Třetinu případů nemocí od klíšťat lékaři odhalí na podzim
31. srpna 2023 (16:57)
foto: pixabay
Lidé nad 50 let mají očkování proti encefalitidě hrazené z veřejného zdravotního pojištění, mladším na ně pojišťovny přispívají.
Nejvíc lidí se nemocemi od klíšťat nakazí v červenci a srpnu, víc než třetina v podzimních měsících. Loni bylo podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nákaz klíšťovou encefalitidou a boreliózou dohromady 4227, letos do července 1561. Lidé nad 50 let mají očkování proti encefalitidě hrazené z veřejného zdravotního pojištění, mladším na ně pojišťovny přispívají. Ochrana nastupuje měsíc po první dávce.
Klíšťata jsou aktivní, dokud teploty neklesnou pod pět stupňů Celsia. Stoupající průměrné teploty jim proto svědčí. V posledních čtyřech letech bylo od září do prosince nahlášeno více než 33 procent případů encefalitidy a přes 40 procent případů boreliózy z celého roku. Za loňský prosinec jich bylo 238.
Příznaky nemocí přenášených klíšťaty je na podzim možné zaměnit s chřipkou. Mezi projevy klíšťové encefalitidy patří bolest hlavy, kloubů a svalů a teplota. Objeví se za několik dní až týdnů, po několika dnech ustoupí. Za čtyři až deset dní potom se ale vrátí silné bolesti hlavy, světloplachost, třes, horečka nebo obrna končetin. Podobné prvotní příznaky má i borelióza, může se objevit i typická červená skvrna s bledým středem.
Zatímco na vakcíně proti borelióze odborníci včetně českých teprve pracují, proti klíšťové encefalitidě je možné se očkovat. Očkování stojí většinou kolem 1000 korun za jednu dávku, lidem nad 50 let ho hradí veřejné zdravotní pojištění. Mladším na něj pojišťovny přispívají, většinou 500 korun. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny se loni nechalo očkovat téměř 155.000 pojištěnců starších 50 let, což je třikrát víc než v roce 2021, kdy neměli vakcínu hrazenou.
"Je to nejspolehlivější metoda, jak se vyhnout riziku prodělání nemoci a trvalým následkům včetně ochrnutí," uvedla v tiskové zprávě lékařka z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Dita Smíšková.
Jako ochranu před zakousnutím klíštěte odborníci doporučují používat repelent, při delším pobytu v přírodě je třeba ho aplikovat opakovaně. Lidé by se měli po návratu domů pečlivě prohlédnout a přisáté klíště co nejdříve odstranit, protože na přenesení nemoci má vliv délka přisátí.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•V závěru prázdnin se vrátí letní teploty, o víkendu bude kolem 25 stupňů
•V Brdech se letos vylíhla dvě mláďata čápa černého
•Jak na Brdské stromsázení? Kvůli mimořádnému zájmu zavedou Vojenské lesy i kyvadlovou dopravu