20. 1. svátek má Ilona

Pneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu

Nepřehlédněte
2. ledna 2020   (16:37)
Dalších 5 fotografií v galeriiPneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu

Břehy Orlické přehrady nyní díky odpadkům neskýtají příliš hezký pohled. Povodí Vltavy plánuje na první měsíce roku 2020 jejich úklid


Díky poklesu hladiny ve vodní nádrži Orlík, ke kterému došlo kvůli nezbytné opravě lodního zdvihadla, ale i následkem nízkého přítoku do nádrže, se na povrch nyní dostalo to, co bylo léta lidskému oku skryto pod vodou. Kromě fotograficky atraktivních zbytků staveb ze zatopených vesnic však voda nekompromisně odkryla i nemalé množství různorodého odpadu. Řada břehů tak nyní neskýtá příliš pěkný pohled.

Lidé však naštěstí nechtějí čekat, až to všechno, co voda nyní odhalila, na jaře zase tiše schová. Na Povodí Vltavy se proto obrací s žádostmi typu: „Pošlete četu uklízečů na Orlík“. S podobnou prosbou přišli i členové facebookové skupiny Přehrada Orlík, kteří dali Povodí Vltavy koncem roku podnět na novoroční myšlenku v podobě odklízení odpadků, těžkých kovů, želez, pneumatik a sudů ze břehů Orlické přehrady.

„Řada břehů ve zdrži Orlíka neskýtá teď nijak pěkný pohled, když hladina tak poklesla, a je vidět množství odpadků. Hází je sem lidé, kterým je stav řeky lhostejný. Takový vztah k Vltavě a vůbec k vodním tokům zaměstnanci Povodí Vltavy rozhodně nemáme. Jen není v našich silách udržet čisté všechny břehy, které máme ve správě, a kterých je bezmála 22 000 km v pěti krajích republiky. Nehraje zde roli vzdálenost od Prahy, ale naše personální možnosti, které jsou omezené,“ reaguje tým Povodí Vltavy.

„Nicméně, protože nám současný stav není lhostejný, plánujeme zorganizovat úklid břehů na Orlíku v prvních měsících r. 2020. Do úklidu chceme zapojit i dobrovolníky,“ dodávají zaměstnanci.

Práce na modernizaci lodního výtahu pro malá sportovní plavidla započaly letos na podzim a vyžádaly si výrazné snížení hladiny nádrže. Ta je letos ještě o něco níže než za velkého sucha v roce 2015. Nátokové horní části opět připomínají řeku tekoucí v kaňonu. Snížení hladiny bude po dobu oprav (do roku 2022) probíhat vždy pouze od pozdního podzimu do jara. V hlavní sezóně tak bude hladina Orlické přehrady znovu na standardní úrovni.

Fotogalerie

Pneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu () Pneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu (1) Pneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu (2) Pneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu (3) Pneumatiky, železo, plasty. Orlík kromě zatopených vesnic odhalil i hromady odpadu (4)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava RitschlováDalší články

Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02) V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na  -8 °C V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na -8 °C V noci na úterý se vytvoří četné mrznoucí mlhy. Během úterního dne se mohou přechodně rozpustit a v noci na středu znovu vytvořit. 20. ledna 2020   (12:08) Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz