Usměvavé děti v kontrastu s šedí, která je všude okolo. To jsou děti z ubytoven
24. června 2019 (06:09)
Dalších 9 fotografií v galerii
Kdo mezi ně nepřijde, neuvěří. Kdo mezi ně přijde, nechce je tam nechat
Vydali jsme se s Míšou a Pavlou do ulic za dětmi z ubytoven. Míša s Pavlou pracují pro nízkoprahové centrum Bedna. Drží ochrannou ruku nad dětmi, které se nedokázaly narodit tak dobře, jako většina jejich vrstevníků. Žijí v ubytovnách a azylových domech.
Jakmile otevřeme dveře Bedny, hned se na nás nalepí tři malé holčičky. A cestou na kopec, kde s nimi strávíme dnešní odpoledne, se k nám nabalí ještě spoustu dalších dětí. „Počkejte na nás, my jdeme s váma,“ překřikují se dva malí chlapci romského původu, vykukující z okna svého domu. Museli na nás pečlivě číhat, jinak by nás určitě promeškali.
Skotačivé děti, pobíhající mezi dvěma nechvalně známými „ubytovnami hrůzy“ na Čertovském Pahorku, jsou jako pěst na oko. Holčičky v růžovém v kontrastu s šedí, která je všude okolo. Kdo na toto místo nezavítal, neuvěří.
V jedné z ubytoven mají děti svou klubovnu, kam chodí, když je venku ošklivé počasí.
Hned jsme se skamarádili s Nelinkou (cca 8 let). Vypráví nám, jaká musí dodržovat v klubovně pravidla: „Nesmíme se mlátit, strkat se, mluvit sprostě a chodit do skříně. Jinak dostaneme stopku. Stopka znamená, že nesmíte tři dny do Bedny," vypráví Nelinka.
„Domluva někdy nezabírá, ale zjistili jsme, že nechodit do Bedny je pro ně největší trest,“ říká sociální pracovnice Míša.
Když jsme dorazili na kopec, vyfasovaly děti gumové rukavice. Místo, kam jsme si chtěli rozprostřít deky, si musely nejdříve uklidit. Během chvilky nasbíraly dva pytle odpadků. Jestli jsou gumové rukavice povinnou výbavou sociálních pracovnic, to jsme nezjistili. I kdyby je však s námi použily ten den poprvé, je to přinejmenším k zamyšlení.
Hráli jsme žolíky, chodili po laně nataženém mezi stromy, malovali, četli básničky, kluci se předváděli a dělali salta. Nikdo by na první pohled nepoznal, že jsou to děti, které se „vymykají“.
Možná jen ten, kdo umí číst mezi řádky.
„S čím si nejraději hraješ?“ - „S Elsou. To je panenka, která zpívá….. Ale nemám jí.“
„Chodíte se v létě koupat?“ - „Ano, chodím na Novák.“
„S maminkou?“ – „Ne, sama. Maminka nemůže.“
„Chodíte s rodiči do lesa?“ – „Ne, vůbec nechodíme do lesa.“
Nelinka vymalovává koníka. „Já mám strašně ráda koně, ale nikdy jsem ho ještě naživo neviděla“. Měli jsme chuť ji vzít a odvézt na nejbližší ranč. Obrázek nám dala s tím, že až příště zase přijdeme, nakreslí nám další.
Odcházíme plni dojmů. Nelinka volá maminku: „Mamiii, mamiiii“. Dlouho bez odezvy a pak se z útrob ubytovny ozve mužský naštvaný hlas: „No co je, ku…“. Jsme zpátky v realitě. A už chápeme, proč ty děti trpělivě číhají u okna a vyhlížejí své sociální pracovnice, aby s nimi aspoň na chvilku utekly na kopec kousek za barák. Je to sice jen pár metrů od jejich domova, ale pro děti úplně jiný svět. Lepší svět.
Jakmile otevřeme dveře Bedny, hned se na nás nalepí tři malé holčičky. A cestou na kopec, kde s nimi strávíme dnešní odpoledne, se k nám nabalí ještě spoustu dalších dětí. „Počkejte na nás, my jdeme s váma,“ překřikují se dva malí chlapci romského původu, vykukující z okna svého domu. Museli na nás pečlivě číhat, jinak by nás určitě promeškali.
Skotačivé děti, pobíhající mezi dvěma nechvalně známými „ubytovnami hrůzy“ na Čertovském Pahorku, jsou jako pěst na oko. Holčičky v růžovém v kontrastu s šedí, která je všude okolo. Kdo na toto místo nezavítal, neuvěří.
V jedné z ubytoven mají děti svou klubovnu, kam chodí, když je venku ošklivé počasí.
Hned jsme se skamarádili s Nelinkou (cca 8 let). Vypráví nám, jaká musí dodržovat v klubovně pravidla: „Nesmíme se mlátit, strkat se, mluvit sprostě a chodit do skříně. Jinak dostaneme stopku. Stopka znamená, že nesmíte tři dny do Bedny," vypráví Nelinka.
„Domluva někdy nezabírá, ale zjistili jsme, že nechodit do Bedny je pro ně největší trest,“ říká sociální pracovnice Míša.
Když jsme dorazili na kopec, vyfasovaly děti gumové rukavice. Místo, kam jsme si chtěli rozprostřít deky, si musely nejdříve uklidit. Během chvilky nasbíraly dva pytle odpadků. Jestli jsou gumové rukavice povinnou výbavou sociálních pracovnic, to jsme nezjistili. I kdyby je však s námi použily ten den poprvé, je to přinejmenším k zamyšlení.
Hráli jsme žolíky, chodili po laně nataženém mezi stromy, malovali, četli básničky, kluci se předváděli a dělali salta. Nikdo by na první pohled nepoznal, že jsou to děti, které se „vymykají“.
Možná jen ten, kdo umí číst mezi řádky.
„S čím si nejraději hraješ?“ - „S Elsou. To je panenka, která zpívá….. Ale nemám jí.“
„Chodíte se v létě koupat?“ - „Ano, chodím na Novák.“
„S maminkou?“ – „Ne, sama. Maminka nemůže.“
„Chodíte s rodiči do lesa?“ – „Ne, vůbec nechodíme do lesa.“
Nelinka vymalovává koníka. „Já mám strašně ráda koně, ale nikdy jsem ho ještě naživo neviděla“. Měli jsme chuť ji vzít a odvézt na nejbližší ranč. Obrázek nám dala s tím, že až příště zase přijdeme, nakreslí nám další.
Odcházíme plni dojmů. Nelinka volá maminku: „Mamiii, mamiiii“. Dlouho bez odezvy a pak se z útrob ubytovny ozve mužský naštvaný hlas: „No co je, ku…“. Jsme zpátky v realitě. A už chápeme, proč ty děti trpělivě číhají u okna a vyhlížejí své sociální pracovnice, aby s nimi aspoň na chvilku utekly na kopec kousek za barák. Je to sice jen pár metrů od jejich domova, ale pro děti úplně jiný svět. Lepší svět.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: www.pribram.cz
autor: mir
Další články
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ
Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání
Konec školního roku je pro část dětí radost, pro jinou část období, kdy se jim svírá …
AKTUÁLNĚ
Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje obyvatele na mimořádně vysoké …
AKTUÁLNĚ
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč …
DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost
S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE













