Uhlí nahradila dřevní štěpka. Příbramská teplárna městu výrazně pročistila vzduch
18. listopadu 2023 (07:25)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Příbramská teplárna Energo Příbram v minulých dnech uveřejnila čísla, díky kterým lze ilustrovat, co se za poslední tři roky v Příbrami změnilo díky ní k lepšímu.
470 000 tun CO2. To je číslo, které si většina z nás nepředstaví. Představte si ho tím, že nesednete do auta, sednete na kolo a takto budete své každodenní záležitosti vyřizovat po dobu 9 let. A nemluvíme o jednotlivci, mluvíme o všech obyvatelích města. Že se v Příbrami výrazně lépe dýchá a žije díky tomu, je fakt. Příbramská teplárna Energo Příbram v minulých dnech uveřejnila čísla, díky kterým lze ilustrovat, co se za poslední tři roky v Příbrami změnilo díky ní k lepšímu. Dlouholetí obyvatelé Příbrami potvrzují, že moderní a centralizovaná výroba tepelné energie výrazně přispěla ke zlepšení místního ovzduší v předchozích dekádách již během provozu na uhlí a přechod na obnovitelné palivo toto ještě výrazně umocnil.
„Přechod z uhlí na spalování dřevní štěpky sice představoval velké investice, v dlouhodobém horizontu je ale nezpochybnitelné, že pro životní prostředí i obnovitelnost tohoto zdroje to bylo správné rozhodnutí. Nemalou roli samozřejmě hraje i nezávislost na fosilních palivech, která jsou v dnešní době také ožehavé téma. A to ať jejich neobnovitelnost, omezená dostupnost, nebo růst cen díky vlivům jako jsou například válečné konflikty. Celková úspora CO2 v ovzduší představuje spolu s tvorbou pracovních míst a stabilními dodávkami tepla náš největší vklad do lokálního prostředí," uvedla tisková mluvčí Energo Příbram Radka Maurová.
Tématem je ale i to, na jaké podpory mohou dosáhnout koncoví klienti tepláren. To je především v posledních dnech hojně propírané téma, když vláda dotace pro koncové klienty tepláren nepodpořila.
„My jsme s tímto typem podpory nekalkulovali, stejně jako bohužel nemůžeme kalkulovat – i přes veškerou svou produkci z čistých a bezemisních zdrojů paliva s podporou, tedy zelenými bonusy, na výrobu tepla – a bohužel dle posledního stanoviska ERÚ ani s podporou (zelenými bonusy) na výrobu elektřiny. Což je pro nás bohužel i vzhledem ke změně výkupních cen elektřiny větší téma. Díky vyšším cenám elektřiny jsme byli schopni tímto dosud vykrývat část ceny tepla koncovým uživatelům. Od 1. 1. 2024 ale mohou být podmínky úplně jiné. Tímto se nyní akcionáři intenzivně zabývají," dodala mluvčí teplárny.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•O víkendu se ochladí, sněžit bude nejen na horách
•Ve středočeských středních školách přibude na maturitních oborech přes 600 míst
•Týden bude deštivý, na víkend se ochladí
Další články
Z Masarykova letního sídla bude luxusní resort. Zámek Hluboš láká i drobné investory
Historický zámek v Hluboši, kde trávil léta prezident Tomáš Garrigue Masaryk, čeká …
ZAJÍMAVOSTI
Speed Marathon se blíží. Na Příbramsku lidé navrhli desítky rizikových míst
Celostátní akce Speed Marathon, během níž policie po dobu 24 hodin kontroluje …
DOPRAVA
Příbram zahájila turistickou sezonu. Nabízí slevy i komentovanou vycházku po stopách minulosti
Tento víkend patří v Příbrami turistice, historii i společenskému dění. V sobotu 11. a …
AKTUÁLNĚ
Policisté učili děti základní pravidla pro bezpečný přechod komunikace
Policisté se v uplynulých dnech zaměřili na bezpečnost u přechodů pro chodce, a to …
AKTUÁLNĚ
Zimní sezóna na nové D4: sypače najezdily téměř 40 tisíc kilometrů
Zimní údržba nové dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem byla pro tým Via Salis Operations …
DOPRAVA
Malý, ale neohrožený. To je kulíšek nejmenší
Je nejmenší, ale zároveň nejodvážnější a možná i nejdrzejší sovou. Ano, řeč je o …
POZNÁVÁME BRDY
Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho soustrojí opět v plné síle
Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho ze tří soustrojí opět v plné síle. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Příbram brzdí opravy: asfalt mizí z trhu a dodavatelé chtějí víc peněz
Růst cen ropy a dalších komodit začíná dopadat i na Příbram. Město v posledních …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel!
Tento víkend, konkrétně v sobotu 11. dubna, bude v Příbrami oficiálně zahájena …
KULTURA
Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše
V pátek 10. dubna dopoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě v katastru obce …
FOTOGALERIE




