Tříkrálová sbírka bude opět vybírat na charitu
31. prosince 2022 (21:35)
foto: Charita ČR
Přispět bude možné také prostřednictvím pevných kasiček umístěných v kostelech, na úřadech či v obchodech, on-line na webu sbírky či pomocí dárcovské SMS.
Na Nový rok vyrazí do ulic českých měst dobrovolníci v kostýmech biblických panovníků, aby se zapojili do 23. ročníku tradiční Tříkrálové sbírky. Do zapečetěných kasiček s logem Charity ČR budou až do poloviny ledna vybírat peníze na pomoc lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Přispět bude možné také prostřednictvím pevných kasiček umístěných v kostelech, na úřadech či v obchodech, on-line na webu sbírky či pomocí dárcovské SMS. Předchozí ročník Tříkrálové sbírky, který se konal letos v lednu, vynesl přes 141 milionů korun, uvedli pořadatelé z Charity ČR v tiskové zprávě.
Tříkrálová sbírka navazuje na starodávný lidový obyčej tříkrálové koledy a je největší dobročinnou sbírkovou akcí v Česku. "Do její organizace a průběhu koledování se každoročně zapojí více než 60.000 dobrovolníků, kteří do kasiček vyberou desítky milionů korun," přiblížila rozsah akce hlavní koordinátorka sbírky Gabriela Víšová.
Tříkrálová sbírka se koná celostátně od roku 2001. "Pro koledníky i dárce představuje unikátní příležitost k tomu začít nový rok dobrým skutkem," uvedl ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.
Na začátku příštího roku budou koledníci převlečení za tři krále chodit ulicemi od 1. do 15. ledna. Každá skupina bude mít u sebe průkaz od pořádající Charity ČR a zapečetěnou pokladničku s charitním logem. Požehnání koledníkům udělil lanškrounský děkan Zbigniew Czendlik.
Letošní ročník sbírky vynesl více než 141 milionů korun. V "covidovém" roce 2021 to bylo 81,5 milionu a o rok dříve vybrali koledníci od lidí na 130 milionů korun.
Výtěžek sbírky je rozdělen podle předem daného klíče. Do regionů, kde byly peníze vykoledovány, se vracejí téměř dvě třetiny výtěžku. Ostatní peníze podpoří větší nadregionální projekty, desetina výtěžku směřuje na pomoc do zahraničí a zbývajících pět procent je zákonem stanovená režie sbírky.
Do Tříkrálové sbírky mohou lidé přispět nejen prostřednictvím koledníků. Příspěvek lze vhodit také do statických pokladniček v kostelech, na úřadech či v obchodech. Peníze lze poslat také on-line přes web sbírky, převodem na účet číslo 66008822/0800 s variabilním symbolem 777 nebo s pomocí dárcovské SMS.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Prezidenta budou moci v lednu volit i lidé v izolaci kvůli koronaviru
•Holobrada: Plánujeme projekt na fotovoltaické panely na střeše nemocnice
•V Březnici přistál na hřišti vrtulník, letěl pro novorozence v ohrožení života
Další články
Je to tu! Veselý Mikuláš opět vyráží do rodin a přináší kouzelný zážitek
I letos vyrazí Veselý Mikuláš do dobříšských domácností a přinese s sebou kouzelnou …
Listopad na středočeských silnicích: čtyři oběti, mezi nimi i řidička z tragické nehody v Mokrovratech
V listopadu zemřeli na středočeských silnicích čtyři lidé, tedy o dva méně než ve …
Nový přivaděč vody má zlepšit zásobování oblastí Dobříše a Nového Knína
Na Příbramsku vznikne nový přivaděč vody, který bude zásobovat oblasti Dobříše a …
Gastro agent: Malej podnik
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale když se z jídla stane jen logistika, hledáme …
FOTO
Advent v Hornickém muzeu Příbram: betlémy, koncert, hornické i venkovské Vánoce
Hornické muzeum Příbram připravilo na závěr roku mimořádně pestrý adventní program. …
Rachejtle jen na Silvestra. Příbram chystá novou vyhlášku o pyrotechnice
Na zasedání zastupitelstva města Příbram ve středu 3. prosince budou zastupitelé …
Extraliga volejbalu: Příbram padla s Kladnem 0:3, fanoušci byli slyšet
Deváté kolo ČEZ extraligy volejbalu mužů nabídlo v Příbrami jasnou výhru Kladna. Hosté …
Kraj přispěje na projekt mapující osudy vystěhovaných obcí. Týká se to i příbramského muzea na projekt Lidé bez domova
Středočeský kraj výrazně podpoří vzdělávací aktivity svých muzeí a galerií. Chystá se …
Vánočka: královna českých Vánoc
Když se řekne české Vánoce, málokdo si představí stůl bez vánočky. Tento sladký …
Rekordní triumf! Jan Tománek kraloval na nejtěžší trati v historii světových šampionátů
Paratriatlonista Jan Tománek dosáhl mimořádného úspěchu, když na IRONMAN 70.3 World …




