušky, kina a divadla zruší kapacitní omezení Jermanová vidí záchranářku jako oběť dění v zákulisí Jermanová vidí záchranářku jako oběť dění v zákulisí Brožová s vyjádřením hejtmanky nesouhlasí. 1. června 2020   (16:09) K ochranným pomůckám se mohl každý dostat, tvrdí vedení záchranky K ochranným pomůckám se mohl každý dostat, tvrdí vedení záchranky Na dnešním jednání krajského zastupitelstva to za záchranku řekl Martin Houdek, zodpovědný za krizové vedení. 1. června 2020   (13:20) SOUTĚŽ o 3x kredit na mytí zdarma v hodnotě 1000 Kč na nově otevřené automyčce RACEWASH SOUTĚŽ o 3x kredit na mytí zdarma v hodnotě 1000 Kč na nově otevřené automyčce RACEWASH Chcete, aby váš blízký umřel doma? Ať jde na týden do nemocnice Chcete, aby váš blízký umřel doma? Ať jde na týden do nemocnice V červenci 2018 začala fungovat dávka dlouhodobého ošetřovného. Po téměř dvou letech se prokazuje potřeba změn zejména u onkologicky nemocných, jejichž blízcí na dávku mnohdy vůbec nedosáhnou. Každý by měl mít právo volit místo svého umírání a využít podpory, kterou umožňuje stát - bez zbytečných překážek. Podpořte pozitivní změnu, komunikujte s poslanci. 1. června 2020   (08:52) Nepřehlédněte Výstava Loupežníkova Lásky hra osudná v Památníku Karla Čapka na Strži přiblíží vztah bratří Čapků k ženám a lásce Výstava Loupežníkova Lásky hra osudná v Památníku Karla Čapka na Strži přiblíží vztah bratří Čapků k ženám a lásce Výstava začne 2. června a potrvá až do 12. září. 1. června 2020   (08:24) Děti dnes oslaví svůj svátek Děti dnes oslaví svůj svátek Hejtmanka hledala se zástupci podnikatelů cesty k oživení regionu Hejtmanka hledala se zástupci podnikatelů cesty k oživení regionu Cílem jednání bylo zjištění reálných dopadů krize na podnikatele a hledání možných forem podpory. 31. května 2020   (16:08)
Češi ve velkém nakupují stany, spacáky a trvanlivé kempingové jídlo Češi ve velkém nakupují stany, spacáky a trvanlivé kempingové jídlo Prodejci evidují vyšší zájem také o kempingový nábytek, vařiče či treckingové hole. 31. května 2020   (13:36) Karel Čapek: Kdo radí šoférovi, dokazuje tím, že sedí v autě poprvé Karel Čapek: Kdo radí šoférovi, dokazuje tím, že sedí v autě poprvé Nezodpovědní chovatelé podporují existenci množíren Nezodpovědní chovatelé podporují existenci množíren Příbram porazila Olomouc 2:1. V tabulce se odrazila z posledního místa Příbram porazila Olomouc 2:1. V tabulce se odrazila z posledního místa Na prázdném Andrově stadionu se dlouho hrál především atletický fotbal bez šancí. 30. května 2020   (18:46) Testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních zkoušek Testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních zkoušek Zkoušky se letos budou konat za zvýšených hygienických opatření k ochraně proti koronaviru. 30. května 2020   (15:24) Za krádež aviváží může skončit až na tři roky ve vězení Za krádež aviváží může skončit až na tři roky ve vězení Třiačtyřicetiletý muž se bude zpovídat z přečinu krádeže. 30. května 2020   (12:02) S příchodem astronomického léta se oteplí, bude až 27 stupňů S příchodem astronomického léta se oteplí, bude až 27 stupňů Čapkův památník v červenci zpřístupní spisovatelovu garáž Čapkův památník v červenci zpřístupní spisovatelovu garáž Součástí budou i panely s informacemi pro návštěvníky. 30. května 2020   (07:01) Babiš: Postup hejtmanky Jermanové byl zbytečný. Trestní oznámení nepřinese žádný užitek Babiš: Postup hejtmanky Jermanové byl zbytečný. Trestní oznámení nepřinese žádný užitek Případem se zabývají kriminalisté z odboru extremismu a terorismu. 29. května 2020   (19:09) Rozsáhlý výpadek Vodafonu způsobily technické chyby Rozsáhlý výpadek Vodafonu způsobily technické chyby Vodafone jako kompenzaci výpadku nebude během dneška odečítat svým zákazníkům data z mobilních tarifů. Opatření se týká jak firemních, tak nefiremních zákazníků, tarifů i předplacených karet. 29. května 2020   (14:59) Víte, po kom se jmenují příbramské ulice? Město nainstaluje dodatkové tabule Víte, po kom se jmenují příbramské ulice? Město nainstaluje dodatkové tabule U některých názvů je to zcela jasné, některé by si zasloužili více pozornosti. Ta se jim nyní dostane díky projektu Poznejte ulice Příbrami. 29. května 2020   (14:37) Motorkář přišel při havárii u Lochovic o nohu, první pomoc muži poskytla projíždějící zdravotní sestra Motorkář přišel při havárii u Lochovic o nohu, první pomoc muži poskytla projíždějící zdravotní sestra Foto: Neznámý vandal posprejoval fasádu vodojemu u Milína Foto: Neznámý vandal posprejoval fasádu vodojemu u Milína Příbramští policisté pátrají po pachateli trestného činu poškození cizí věci, za který může skončit až rok ve vězení. 29. května 2020   (10:26) Pátrání: Řidič nedal přednost motorkáři a z místa nehody ujel Pátrání: Řidič nedal přednost motorkáři a z místa nehody ujel Sanitka zraněného muže přepravila do nemocnice k ošetření. 29. května 2020   (08:12) Hejtmanka žádá policii, aby opět posoudila oznámení v kauze roušek Hejtmanka žádá policii, aby opět posoudila oznámení v kauze roušek Výsuvné sloupky v Pražské ulici budou mít akustické detektory sirén, záchranářům umožní bezproblémový přístup Výsuvné sloupky v Pražské ulici budou mít akustické detektory sirén, záchranářům umožní bezproblémový přístup Řidička Peugeotu po technické závadě zdemolovala oplocení Řidička Peugeotu po technické závadě zdemolovala oplocení Hasiči v ulici třída Kpt. Olesinského řídili dopravu kyvadlově. 28. května 2020   (19:45) Zákazníci Vodafonu nemohou volat, nefungují ani datové služby Zákazníci Vodafonu nemohou volat, nefungují ani datové služby Kdy pracovníci potíže odstraní, zatím není jasné. 28. května 2020   (17:22) Pohonné hmoty dál zdražily, nad 26 korunami za litr je už i nafta Pohonné hmoty dál zdražily, nad 26 korunami za litr je už i nafta Na Příbramsku nakoupíte litr Naturalu v průměru za 27,12 Kč/l, naftu pak za 26,90 korun 28. května 2020   (17:03) Do třetího ročníku participativního rozpočtu bylo přihlášeno sedmnáct projektů Do třetího ročníku participativního rozpočtu bylo přihlášeno sedmnáct projektů Do hlasování veřejnosti, které bude zahájeno 1. června, postoupilo deset návrhů. 28. května 2020   (14:26) Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června, musejí však uvést objektivní důvody Rodičům zůstává nárok na ošetřovné do 30. června, musejí však uvést objektivní důvody Až do 30. června zůstává nárok na ošetřovné všem rodičům, kteří se z objektivních důvodů rozhodnou neumístit dítě do školy či školky. Důvod pak uvedou v aktualizovaném tiskopisu „Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení“. Podpora zůstává ve výši 80 % denního vyměřovacího základu za kalendářní den. 28. května 2020   (11:18) Největší důlní neštěstí v Evropě se stalo na Březových Horách, zemřelo 319 horníků Největší důlní neštěstí v Evropě se stalo na Březových Horách, zemřelo 319 horníků Uzavírka Husovy a Milínské ulice čeká Příbram až v příštím roce Uzavírka Husovy a Milínské ulice čeká Příbram až v příštím roce Nepřihlásili jste dítě do výuky na prvním stupni? Do skupin lze přihlásit i další školáky Nepřihlásili jste dítě do výuky na prvním stupni? Do skupin lze přihlásit i další školáky CK Alexandria zrušila letní zájezdy.  Důvodem jsou výrazné změny podmínek v destinacích, které ovlivní kvalitu dovolených CK Alexandria zrušila letní zájezdy. Důvodem jsou výrazné změny podmínek v destinacích, které ovlivní kvalitu dovolených Zájezdy na léto už zrušily také CK Exim Tours a Fischer. 27. května 2020   (20:15) Lidé by se už neměli bát navštívit nemocnici a zanedbávat tak chronické problémy Lidé by se už neměli bát navštívit nemocnici a zanedbávat tak chronické problémy Přinášíme komentář ředitele příbramské nemocnice k proběhlé epidemii covid-19. 27. května 2020   (18:51) Příbram prodává turistický vláček, minimální cena je 483 tisíc korun Příbram prodává turistický vláček, minimální cena je 483 tisíc korun Firma B.E.S. ukončila šití roušek, nenašla dostatečný odbyt Firma B.E.S. ukončila šití roušek, nenašla dostatečný odbyt Zastupitelé jednali o odměnách, nic nakonec nezmění Zastupitelé jednali o odměnách, nic nakonec nezmění Ani jeden z návrhů zastupitelstvem neprošel. 27. května 2020   (09:34) Příbram při Horváthově debutu remizovala s Ostravou 0:0 Příbram při Horváthově debutu remizovala s Ostravou 0:0 Příbram byla díky podpoře z tribun od začátku aktivnější. 27. května 2020   (07:14) Příbram má nevymahatelné pohledávky v hodnotě 6,4 milionu korun Příbram má nevymahatelné pohledávky v hodnotě 6,4 milionu korun Jedná se o nevymahatelné a promlčené pohledávky za pronájmy bytů a nebytových prostor z minulosti. 27. května 2020   (06:47)


Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz