25. 7. svátek má Jakub

Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár

21. srpna 2023   (18:00)
Dalších 13 fotografií v galeriiTak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár
foto: Filip Kohn / se souhlasem

Dva úspěšné starty má za sebou dvacetiletý rallyový talent z Příbrami Filip Kohn. Společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem nejprve dokončili Estonskou rally na 7. místě ve třídě RC3 a posléze si dojeli pro první světový pohár. Ve Finsku dokončila mladá posádka rally na 3. místě ve své třídě.Filip Kohn od začátku letošní sezony ukazuje, že mu nechybí rychlost, ale občas se mu do cesty připletla nějaká chybička či defekt. Ta pramenila z nezkušenosti, ale co chtít po mladém klukovi, který poprvé vyrazil do velkého světa. Příbramský mladík poctivě sbíral poznatky a důležité kilometry. V Chorvatsku si připsal první dílčí úspěchy v podobě vyhraných erzet v rámci třídy a další nejrychlejší časy si připsal na Sardinii. Předchozí tři starty dokončil mladý jezdec v rámci super rally. V Estonsku a posléze i ve Finsku si ale Filip Kohn vychutnal kompletní soutěže. Pojďme se v krátkosti ohlédnout za posledními starty.
Rally Estonia je ve světovém seriálu krátce, ale díky šotolině je mezi jezdci velice oblíbená. Filip s Tomem měli ve třídě RC3 14 soupeřů. Vstup do soutěže měla posádka opatrný, ale s přibývajícími kilometry a získanou jistotou zrychlovala. Po první etapě to byla sedmá příčka ve třídě. Rozestupy mezi jednotlivými posádkami byly již větší, a tak bylo potřeba neudělat chybu. To se klukům dařilo plnit a i po druhém dni figurovali na sedmé pozici. Třetí soutěžní den Kohna lehce potrápila technika, ale naštěstí to nemělo vliv na konečný výsledek. „Estonský závod se mi velice líbil jak po organizační stránce, tak i z pohledu charakteru rychlostních zkoušek. Pro mne bylo důležité, abych získal jistotu na šotolině a dobrý pocit v autě. Vše šlo v průběhu závodu podle plánu, takže v týmu panovala spokojenost. Ke konci soutěže nás postihly menší technické problémy, ale ty jsme odstranili a závod úspěšně dokončili. První dokončený závod bez „pomoci“ super rally, to mě hodně potěšilo. Naopak, trochu zklamaný jsem byl z nedělní etapy. V autě jsem se cítil dobře a věřil jsem, že zajedu i dobré časy, ale právě ty problémy mě přibrzdily,“ prozradil po estonské rally dvacetiletý jezdec. Česko – anglická posádka dokončila soutěž na 7. příčce ve třídě RC3 a v absolutní klasifikaci jí patří 26. místo.
Za dva týdny se Kohn s Woodburnem postavili na start další světové soutěže, tentokrát podniku s dlouholetou historií. Secto Rally Finland je rovněž šotolinový závod, ale není šotolina jako šotolina. „Největší rozdíl v obou šotolinových soutěžích byl v povrchu. V Estonsku byl podklad méně pevný a docela brzy se tvořily velké koleje. Jezdilo se po užších cestách v lese. Ve Finsku to byl místy rychlejší charakter erzet a hlavně pevný povrch, takže koleje se tvořily minimálně,“ popsal rozdíly na erzetách Filip Kohn, jenž měl ve Finsku dvanáct soupeřů.
Za dva týdny se Kohn s Woodburnem postavili na …
foto: Filip Kohn / se souhlasem
V úvodu první etapy a na jejím konci byla v harmonogramu 3,5 km dlouhá asfaltová erzeta. Filip s Tomem v obou průjezdech nepoznali hořkost porážky a na své kombinézy si připsali další dvě vyhrané zkoušky na mistrovství světa. Ale ani další časy v první etapě nebyly špatné a na konci prvního dne šla posádka spát na 4. místě ve třídě RC3. To bylo jistě pro mladého jezdce velkým povzbuzením. „Estonský závod mi dodal jistotu a najel jsem na šotolině důležité kilometry, které se následně projevily ve Finsku. I to byl důvod lepších časů. V plánu bylo více se opírat do plynového pedálu, a to jsme splnili,“ poodhalil „tajemství“ posunu ve výsledcích příbramský mladík.

Počasí bylo jak v Estonsku, tak i Finsku hodně podobné. Oba závody doprovázelo deštivé počasí a hodně složité podmínky. Kluci ve Fiestě zvládali vše s přehledem a ke konci sobotní etapy se dostali na třetí příčku ve třídě. Závěrečná etapa obsahovala čtyři měřené zkoušky a Filipovi s Tomem bylo jasné, že pokud neudělají chybu, připíšou si životní výsledek. Nakonec se to podařilo a nejenom na závěrečném dekorování nejrychlejších posádek teklo šampaňské. „Úvodní asfaltová rychlostní zkouška se mi povedla. Honza Černý mi předal několik dobrých rad a já zajel erzetu čistě a bez chyb. Dobrý čas jsem zajel pravděpodobně i proto, že jsem se cítil na asfaltu líp než ostatní kluci. A druhý průjezd byl ještě lepší. Celkově jsem s časy spokojený. Ujeli nám jenom dva domácí jezdci, kteří byli v čele třídy, ale s ostatními posádkami jsme jeli vyrovnaný závod. Zajímavý souboj jsem svedl s Ali Türkkanem. Já udělal nějaké chyby, a kdyby nebyly, byl bych před ním, ale o tom je rally. Na konci druhé etapy jsem na něj vyvinul menší tlak a Ali udělal dva defekty, což hodně ovlivnilo konečný výsledek. V neděli jsem jel na jistotu. Už na konci sobotní etapy jsem nějak začal tušit, že by to ve Finsku mohlo dopadnout dobře. Upřímně, nad výsledkem jsem moc nepřemýšlel, snažil jsem se jet rychle, a hlavně bez chyb. Hned po závodě jsme měli v Jyväskylä menší oslavu, kde jsme krom pódiového umístění oslavili i Tomovy narozeniny,“ ohlédl se za nejúspěšnějším letošním startem Filip Kohn. V cíli byli kluci klasifikováni na 3. místě ve třídě RC3 a 25. místě v absolutní klasifikaci.
Počasí bylo jak v Estonsku, tak i Finsku hodně …
foto: Filip Kohn / se souhlasem
Nyní si Filip Kohn od soutěžního volantu lehce odpočine. Nejbližší start je totiž naplánovaný až na konec října, kdy startuje Central Europe Rally. „Původně jsme měli startovat v Řecku, ale tuto soutěž vynecháme. Nyní tedy budu mít delší pauzu a jako další závod plánuji ve světovém kolotoči soutěží až domácí podnik se startem v Praze. Před tímto závodem bych rád jel nějakou „přípravnou“ soutěž. Ideální by byl start v Maďarsku na Rally Hungary, která je součástí kalendáře ERC. Já se v nadcházející přestávce zaměřím na fyzickou přípravu a taky budu jezdit motokáry. Chtěl bych poděkovat týmu za skvělou přípravu a servis vozu v průběhu obou soutěží. A poděkování patří i českým fanouškům, které bylo hlavně ve Finsku hodně vidět,“ nastínil svůj program v nejbližších dnech Filip Kohn pro autosport.cz.

Fotogalerie

Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár () Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár (1) Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár (2) Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár (3) Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár (4) Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár (5) Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár (6) Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár (7) Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár (8) Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár (9) Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár (10) Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár (11) Tak to konečně cinklo! Rallyový talent Filip Kohn si společně s anglickým spolujezdcem Tomem Woodburnem dojeli pro první světový pohár (12)
zdroj: pribram.cz
autor: Miroslav Vebr


Související


Další články

Zámek Radíč se v sobotu otevře veřejnosti, nově zde stojí Rajnišův kinetický pavilon Zámek Radíč se v sobotu otevře veřejnosti, nově zde stojí Rajnišův kinetický pavilon Den otevřených dveří pořádá zámek v soukromém vlastnictví každoročně během … Stavební úřady jsou přetížené, trápí je nový systém i nedostatek úředníků Stavební úřady jsou přetížené, trápí je nový systém i nedostatek úředníků Ani v Příbrami se situace na stavebním úřadě nezlepšuje. Příbram zbourá silniční most na Rynečku a nahradí ho novým Příbram zbourá silniční most na Rynečku a nahradí ho novým Demolice je nutná, protože dosavadní most přes Příbramský potok je ve špatném … Příbramská nemocnice modernizuje CT, nové zařízení vyjde na 41 milionů Příbramská nemocnice modernizuje CT, nové zařízení vyjde na 41 milionů Nový přístroj Aquilion One Genesis od značky Canon nabídne po všech stránkách … Vláda schválila zákaz prodeje pyrotechniky na tržištích Vláda schválila zákaz prodeje pyrotechniky na tržištích Obce mohou získat pravomoc používání pyrotechniky na svém území či jeho části zakázat, … AKTUALIZOVÁNO Nerostou, v lesích je sucho. Houbaři doufají, že lepší to bude na podzim Nerostou, v lesích je sucho. Houbaři doufají, že lepší to bude na podzim Proti předchozím suchým rokům rostly letos houby zejména na přelomu června a … Až se sochy zřítí a dopadnou na zem, zbude z nich prach a má být konec světa. Hrad Vargač je naplněn tajemstvím Až se sochy zřítí a dopadnou na zem, zbude z nich prach a má být konec světa. Hrad Vargač je naplněn tajemstvím Dobříšský hrad Vargač proslul řadou dochovaných pověstí. U Rožmitálu se sejdou fanoušci historické vojenské techniky U Rožmitálu se sejdou fanoušci historické vojenské techniky Akce se uskuteční v areálu bývalých vojenských kasáren. Zemědělci v okolí Prahy čekají kvůli mrazům a nízkým srážkám menší výnosy Zemědělci v okolí Prahy čekají kvůli mrazům a nízkým srážkám menší výnosy Oslovené zemědělské podniky se shodují v tom, že srážek byl letos nedostatek, což … Naučte se odstraňovat klíště správně a bez rizika Naučte se odstraňovat klíště správně a bez rizika Jedním z důkazů, že má nad námi příroda stále o kousek navrch, jsou situace, kdy se …

Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2024 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies