21. 1. svátek má Běla




Tip na výlet: Starobylou Gundálku protínají historické hranice

27. září 2024   (17:30)
Tip na výlet: Starobylou Gundálku protínají historické hranice
foto: pribram.cz / Karel Hutr (Z turistické trasy jsou vidět protilehlé svahy U Spáleného dubu)

Brdská Koruna je význačným vrcholem nejen středních, ale i celých Brd a za seznámení nestojí jen její dva vrcholy. Abychom si tentokrát prošli její jižní svahy, můžeme se vydat na cestu opět od Boru, kde začíná značená zelená turistická trasa. Tentokrát si představíme starobylou Gundálku.


Zvláštní název Gundálka je historického původu. Místo najdeme dole ve svahu, asi 900 metrů jihozápadně od kóty Koruny (832 m.).

Terén plný skalek a sutin
Gundálka je vlastně taková nenápadná skalka schovaná i nyní po kůrovcové kalamitě mezi stromy v nadmořské výšce asi 750 metrů a je zakreslena už na mapě druhé vojenského mapování z konce první poloviny 19. století. K místu nevedou žádné trasy a skalka je opravdu těžko schůdná, protože tvoří výrazný výběžek nad údolím Třítrubeckého potoka. Jsou tu ještě místy staré, smíšené porosty smrků, jedlí, modřínů, ale i dubů a buků. Terén je tu fakt drsný, plný skalek, kamenů a suti. Okolí svažující se k potoku je momentálně vykácené po kůrovcové kalamitě.
Terén plný skalek a sutin
Gundálka je vlastně …
foto: Les na Gundálce
Zbytky kamenné hranice
Proč si ale připomínáme těžko přístupnou Gundálku? Místo má svoji historii, podobně jako Koruna. Přes Gundálku a Korunu vedla hranice mezi majetkem České královské koruny a panstvím Rožmitál. Nad Gundálkou, podobně jako poblíž kóty Koruny, jsou zbytky mohutné zdi, na sucho poskládané z místních kamenů. Podobně jako na Koruně i jinde je kamenná zeď jakoby přerušená a nahrazuje ji vyhloubena strouha.

Ke Gundálce se nejsnáze vypravíme po zelené turistické značce od Boru. I když se cesta bude různě klikatit, nemůžete zabloudit. Jen pod nižším vrcholem Koruny (832 m.) zhruba po kilometru od Boru, je odbočka vzhůru ke kótě. Ale tam jsme byli minule. Budeme se držet hlavní trasy a nedaleko za odbočkou ke kótě se cesta stočí dolů k jihu a pokud budeme pozorní, i z cesty si můžeme povšimnout zbytků hraniční zdi. Zvláště nyní, kdy je les světlejší kvůli nedaleké rozsáhlé mýtině padající až ke břehům Třítrubeckého potoka.
Zbytky kamenné hranice
Proč si ale …
foto: Z cesty můžeme zahlédnout část kamenné zdi vedoucí přes Gundálku a Korunu, rozdělující tehdejší majetky České královské koruny a panství Rožmitál.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Karel Hutr








Související


Další články

Nemocenské a sociální pojištění se pro tento rok změnilo: vyšší limity u DPP i nové podmínky Nemocenské a sociální pojištění se pro tento rok změnilo: vyšší limity u DPP i nové podmínky Rok 2026 přinesl několik důležitých novinek v oblasti nemocenského a sociálního … Policie varuje před podvody na Facebooku. Útočníci zneužívají ukradené účty Policie varuje před podvody na Facebooku. Útočníci zneužívají ukradené účty Policie České republiky řeší na začátku roku 2026 zvýšený počet podvodů na sociálních … Příbramská ČOV (ne)má vítěze. Vyřazený uchazeč chystá námitku Příbramská ČOV (ne)má vítěze. Vyřazený uchazeč chystá námitku Rada města vybrala nabídku na rekonstrukci příbramské čistírny odpadních vod, … Politika Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů, krajský úřad zvažuje dotační titul na pořízení defibrilátorů Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů, krajský úřad zvažuje dotační titul na pořízení defibrilátorů Středočeským záchranářům loni přibylo výjezdů. Ošetřili téměř 144.000 pacientů, … Polární záře ve středních Čechách. Snímky ze Sedlčanska vás dostanou Polární záře ve středních Čechách. Snímky ze Sedlčanska vás dostanou Předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se v pondělí večer potvrdily. Nad … Počasí Chřipka není jen rýmička. Ohrožuje hlavně chronicky nemocné, varují lékaři Chřipka není jen rýmička. Ohrožuje hlavně chronicky nemocné, varují lékaři Chřipka patří mezi vysoce infekční virová onemocnění dýchacích cest a každoročně … Pět důležitých důvodů, proč mít v zimě auto dokonale očištěné a perfektní výhled Pět důležitých důvodů, proč mít v zimě auto dokonale očištěné a perfektní výhled Zima dává řidičům zabrat. Sníh, námraza a špatná viditelnost jsou každodenní realitou. … Srdce Příbrami v Sydney: Adéla Křenková slaví bronz z MS Srdce Příbrami v Sydney: Adéla Křenková slaví bronz z MS České juniorky to dokázaly — potřetí v řadě vezou domů medaili z mistrovství světa. V … Sport Živá voda. Tradice, mýty nebo skutečnost? Živá voda. Tradice, mýty nebo skutečnost? Voda nabraná v noci z 18. na 19. ledna je podle starých tradic i některých moderních … Zajímavosti
Gastro agent: Pizzeria Sicilia Gastro agent: Pizzeria Sicilia Fast‑food má být rychlý, jednoduchý a cenově přijatelný. Ale i u rychlého občerstvení … Fast food
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz