4. 12. svátek má Barbora
Pneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu

Nepřehlédněte
2. ledna 2020   (16:37)
Dalších 5 fotografií v galeriiPneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu

Břehy Orlické přehrady nyní díky odpadkům neskýtají příliš hezký pohled. Povodí Vltavy plánuje na první měsíce roku 2020 jejich úklidDíky poklesu hladiny ve vodní nádrži Orlík, ke kterému došlo kvůli nezbytné opravě lodního zdvihadla, ale i následkem nízkého přítoku do nádrže, se na povrch nyní dostalo to, co bylo léta lidskému oku skryto pod vodou. Kromě fotograficky atraktivních zbytků staveb ze zatopených vesnic však voda nekompromisně odkryla i nemalé množství různorodého odpadu. Řada břehů tak nyní neskýtá příliš pěkný pohled.

Lidé však naštěstí nechtějí čekat, až to všechno, co voda nyní odhalila, na jaře zase tiše schová. Na Povodí Vltavy se proto obrací s žádostmi typu: „Pošlete četu uklízečů na Orlík“. S podobnou prosbou přišli i členové facebookové skupiny Přehrada Orlík, kteří dali Povodí Vltavy koncem roku podnět na novoroční myšlenku v podobě odklízení odpadků, těžkých kovů, želez, pneumatik a sudů ze břehů Orlické přehrady.

„Řada břehů ve zdrži Orlíka neskýtá teď nijak pěkný pohled, když hladina tak poklesla, a je vidět množství odpadků. Hází je sem lidé, kterým je stav řeky lhostejný. Takový vztah k Vltavě a vůbec k vodním tokům zaměstnanci Povodí Vltavy rozhodně nemáme. Jen není v našich silách udržet čisté všechny břehy, které máme ve správě, a kterých je bezmála 22 000 km v pěti krajích republiky. Nehraje zde roli vzdálenost od Prahy, ale naše personální možnosti, které jsou omezené,“ reaguje tým Povodí Vltavy.

„Nicméně, protože nám současný stav není lhostejný, plánujeme zorganizovat úklid břehů na Orlíku v prvních měsících r. 2020. Do úklidu chceme zapojit i dobrovolníky,“ dodávají zaměstnanci.

Práce na modernizaci lodního výtahu pro malá sportovní plavidla započaly letos na podzim a vyžádaly si výrazné snížení hladiny nádrže. Ta je letos ještě o něco níže než za velkého sucha v roce 2015. Nátokové horní části opět připomínají řeku tekoucí v kaňonu. Snížení hladiny bude po dobu oprav (do roku 2022) probíhat vždy pouze od pozdního podzimu do jara. V hlavní sezóně tak bude hladina Orlické přehrady znovu na standardní úrovni.

Fotogalerie

Pneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu () Pneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu (1) Pneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu (2) Pneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu (3) Pneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu (4)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz