Usměvavé děti v kontrastu s šedí, která je všude okolo. To jsou děti z ubytoven
24. června 2019 (06:09)
Dalších 9 fotografií v galerii
Kdo mezi ně nepřijde, neuvěří. Kdo mezi ně přijde, nechce je tam nechat
Vydali jsme se s Míšou a Pavlou do ulic za dětmi z ubytoven. Míša s Pavlou pracují pro nízkoprahové centrum Bedna. Drží ochrannou ruku nad dětmi, které se nedokázaly narodit tak dobře, jako většina jejich vrstevníků. Žijí v ubytovnách a azylových domech.
Jakmile otevřeme dveře Bedny, hned se na nás nalepí tři malé holčičky. A cestou na kopec, kde s nimi strávíme dnešní odpoledne, se k nám nabalí ještě spoustu dalších dětí. „Počkejte na nás, my jdeme s váma,“ překřikují se dva malí chlapci romského původu, vykukující z okna svého domu. Museli na nás pečlivě číhat, jinak by nás určitě promeškali.
Skotačivé děti, pobíhající mezi dvěma nechvalně známými „ubytovnami hrůzy“ na Čertovském Pahorku, jsou jako pěst na oko. Holčičky v růžovém v kontrastu s šedí, která je všude okolo. Kdo na toto místo nezavítal, neuvěří.
V jedné z ubytoven mají děti svou klubovnu, kam chodí, když je venku ošklivé počasí.
Hned jsme se skamarádili s Nelinkou (cca 8 let). Vypráví nám, jaká musí dodržovat v klubovně pravidla: „Nesmíme se mlátit, strkat se, mluvit sprostě a chodit do skříně. Jinak dostaneme stopku. Stopka znamená, že nesmíte tři dny do Bedny," vypráví Nelinka.
„Domluva někdy nezabírá, ale zjistili jsme, že nechodit do Bedny je pro ně největší trest,“ říká sociální pracovnice Míša.
Když jsme dorazili na kopec, vyfasovaly děti gumové rukavice. Místo, kam jsme si chtěli rozprostřít deky, si musely nejdříve uklidit. Během chvilky nasbíraly dva pytle odpadků. Jestli jsou gumové rukavice povinnou výbavou sociálních pracovnic, to jsme nezjistili. I kdyby je však s námi použily ten den poprvé, je to přinejmenším k zamyšlení.
Hráli jsme žolíky, chodili po laně nataženém mezi stromy, malovali, četli básničky, kluci se předváděli a dělali salta. Nikdo by na první pohled nepoznal, že jsou to děti, které se „vymykají“.
Možná jen ten, kdo umí číst mezi řádky.
„S čím si nejraději hraješ?“ - „S Elsou. To je panenka, která zpívá….. Ale nemám jí.“
„Chodíte se v létě koupat?“ - „Ano, chodím na Novák.“
„S maminkou?“ – „Ne, sama. Maminka nemůže.“
„Chodíte s rodiči do lesa?“ – „Ne, vůbec nechodíme do lesa.“
Nelinka vymalovává koníka. „Já mám strašně ráda koně, ale nikdy jsem ho ještě naživo neviděla“. Měli jsme chuť ji vzít a odvézt na nejbližší ranč. Obrázek nám dala s tím, že až příště zase přijdeme, nakreslí nám další.
Odcházíme plni dojmů. Nelinka volá maminku: „Mamiii, mamiiii“. Dlouho bez odezvy a pak se z útrob ubytovny ozve mužský naštvaný hlas: „No co je, ku…“. Jsme zpátky v realitě. A už chápeme, proč ty děti trpělivě číhají u okna a vyhlížejí své sociální pracovnice, aby s nimi aspoň na chvilku utekly na kopec kousek za barák. Je to sice jen pár metrů od jejich domova, ale pro děti úplně jiný svět. Lepší svět.
Jakmile otevřeme dveře Bedny, hned se na nás nalepí tři malé holčičky. A cestou na kopec, kde s nimi strávíme dnešní odpoledne, se k nám nabalí ještě spoustu dalších dětí. „Počkejte na nás, my jdeme s váma,“ překřikují se dva malí chlapci romského původu, vykukující z okna svého domu. Museli na nás pečlivě číhat, jinak by nás určitě promeškali.
Skotačivé děti, pobíhající mezi dvěma nechvalně známými „ubytovnami hrůzy“ na Čertovském Pahorku, jsou jako pěst na oko. Holčičky v růžovém v kontrastu s šedí, která je všude okolo. Kdo na toto místo nezavítal, neuvěří.
V jedné z ubytoven mají děti svou klubovnu, kam chodí, když je venku ošklivé počasí.
Hned jsme se skamarádili s Nelinkou (cca 8 let). Vypráví nám, jaká musí dodržovat v klubovně pravidla: „Nesmíme se mlátit, strkat se, mluvit sprostě a chodit do skříně. Jinak dostaneme stopku. Stopka znamená, že nesmíte tři dny do Bedny," vypráví Nelinka.
„Domluva někdy nezabírá, ale zjistili jsme, že nechodit do Bedny je pro ně největší trest,“ říká sociální pracovnice Míša.
Když jsme dorazili na kopec, vyfasovaly děti gumové rukavice. Místo, kam jsme si chtěli rozprostřít deky, si musely nejdříve uklidit. Během chvilky nasbíraly dva pytle odpadků. Jestli jsou gumové rukavice povinnou výbavou sociálních pracovnic, to jsme nezjistili. I kdyby je však s námi použily ten den poprvé, je to přinejmenším k zamyšlení.
Hráli jsme žolíky, chodili po laně nataženém mezi stromy, malovali, četli básničky, kluci se předváděli a dělali salta. Nikdo by na první pohled nepoznal, že jsou to děti, které se „vymykají“.
Možná jen ten, kdo umí číst mezi řádky.
„S čím si nejraději hraješ?“ - „S Elsou. To je panenka, která zpívá….. Ale nemám jí.“
„Chodíte se v létě koupat?“ - „Ano, chodím na Novák.“
„S maminkou?“ – „Ne, sama. Maminka nemůže.“
„Chodíte s rodiči do lesa?“ – „Ne, vůbec nechodíme do lesa.“
Nelinka vymalovává koníka. „Já mám strašně ráda koně, ale nikdy jsem ho ještě naživo neviděla“. Měli jsme chuť ji vzít a odvézt na nejbližší ranč. Obrázek nám dala s tím, že až příště zase přijdeme, nakreslí nám další.
Odcházíme plni dojmů. Nelinka volá maminku: „Mamiii, mamiiii“. Dlouho bez odezvy a pak se z útrob ubytovny ozve mužský naštvaný hlas: „No co je, ku…“. Jsme zpátky v realitě. A už chápeme, proč ty děti trpělivě číhají u okna a vyhlížejí své sociální pracovnice, aby s nimi aspoň na chvilku utekly na kopec kousek za barák. Je to sice jen pár metrů od jejich domova, ale pro děti úplně jiný svět. Lepší svět.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: www.pribram.cz
autor: mir
Další články
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné
V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje
Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět …
PŘÍRODA
Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss
Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody
Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, …
AKTUALIZOVÁNO
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA













