28. 2. svátek má Lumír
Tma, zakalená a ledová voda. Potápěči se na Orlíku vydávají do padesátimetrové hloubky, aby lidem našli jejich rodné domy

Nepřehlédněte
21. ledna 2020   (13:55)
Tma, zakalená a ledová voda. Potápěči se na Orlíku vydávají do padesátimetrové hloubky, aby lidem našli jejich rodné domy

„Vylovil jsem jedné starší paní cihlu z jejího domku na Radavě. Podařilo se mi ho nafilmovat. Když jsem jí video věnoval, plakala štěstím, že mohla ještě jednou v životě vidět svůj rodný dům,“ říká potápěč Jiří Soukup


Orlík odhalil zatopené vesnice. Objevují se zbytky domů, celé jezy i pozůstatky elektráren z první republiky. Voda odkryla můstek se zbytky asfaltové cesty k bývalému řetězovému mostu u Podolska, zámeckou cestu u Chrástu, zajímavý pohled je na odhalenou Novomlýnskou elektrárnu protivínského pivovaru. Valná většina zatopených staveb však již nikdy světlo světa nespatří. Nachází se totiž ve více než padesátimetrové hloubce.

Autoklempíř Jiří Soukup má však i tyto stavby dobře zmapované. Zatímco ostatní si v těchto dnech na Orlík pro své fotografické úlovky chodí suchou nohou, on se za nimi potápí do ledové zakalené vody. Orlík si zamiloval, do jeho hlubin se vydal již zhruba pětsetkrát. Místa na potápění si vybírá podle starých map, dobových fotografií, videí a knih. Zaměří se na určité místo, stavbu, statek a začne hledat. Místo porovnává s dobovou a současnou leteckou mapou. Takto již objevil pěknou řádku zajímavých objektů. A o své potápěčské zážitky se s námi podělil.

Je potápění na Orlíku něčím specifické?
Ano. Tma, zima, hloubka, špatná orientace a viditelnost. Všudypřítomný nános sedimentu, který se velice rychle víří. Stačí špatný pohyb a okamžitě nevidíte vůbec nic.

Obrací se na vás místní lidé s tím, abyste jim našli jejich zatopený domov?
Obrací. Jsme domluveni s několika lidmi, že se pokusíme najít jejich bývalé domy.

Jedné starší paní z Radavy jste již rodný dům našli...
Setkali jsme se s babičkou, která kdysi bydlela na Radavě. Moc krásně vyprávěla o staré řece, jaký byl život na Radavě a s kým si jako malá hrála. Dokonale nám dovedla popsat, kde kdo bydlel, jak se jmenoval, kdo byl morous a kdo zas byl přátelský. Při tomto setkání jsme babičce slíbili, že se pokusíme najít její rodný domek. Ukázala nám pár fotografií a popsala, v kterých místech bydleli. Byli jsme plní dojmů z vyprávění, a tak jsem hned sedl k mapám a začal hledat a plánovat.

Trvalo to pár měsíců, než se nám to podařilo. Nejdříve jsme objevili kapličku a pak už se nám po několika ponorech povedlo najít i její rodný dům. Vylovil jsem jí z domku cihlu a když jsem viděl, jak je šťastná, slíbil jsem jí, že pořídíme video. To byl ale celkem problém, protože viditelnost v hloubce, kde objekt stojí, se pohybuje pouze od půl metru do metru. Jen občas se voda umoudří a viditelnost se vylepší, to bývá ale pouhých čtrnáct dní v roce, někdy v létě. A tak nezbývalo, než se pravidelně na Radavu jezdit potápět a kontrolovat viditelnost. Při tom jsme objevovali další stavení ve vesnici. Zajímavé je, že zrovna domek babičky je poměrně dost zachovalý a v kuchyni je dokonce ještě původní strop. V chodbě jsou dřevěné schody na půdu, dřevěné zárubně dveří a rámy oken. Po asi dalším půl roce se mi ho povedlo nafilmovat. Video jsem paní věnoval. Byla z toho velice dojatá, plakala štěstím, že mohla ještě jednou v životě vidět svůj rodný dům. To pro nás byla největší odměna.

Co všechno jste pod vodou na Orlíku objevili?
Když to vezmu od hráze proti proudu, tak ve Zbenických Zlákovicích jsme s kolegou našli hospodu Hynka Mezery. Z té zbyla zadní část se štítem a v dolní části okna s mřížemi. V Orlických Zlákovicích jsme natrefili na stavení pana Trkovského, ze kterého máme také video. V Těchnicích, které jsou známy kostelem sv. Štěpána, jsme našli Čechovu hospodu, školu, mlýn pana Konvičky a restauraci Františka Ždáňského. Na Radavě máme prozkoumanou skoro celou vesničku, Rozhnoňův statek, kapličku a několik stavení konkrétních rodin. Na Velkém Víru jsme našli statky Vávry, Chudých, Kúrky a Flíčka. Tam ještě ve stodole stojí stará mlátička na obilí. Objevili jsme zbytky hájovny Vilemíny a také Lovecký zámek Nákle, který patřil Schwarzenberkům.

Z jakého objevu máte největší radost?
Já mám asi z každého objevu radost, ale asi největší byla ze statku pana Rozhoně na Radavě. Tam na nás čekala krásně zachovalá vjezdová brána s otevřenými dřevěnými vraty a červenými taškami.

Je nějaký objekt, který chcete v budoucnu ještě najít?
Určitě chceme prozkoumat a objevit zatopené Podskalí a přilehlý mlýn pana Kuchaře.

Vyžaduje potápění na Orlíku nějaké speciální vybavení?
Ano, většina vesnic a stavení je v hloubkách padesáti metrů a hlouběji. Je zde špatná viditelnost a také velice studená voda. V zimě má kolem čtyř, v létě maximálně osm stupňů. Zapotřebí je tedy kvalitní kompas a silné světlo. Důležitý je také suchý oblek, do kterého nenateče voda a díky vzduchu uvnitř, který funguje jako izolace, člověk neprochladne. A samozřejmě kvalitní potápěčský přístroj. Dříve jsme používali klasické láhve se stlačeným vzduchem, ale s tím v těchto hloubkách dlouho nevydržíme. Pořídili jsme si proto tzv."znovudechy" (anglicky rebreather), což je přístroj, který recykluje dýchací směs a pobyt pod hladinou se díky tomu prodlužuje na mnoho hodin.

Dostal jste se během potápění na Orlíku do nějaké nebezpečné situace?
Naštěstí do vyloženě nebezpečné situace ne, ale občas se podaří zamotat se do nějakého starého vlasce. Pak je zapotřebí zachovat klidnou hlavu, použít nůž a uřezat je. V zatopených stromech bývá hodně vlasců od rybářů, vytváří úplné pavučiny. I samotné stromy jsou svým způsobem nebezpečné. Některé i po tolika letech jsou stále velice pružné, jako kdyby vůbec nebyly tak dlouho pod vodou. Jiné jsou ztrouchnivělé a stačí se dotknout větve, která se pod rukama rozpadne. 

Na úvodní fotografii jsou kruhové výdechy ze statku pana Flíčka, Velký Vír.
Na obrázku níže je křížek rovněž z Velkého Víra.
Na videu je rodný dům starší paní z Radavy.
Orlík odhalil zatopené vesnice. Objevují se …

Zamřížované okno statku Rozhoně v Radavě
Zamřížované okno statku Rozhoně v Radavě
Zatopená brána ze statku Rozhoně v Radavě
Zatopená brána ze statku Rozhoně v Radavě
Voda odkryla například můstek se zbytky asfaltové cesty k bývalému řetězovému mostu u Podolska. Tento most byl jednou ze staveb, které byly před vodou zachráněny. V roce 1960 byl demontován a o patnáct let později našel své nové místo u městyse Stádlec na řece Lužnici. Cesta k mostu byla lemována ovocnou alejí, po které zbyly jen pařezy. Více v článku: Orlík odhalil zatopené vesnice
Voda odkryla například můstek se zbytky …
Na Orlíku se podařilo zachránit odhadem až 10 …
Břehy Orlické přehrady nyní díky odpadkům neskýtají příliš hezký pohled. Povodí Vltavy plánuje na první měsíce roku 2020 jejich úklid. Pneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu.
Břehy Orlické přehrady nyní díky odpadkům …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová

Další články

I pejsci mohou darovat krev a zachránit tak několik psích kamarádů I pejsci mohou darovat krev a zachránit tak několik psích kamarádů Do celostátního registru psích dárců krve je v tuto chvíli zapsáno čtrnáct psích hrdinů z Příbramska 28. února 2020   (19:19) Příbram nebude zřizovat další alternativní školu Příbram nebude zřizovat další alternativní školu Z dotazníkového šetření vyplynulo, že většina respondentů je s nabídkou základního vzdělávání ve městě spokojena 28. února 2020   (15:51) Havíři, důlní skřítci a permoníci. V hornickém muzeu se uskuteční tradiční masopustní průvod a lidová veselice Havíři, důlní skřítci a permoníci. V hornickém muzeu se uskuteční tradiční masopustní průvod a lidová veselice V Hornickém muzeu Příbram se v sobotu 29. 2. 2020 od 10 hodin uskuteční tradiční masopustní průvod a lidová veselice v prostředí historických báňských objektů. Na přípravě této širokou veřejností oblíbené akce muzeum již 18. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 94 let. 28. února 2020   (13:46) Hasiči zasahují u požáru kůlny v Jincích. Na místě jsou čtyři jednotky Hasiči zasahují u požáru kůlny v Jincích. Na místě jsou čtyři jednotky Hrozí riziko, že se plameny rozšíří na vedlejší budovu 28. února 2020   (12:08) Varování meteorologů se potvrdilo, sníh komplikuje dopravu Varování meteorologů se potvrdilo, sníh komplikuje dopravu Ledovka a sníh komplikují v pátek ráno dopravu 28. února 2020   (08:38) Bezdomovci: Vybíráme popelnice a spíme v rozpadlých garážích Bezdomovci: Vybíráme popelnice a spíme v rozpadlých garážích „Kvůli konfliktům a alkoholu do nízkoprahového centra nesmím,“ říká v rozhovoru Ríša, bezdomovec, který je na ulici pátým rokem. 28. února 2020   (06:09) Příbramské divadlo letos uvede pět nových her. Samé komedie Příbramské divadlo letos uvede pět nových her. Samé komedie Tento týden uvede Divadlo Antonína Dvořáka Příbram svou první letošní premiéru s názvem Špinavý obchod. Komedii o lásce, která vítězí nad špinavými kšefty 27. února 2020   (18:58) Dva středočeští senátoři budou obhajovat mandát Dva středočeští senátoři budou obhajovat mandát Dva středočeští senátoři, kladenský senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) a příbramský Jiří Burian (ODS), budou obhajovat mandát. Naopak za kolínský obvod zvolená Emilie Třísková (ČSSD) už do Senátu kandidovat nebude. 27. února 2020   (15:22) Příbram prodává dílny, ve kterých se šily hračky. Hamiro stále vyrábí, ale na severu Čech Příbram prodává dílny, ve kterých se šily hračky. Hamiro stále vyrábí, ale na severu Čech Zajímavosti
Středočeský kraj připravuje svolání jednání Bezpečnostní rady kraje Středočeský kraj připravuje svolání jednání Bezpečnostní rady kraje V souvislosti s výskytem a šířením nového typu virového onemocnění COVID-19 nastavil Středočeský kraj opatření k zabránění epidemie nebo nebezpečí jejího vzniku a postupuje v souladu s opatřeními, která doporučují a nařizují orgány ochrany veřejného zdraví, v tomto případě zejména krajská hygienická stanice. 27. února 2020   (09:15) V noci na pátek napadne až 12 centimetrů sněhu V noci na pátek napadne až 12 centimetrů sněhu Ačkoliv na konci týdne skončí meteorologická zima, jara se prozatím nedočkáme. V noci na pátek nasněží a teploty o víkendu spadnou k minus pěti stupňům. 27. února 2020   (08:35) Holobrada: Chceme směnu budov, aby centrum pro integraci cizinců nebylo v nemocnici Holobrada: Chceme směnu budov, aby centrum pro integraci cizinců nebylo v nemocnici Zdravotnictví Praha zvažuje omezení prodeje potravin při mimořádných opatřeních Praha zvažuje omezení prodeje potravin při mimořádných opatřeních Chce předejít panice a vyprázdněným regálům 26. února 2020   (19:01) AKTUÁLNĚ Stavba cyklostezky je podle rybářů nešetrná. Copak by na to řekl Krčín? Stavba cyklostezky je podle rybářů nešetrná. Copak by na to řekl Krčín? Sedlčanští rybáři nesouhlasí se způsobem provedení stavby Krčínovy cyklostezky u místní retenční nádrže. Kritizují kácení vzrostlých stromů a nevhodnou manipulaci s hladinou 26. února 2020   (18:41) Pěší zóna Cíl se dočkala rekonstrukce, práce potrvají do konce roku Pěší zóna Cíl se dočkala rekonstrukce, práce potrvají do konce roku Pěší zóna Cíl, v minulosti nákupní centrum, dnes nevábné prostranství. Změna je za dveřmi, práce na zásadní proměně prostoru začnou 11. března. 26. února 2020   (15:24) Skanzen Vysoký Chlumec je zazimován, přesto otevře své brány. Maškarám a hudebníkům Skanzen Vysoký Chlumec je zazimován, přesto otevře své brány. Maškarám a hudebníkům Skanzenem ve Vysokém Chlumci projde tuto sobotu masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a muzikanty 26. února 2020   (14:29) Policisté dopadli zloděje, kteří kradli v obchodech. Jeden z nich se podílel i na oloupení opilého muže Policisté dopadli zloděje, kteří kradli v obchodech. Jeden z nich se podílel i na oloupení opilého muže Nejčastěji v hledáčku zlodějů je kosmetika a alkohol. V minulosti se dokonce stal případ krádeže, kdy žena přemístila menší druhy vajec za větší, které v krabičkách vyměnila. 26. února 2020   (12:08) Lidé vykoupili kvůli koronaviru roušky, začínají se zásobovat potravinami Lidé vykoupili kvůli koronaviru roušky, začínají se zásobovat potravinami Koronavirus Fotogalerie: Babiš se při návštěvě Příbrami setkal s odpůrci i příznivci Fotogalerie: Babiš se při návštěvě Příbrami setkal s odpůrci i příznivci Politika Premiér Babiš zavítal na hasičskou stanici v Příbrami Premiér Babiš zavítal na hasičskou stanici v Příbrami V úterý 25. února v odpoledních hodinách navštívila příbramskou stanici profesionálních hasičů delegace složená z předsedy vlády České republiky Andreje Babiše, starosty Příbrami Jana Konvalinky a dalších členů doprovodu. 25. února 2020   (20:07) Vojtěch ke koronaviru: Není důvod panikařit a zakazovat akce Vojtěch ke koronaviru: Není důvod panikařit a zakazovat akce Koronavirus 1.FK Příbram se rozhodl ukončit spolupráci s trenérem Nádvorníkem 1.FK Příbram se rozhodl ukončit spolupráci s trenérem Nádvorníkem Roman Nádvorník nastoupil do Příbrami v březnu roku 2019 25. února 2020   (17:17) Vyrostou v blízkosti vysokochlumeckého hradu větrné elektrárny? Vyrostou v blízkosti vysokochlumeckého hradu větrné elektrárny? Ze strany zastupitelů je k umístění větrných elektráren zaujímán spíše negativní názor. Názor veřejnosti ukáže anketa 25. února 2020   (16:11) Nemocnice jsou na koronavirus připraveny, zatím v Česku není, řekl Adam Vojtěch Nemocnice jsou na koronavirus připraveny, zatím v Česku není, řekl Adam Vojtěch Koronavirus V příbramské věznici se odsouzení vzdělávají v oblasti gastronomie V příbramské věznici se odsouzení vzdělávají v oblasti gastronomie Vězenství Jako malá chtěla být učitelkou. Nakonec pracuje s vězni Jako malá chtěla být učitelkou. Nakonec pracuje s vězni "Když chci někomu něco vytknout, musím si předtím dobře rozmyslet, jaká slova použít. Nikdy nevíte, co v nich vězí, může u nich nastat zkrat," říká o práci s odsouzenými Olga Karasová, vychovatelka ve věznici Bytíz 25. února 2020   (09:32) Požár na balkoně bytového domu likvidovaly dvě jednotky hasičů Požár na balkoně bytového domu likvidovaly dvě jednotky hasičů K zahoření došlo v ulici Boženy Němcové v Příbrami 25. února 2020   (08:18) Na Nováku vznikne Hobití vesnička. Pomůže dětem v největších vedrech najít skrýš před sluncem Na Nováku vznikne Hobití vesnička. Pomůže dětem v největších vedrech najít skrýš před sluncem Zajímavosti Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen Sport Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Předběžně se počítá s jejich uspořádáním v předposledním červnovém týdnu. 24. února 2020   (16:09) Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem Zajímavosti Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Doprava Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Většina zásahů byla kvůli popadaným stromům. 24. února 2020   (08:17) Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Pořízení defibrilátoru je jedním z návrhů participativního rozpočtu. Pokud ho lidé podpoří, bude umístěn poblíž autobusového nádraží, na budovu, ve které sídlí Městská policie Dobříš 24. února 2020   (06:23) Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily V roce 2019 občané na úřad přinesli 53 nálezů. Pouze devět z nich si jejich vlastníci vyzvedli 23. února 2020   (19:09) „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti Více než třetina dívek starší 15 let ve svém volném čase téměř nesportuje, nebo sportuje jen několikrát měsíčně. Nemají na to údajně čas ani kamarády 23. února 2020   (16:12) Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Masopust Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Doprava Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Příbramské letní kino s kapacitou kolem 4500 míst patří k největším v republice. 23. února 2020   (07:16) Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Vítr bude místy dosahovat až 110 kilometrů v hodině s nárazy až 30 metrů za sekundu. 22. února 2020   (21:39)


Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz